Z webu katedry společenských věd Pedagogické fakulty JU přejímáme zajímavou zprávu o nové publikaci Stanislava Holubce, vědeckého pracovníka Oddělení moderních kulturních a sociálních dějin Historického ústavu AV ČR a také docenta katedry společenských věd Pedagogické fakulty JU. Kniha s názvem Krkonoše tří národů. Zrod a proměny moderní turistiky v letech 1860–1960 zaujme nejenom historiky, ale bezpochyby i geografy a ekology včetně příznivců turistiky a zimních sportů.
O historii turistického objevování našich nejvyšších hor pojednává nová kniha Krkonoše tří národů: zrod a proměny moderní turistiky v letech 1860–1960 našeho katederního kolegy docenta Stanislava Holubce, která v těchto dnech vychází v Nakladatelství Lidové noviny. Přejeme jí spousty zvídavých čtenářů nejen z řad lyžařů a turistů!
ANOTACE KNIHY
Jaké byly v polovině 19. století okolnosti zrodu moderní turistiky v Krkonoších, jejichž podobu dlouhodobě formovalo soužití Čechů a Němců? Kniha historika Stanislava Holubce na základě pečlivého studia různorodých pramenů popisuje, jaké podmínky musely nastat, aby se do té doby téměř nenavštěvované hory proměnily v celoročně masově využívané území s bohatou infrastrukturou. Přibližuje typy lidí, které hory přitahovaly, i to, jak se kvůli sílícímu návštěvnickému tlaku začala formovat ochrana přírody. Závěr knihy je pak věnován osudu Krkonoš po roce 1945, kdy se po odsunu Němců staly horami obývanými Čechy a Poláky.
https://www.nln.cz/knihy/krkonose-tri-narodu-zrod-a-promeny-moderni-turistiky-v-letech1860-1960/
Jeronýmova 10, 371 15 České Budějovice Tel. 387 773 020 |
© 2022 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies