Skip to main content

U občankářů slaví - jejich absolventka Tereza Musilová získala Cenu Edvarda Beneše

Velkého úspěchu dosáhla naše nedávná absolventka Mgr. Tereza Musilová, v současné době učitelka na Základní škole T. G. Masaryka v Českém Krumlově, která se svou diplomovou prací Proměny jihočeského pohraničí a jeho obyvatelstva po druhé světové válce v dobových pramenech a paměti obyvatel Kaplicka získala Cenu Edvarda Beneše 2. stupně v kategorii Historie 20. století. Vedoucím diplomové práce byl doc. PhDr. Stanislav Holubec, Ph.D. et Ph.D.

Slavnostní předávání cen proběhlo 25. října v Památníku Edvarda Beneše v Sezimově Ústí a při této příležitosti se Tereza s námi podělila o své zkušenosti s psaním své práce.

... o výběru tématu

„Poválečné dění v mém rodném regionu mě zajímá dlouhodobě, a když jsem začala objevovat místa poznamenaná odsunem a poznávala jsem zaniklá sídla v okolí mého domova, přemýšlela jsem nad tím, co se v tomto regionu událo a jaké dopady to mělo na proměnu zdejšího společenství a zda jsou stále patrné. Často se totiž říká, že vysídlení německy mluvících obyvatel a následný proces osídlování přerušily kontinuální vývoj a rozbily tradiční společenství. Obojí pak bývá vnímáno jako jedna z příčin řady socioekonomických problémů, které jsou v pohraničí patrnější než jinde v republice.“

... o náročnosti práce historičky

„Ve své práci jsem se tedy snažila zaznamenat poválečný vývoj a proces osídlování a následné proměny, k nimž v letech 1945–1955 na Kaplicku došlo. Půl roku jsem věnovala bádání ve Státním okresním archivu v Českém Krumlově, kde jsem získala pouze obecný vhled do průběhu osídlování. Je tam totiž ohromné množství složek a všechny jsem v tak krátkém čase neměla šanci projít. Obrázek osídlování tedy není určitě zcela komplexní. Práce v archivu byla náročná a opravdu obdivuji každého, kdo se jí dlouhodobě věnuje. Pro mě samotnou totiž mnohem zábavnější částí výzkumu byly rozhovory s pamětníky z různých etnických skupin. Setkávala jsem se starousedlými a nevysídlenými Němci, se starousedlými Čechy a Čechy dosídlenými z vnitrozemí a také s reemigranty, kteří na Kaplicko přišli z Rumunska. Rozhovory i životní osudy byly díky tomu velmi rozmanité, někdy opravdu plné významných a nelehkých momentů, a setkání proto byla skutečně milá, příjemná a zajímavá.“

... o přínosu diplomové práce pro její učitelskou praxi

„Myslím, že ochota naslouchat starším generacím je v současné době opravdu důležitá. A k tomu se snažím vést i žáky ve škole. Aktuálně se skupinou žáků pracuji na projektu Příběhy našich sousedů od Paměti národa. Primárně ale již 4. rokem učím anglický jazyk na 1. a 2. stupni a s dalšími dvěma kolegyněmi vedu školní parlament, jehož cílem je zpříjemnit školní prostředí pro žáky i učitele.“

Ještě dodejme, že Tereza Musilová se zmíněnou prací získala v květnu tohoto roku Cenu děkanky Pedagogické fakulty JU za mimořádně zdařilou diplomovou práci v kategorii C – teoretické, historické a přehledové práce podporující poznání ve vymezené tematické oblasti.

Mgr. Tereze Musilové děkujeme za vzornou reprezentaci Pedagogické fakulty JU a přejeme jí v učitelské praxi hodně zvídavých žáků!

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Jeronýmova 10, 371 15 České Budějovice Tel. 387 773 020 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Jeronýmova 10, 371 15
České Budějovice
Tel. 387 773 020 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2022 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies