Skip to main content

V hlavní roli Klepy a Rudolf Stadler - časopis a jeho šéfredaktor. Unikátní projekty a programy našich občankářů a hudebníků

Jak přiblížit dnešní mladé generaci život za protektorátu a hrůzy holokaustu?

Jihočeská pobočka Paměti národa přišla s nápadem využít pro tento účel unikátní časopis Klepy, který si v protektorátních Budějovicích sami vytvářeli a vydávali židovští mládežníci. Na realizaci nápadu se více než rok podílela skupina studentů a studentek katedry společenských věd PF JU, která vymýšlela různé výukové aktivity, jež by propojovaly svět dnešních teenagerů se světem dospívající židovské mládeže na počátku tíživých 40. let 20. století. Projekt se pak v květnu 2024 rozběhl naplno – po pilotní prezentaci proběhl v památné Kendeho vile (Otakarova ulice) 6. 5. workshop pro třídu 6.A Základní školy J. Š. Baara v Českých Budějovicích. Kendeho vila, která je dnes spravována organizací Pamětí národa Jižní Čechy, je pro téma protektorátu a holokaustu více než příznačná: před druhou světovou válkou patřila významné židovské rodině, jejíž značná část přišla o život v koncentračních táborech, v období 2. světové války vila sloužila potřebám nacistických bezpečnostních složek. Je vynikající, že projekt získal v Kendeho vile své autentické zázemí.

A teď nová informace o časopisu Klepy a o Kendeho vile.
Studentky katedry hudební výchovy PF JU se zapojí do připomínky 100. výročí narození Rudolfa Stadlera (1924–1945), jenž byl zakladatelem a šéfredaktorem časopisu Klepy, který si v jediném exempláři vytvářela místní židovská mládež mezi lety 1940–41. Vzpomínková akce by se měla nést spíš v zábavném duchu a bude se konat 18. 9. v Kendeho vile v Otakarově ulici. Naše studentky Markéta Kurzová (zpěv) a Petra Horáková (kytara) představí několik písniček na dobově známé melodie, které původními, vesměs zábavnými texty opatřili mladí autoři Klepů.

Akce má již vytvořenou FB událost: https://www.facebook.com/events/3610826465849793

Na závěr bychom chtěli poděkovat všem, kteří se na těchto skvělých akcích podílejí a chtějí pokračovat v projektech, které nevšedním způsobem přibližují dnešním teenagerům nelehkou dobu protektorátu a holokaustu: Olze Laštovičkové, Štěpánce Machové, Adéle Metličkové, Vladimíru Nepodalovi, Lucii Peterkové, Adéle Strakové, Markétě Kurzové a Petře Horákové.

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Jeronýmova 10, 371 15 České Budějovice Tel. 387 773 020 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Jeronýmova 10, 371 15
České Budějovice
Tel. 387 773 020 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2022 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies