Skip to main content

Naše fakulta se stala hostitelem projektu Sommerkollleg České Budějovice 2024

V roce 2024 se ho účastní 15 studujících z českých a 15 studujících z rakouských univerzit. Projekt se zaměřuje na rozvoj jazykové kompetence, a proto jsou plánovány intenzivní a komunikačně zaměřené jazykové kurzy, konkrétně čeština pro rakouské a němčina pro české studující. Dalším těžištěm projektu je zprostředkování odborných znalostí, zde především v oblasti historie a dějin kultury, umění a literatury.

Mezinárodní projektový tým se skládá z akademických odborníků a odbornic z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Západočeské univerzity v Plzni, Universität Wien a Johannes Kepler Universität Linz. Aby bylo možné dosáhnout výše uvedených cílů, zohledňuje výuka komunikační a transkulturní přístup a vyučující často zařazují aktivizující výukové metody, jako je tandemová či projektová výuka.

Kromě jazykové výuky je součástí projektu také bohatý odborný program. V letošním roce tvoří jeho rámec podnětné česko-rakouské téma Gemeinsames Erbe: Kulinarik in Böhmen, Mähren und Wien, které je připravováno ve spolupráci s odbornými pracovnicemi Muzea Jindřichohradecka. Jeho součástí jsou odborné přednášky, odborná exkurze do Jindřichova Hradce, workshopy a práce na dílčích projektech. Výstupem je závěrečná odborná studentská konference.

Vhodným doplňkem rámcového programu je workshop František jel do Třeboně, Franz fuhr nach Wittingau. Zur Übersetzung, Etymologie und lexikalischen Produktivität der deutschen und tschechischen Personen- und Ortsnamen, který se zabývá kontrastivní onomastikou a dá studujícím nahlédnout do společné česko-rakousko-německé historie skrze různé typy vlastních jmen a jejich stop v české a německé slovní zásobě. Vídeňští studující budou možná překvapeni, co jejich čeští kolegové očekávají, když si objednají vídeňskou kávu (a naopak).

Odborné exkurze letos zavedou studující na Zvíkov a do Písku, do Jindřichova Hradce, do Fotoatelieru Seidel v Českém Krumlově, do Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou a na další zajímavá místa na jihu Čech.

V rámci literárních seminářů přivítáme oceňovaného a inspirativního (česko)rakouského spisovatele Michaela Stavariče (10. 7. 2024), navštíví nás Eda Kriseová, česká novinářka, spisovatelka, významná osobnost disentu a spolupracovnice Václava Havla (15. 7. 2024), a v posledním týdnu přivítáme úspěšnou rakouskou prozaičku Karin Peschka (23. 7. 2024).

Projekt Sommerkolleg České Budějovice 2024 je finančně podporován mezinárodním programem AKTION Česká republika – Rakousko.

 

Program 2024: https://katedry.pf.jcu.cz/knj/sommerkolleg/files/PROGRAMM_2024.pdf

Web kolegia: https://katedry.pf.jcu.cz/knj/sommerkolleg/

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Jeronýmova 10, 371 15 České Budějovice Tel. 387 773 020 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Jeronýmova 10, 371 15
České Budějovice
Tel. 387 773 020 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2022 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies