Skip to main content

Výzkum psychické bolesti a jejích různých aspektů

Od jara 2024 probíhá na Katedře psychologie PF JU (ve spolupráci s Katedrou primární a preprimární pedagogiky a Ateliérem arteterapie) výzkum psychické (emoční) bolesti. Z tohoto důvodu:

Hledáme jedince, kteří by byli ochotní se s námi podělit o jejich vlastní zkušenosti s psychickou (emoční) bolestí

Cíl projektu

Popsat zkušenosti s psychickou bolestí, co ji spouští, jak ji lidé prožívají a zvládají

Smysl projektu

O psychické bolesti se mluví v nejrůznějších náboženstvích (křesťanství, islám), zpodobňovali ji ve svých dílech básníci, malíři i sochaři, lidé běžně využívají slovních spojení určených pro popis fyzické bolesti k vyjádření svých nejniternějších prožitků.

V psychologii byla psychická bolest studována v souvislosti se sociálním odmítáním, intenzita prožívané psychické bolesti je zvažována při posuzování rizika sebevraždy a v poslední době se ucelenější teorie psychické (emoční) bolesti objevila v terapii zaměřené na emoce (Emotion Focused Therapy; EFT). I tak ale vnímáme, že tématu psychické bolesti není přes její význam věnována dostatečná výzkumná pozornost, což se svými aktivitami snažíme napravit.

Co je psychická (emoční) bolest

Psychická (emoční) bolest je považována za primární emoci, která vzniká v kontextu vztahů s důležitými blízkými při nenaplnění základních potřeb bezpečí, přináležení a vlastní hodnoty. Za vnímání, zpracování a vyjadřování bolesti jsou zodpovědné stejné nervové okruhy jako v případě bolesti fyzické.

Dílčí výzkumné projekty:

  • Psychická bolest u jedinců se zkušeností se sebepoškozováním

Jedinci, kteří se sebepoškozují, často vypovídají o tom, že se tím způsobem snaží zvládat neúnosnou psychickou bolest. Z výzkumů je rovněž zjevné, že mají vyšší práh prožívání fyzické bolesti. U těchto jedinců je tedy velmi podstatné zaměřit se na prožitkovou rovinu bolestných prožitků (jak fyzických, tak emočních).

Výstupy výzkumných aktivit

Bajgarová, Z., Krninský, L., & Plachá, V. (2024, 11. září). Psychická bolest jako fenomén: zpráva z předvýzkumu. [přednáška]. 24. ročník konference Sociální procesy a osobnost. Třešť, Česká republika.

Kontakty na výzkumný tým

Mgr. Zdeňka Bajgarová, Ph.D.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mgr. Veronika Plachá, Ph.D.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mgr. Luboš Krninský, Ph.D.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Jeronýmova 10, 371 15 České Budějovice Tel. 387 773 020 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Jeronýmova 10, 371 15
České Budějovice
Tel. 387 773 020 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2022 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

  • Lorem ipsum dolor sit amet.
  • Lorem ipsum dolor sit amet.
  • Lorem ipsum dolor sit amet.