Občankáři přibližují ve svém historicko-vzdělávacím projektu „Klepy“ protektorátní dobu a hrůzy holokaustu

438170611

Projekt studentů katedry společenských věd PF JU získal svůj název podle časopisu Klepy, jehož důkladnému bádání se již druhým rokem občankáři věnují s jihočeskou pobočkou Paměti národa. A výsledkem této spolupráce je vytvoření výukového programu, ve kterém se využívá právě časopis Klepy. V čem je toto periodikum tak specifické? Zejména proto, že si ho v období 2. světové války vytvářela a vydávala budějovická židovská mládež. Dalším specifikem časopisu je bezpochyby i ta skutečnost, že se ho podařilo ve válečné době ukrývat a po válce dochovat až do současnosti. Tím se staly Klepy tak neocenitelnou regionální tiskovinou ke studiu života v protektorátní době a v době holokaustu. Studentům se podařilo vytvořit na základě důkladné obsahové analýzy tohoto časopisu výukový projekt, který v prvních květnových dnech představili žákům šestého ročníku Základní školy Baarova – přivítali je v dobových kostýmech v prostorách historické budějovické Kendeho vily. Tato vila, která je dnes spravována organizací Pamětí národa Jižní Čechy, je pro téma protektorátu a holokaustu více než příznačná: před druhou světovou válkou patřila významné židovské rodině, jejíž značná část přišla o život v koncentračních táborech, v období 2. světové války vila sloužila potřebám nacistických bezpečnostních složek. Je vynikající, že projekt získal v Kendeho vile své autentické zázemí.

Děkujeme moc skupině našich nadšených občankářů – Olze Laštovičkové, Štěpánce Machové, Adéle Metličkové, Vladimíru Nepodalovi, Lucii Peterkové a Adéle Strakové – jsme na vás pyšní. Svou aktivitou dokazujete, jak důležité a potřebné je studium často opomíjeného regionálního periodického tisku!