Velká revize RVP ZV vrcholí! Debatovali o ní na katedře geografie Pedagogické fakulty JU!

Veřejná diskuse k revizi Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání právě vrcholí, a tak na katedře geografie Pedagogické fakulty JU přivítali 20. května 2024 Mgr. Matěje Vrhela, garanta oborové pracovní skupiny Geografie. Tato pracovní skupina působí při Národním pedagogickém institutu, který obsahově realizuje revizi celého RVP ZV, čili revizi všech vzdělávacích oblastí, včetně vzdělávací oblasti Člověk a příroda, kam patří i obor Geografie.

Je logické, že na výsledky revize čekají jak budoucí učitelé – naši studenti, tak učitelé základních škol, tak i zástupci vysokých škol připravujících budoucí učitele. Proto byla diskuse s Mgr. Matějem Vrhelem velmi očekávaná a posluchárna J405 byla nabitá studenty a pedagogy. Celou akci zahájila děkanka PF JU paní docentka Helena Koldová, po ní promluvil vedoucí katedry geografie PF JU pan docent Stanislav Kraft. Oba zdůraznili význam diskuze nad navrhovanými změnami a potřebu jejich důkladného posouzení.

Připravovaný dokument je klíčový pro budoucí směřování výuky geografie na školách a jeho aktualizace přináší nové metodické přístupy, moderní výukové strategie a zejména důraz na interdisciplinaritu. To vše otevírá studentům učitelství nové obzory, až budou mít výuku geografie brzy ve svých vlastních rukách.

Aktuální připravovanou verzi vzdělávací oblasti Geografie si můžete prohlédnout pod tímto odkazem: https://prohlednout.rvp.cz/zakladni-vzdelavani/vzdelavaci-oblasti/geo

Návštěva se setkala s velkým zájmem jak mezi studenty, tak mezi pedagogy, kteří ocenili možnost diskutovat o navrhovaných změnách přímo s garantem oborové pracovní skupiny. Tato revize slibuje obohatit vzdělávací proces a lépe připravit nás všechny na výzvy současného světa.

Děkujeme příznivcům geografie, že jste s námi byli u toho, a těšíme se na vás při další nejbližší příležitosti.

Tým KGE PF JU