Klavíristky Tereza Mentová a Eva Hradecká uspěly na mezinárodní interpretační soutěži

Jako každoročně se v polovině května konalo interpretační klání studentů pedagogických fakult ČR ve hře na nástroj, resp. v sólovém zpěvu. Tentokrát se ujala pořadatelství Pedagogická fakulta UP v Olomouci, která umožnila rozšířit soutěž o obor sbormistrovství a také nonartificiální sólový zpěv, čímž otevřela prostor i pro studenty, kteří zájmově tráví svůj volný čas v kapelách všeho druhu.

Pedagogickou fakultu JU reprezentovaly dvě klavíristky, studentky bakalářského studijního programu se zaměřením na hru na nástroj pro SŠ a ZUŠ, a to Tereza Mentová a Eva Hradecká. Jedná se o studentky, které byly přijaty po absolutoriu 2. stupně ZUŠ, což je v soutěži do jisté míry znevýhodňovalo v porovnávání se soutěžícími s předchozím uměleckým vzděláním na konzervatoři. Obě si svůj program zahrály před svými kolegy na veřejné přehrávce v Aule Miroslava Papáčka a už po ní bylo jasné, že v Olomouci mají šanci uspět. Obtížnost jejich programu, kvalitativní úroveň i stylovost hry je jednoznačně zařadila mezi jejich konkurenty, takže nakonec porota v tajném bodování rozhodla o umístění Terezy Mentové na 2. a Evy Hradecké na 3. místě. Ta navíc obdržela zvláštní cenu za provedení Sonáty č. 4 skladatele české hudby 2. poloviny 20. století Luboše Fišera (mj. autora hudby k mnoha známým českým filmům dané doby, např. Petrolejové lampy, Zlatí úhoři, Lásky mezi kapkami deště al.)).

Tradičně se soutěž těšila i zájmu studentů ze slovenských univerzit, na nichž jsou umělecké obory pěstovány, čímž soutěž dostává mezinárodní rozměr.

Nezbývá než poděkovat oběma studentkám za vzornou reprezentaci naší almae matris a popřát hodně zdaru ve studiu v navazujícím magisterském programu.

doc. František Hudeček, CSc.

Diplom – Tereza Mentová (.pdf)

Diplomy – Eva Hradecká (.pdf)