Skip to main content

Zásady pro předkládání akreditačních materiálů

V následujícím období nás čekají akreditace nových bakalářských programů a zejména příprava strukturovaného studia učitelství. Přípravou akreditačních materiálů tak projdou všechny katedry.

Akreditace nových studijních oborů znamená následující proceduru:

na katedře

  • začít úvahou nad profilem absolventa a zdůvodněním proč nový obor nabízíme
  • promyslet kurikulum
  • rozvrhnout ho v rytmu ZS, LS s využitím výhod kreditního studia
  • uvažovat o možné modulární skladbě (včetně otevřenosti modulů studentům zvenčí)
  • připravit personální garanci studia
  • vypracovat studijní plán (ročníková varianta je JEN doporučený průchod studiem - uvažovat kreditně tak, že student může, s výjimkou prerekvizit, volit individuální průchod studiem)
  • zpracovat potřebnou akreditační dokumentaci (s respektováním minimálních standardů a podle vyhlášky MŠMT č. 42/1999 Sb.; ke stažení na https://www.msmt.cz - cesta přes Vysoké školství, Akreditační komise, a dále buď Minimální standardy nebo Náležitosti žádostí)

dokumentaci postoupit AK PF JU

Katedra předkládá dokumentaci k posouzení Akreditační komisi fakulty zejména s ohledem na kontrolu všech náležitostí, kolegiální posouzení materiálu zástupci jiných oborů a posouzení efektivity organizace studia. Z toho důvodu musí být předloženo:

  • akreditační dokumentace
  • studijní plán, v němž jsou vyznačeny zkratky předmětů, které jsou již na fakultě vyučovány a označeny nově zaváděné předměty (katedra by sama měla zvážit i ekonomický přínos studia - poměr počtu nových studentů k podílu nově vytvářené výukové zátěže)
  • podpisy vedoucích participujících kateder, že jsou s programem seznámeni a že souhlasí s participací v uvedeném rozsahu

po schválení v AK PF je materiál postoupen k projednání ve Vědecké radě PF.

Katedra připravuje základní informační materiál v rozsahu cca 4 stran obsahující vymezení studijního oboru, profil absolventa a jeho uplatnění, požadavky na vstupu, plánovaný rozvoj programu, předpokládané počty studentů, studijní plán s uvedením personální garance nabízených disciplin.

po projednání ve VR PF je materiál předložen senátu.

Předkladatelé musí reagovat na připomínky z jednotlivých schvalovacích instancí a zohlednit je při úpravách materiálu. Takto doplněný, resp. upravený materiál je poté postoupen rektorovi JU a jeho prostřednictvím AK MŠMT.

Katedry by měly brát ohled na skutečnost, že AK MŠMT zasedá 4× ročně (orientačně březen, červen, září, listopad) a pokud uvažují o časovém horizontu spuštění programu, musejí počítat se zmíněnou schvalovací procedurou a závaznými termíny pro vyhlašování přijímacího řízení (alespoň 4 měsíce před uzavřením přijímání přihlášek).

Při předkládání akreditační žádosti o studium v kombinované podobě musí být splněno 8 bodů vymezujících zabezpečení kombinované formy (viz Distanční forma studia a kombinace prezenční a distanční formy na stránce Minimální standardy), jde zejména o doložení metodiky kombinovaného studia a zabezpečení studijních opor. Doba studia u kombinované formy je stejná jako u studia denního (není delší! jak bývalo dříve běžné).

Pro reakreditace stávajících oborů platí výše uvedené rovněž, s přiměřeně redukovanými materiály, neboť se většinou dokladují pouze změny oproti předchozímu stavu.

 

Uvedené zásady pro předkládání akreditačních materiálů vycházejí z vnitřních pravidel JU a standardů pro akreditace a uskutečňování studijních programů Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Tyto Standardy jsou souborem požadavků vycházejících z Opatření rektora Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Konkrétně se jedná o opatření R 410 (Opatření rektora, kterým se vydávají Standardy pro akreditaci a uskutečňování studijních programů JU).

Předložené standardy jsou závazné pro: a) přípravu a schvalování studijních programů v rámci oblasti nebo oblastí vzdělávání, pro které byla Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích (dále jen „JU“) udělena institucionální akreditace, přiměřeně také pro přípravu a schvalování studijních programů ostatních, b) uskutečňování studijních programů v rámci oblasti nebo oblastí vzdělávání, pro které byla JU udělena institucionální akreditace, přiměřeně také pro uskutečňování studijních programů ostatních. Tyto Standardy dále slouží jako evaluační standard v procesech sledování a vyhodnocování plnění požadavků na studijní programy podle části první, kapitoly A, bodu VI, odst. 3 nařízení vlády a obecně v procesech zajišťování a hodnocení kvality vzdělávací činnosti na JU v souladu s Pravidly. Zmíněné opatření rovněž stanoví strukturu podkladů, jimiž má být naplnění jednotlivých požadavků doloženo pro účely schvalování studijních programů a pro účely průběžné kontroly, zda jsou při uskutečňování studijního programu příslušné požadavky naplňovány.

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Jeronýmova 10, 371 15 České Budějovice Tel. 387 773 020 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Jeronýmova 10, 371 15
České Budějovice
Tel. 387 773 020 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2022 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies