Geografové na exkurzi po Karlovarsku a Krušnohoří

Alespoň virtuálně vás vítáme na geografické exkurzi po Česku, kterou vám tímto zprostředkujeme za doprovodu našich budoucích učitelů geografie – pro ty se exkurze stala jedinečnou příležitostí k objevování přírodního i kulturního bohatství Karlovarska a Krušnohoří.

Exkurzi pořádala katedra geografie PF JU pod vedením docenta Jiřího Rypla pro skupinu perspektivních pedagogů, plných zájmu o krajinu a kulturu. Průvodci jednotlivými dny byli dr. Petra Karvánková, dr. Vojta Blažek, Michal Staněk a naše milá a usměvavá asistentka Hanka Malíková.

Je pondělí 6. května 2024 a Geografická exkurze po ČR též startuje pod tímto odkazem, na kterém najdete podrobný program zpracovaný jako příběhovou „story mapu“ – jsme rádi, že s námi můžete sdílet dojmy a zážitky z této vzdělávací pouti:

Vyrážíme na cestu, která prozkoumala nejrůznější geografické fenomény a samozřejmě přinesla i nezapomenutelné zážitky. Naše putování začalo procházkou k Odlezelskému jezeru, jenž vzniklo sesuvem Potvorovské hory roku 1872. Přejeli jsme k nedalekému masivu NPR Dědek a Bába, kde jsme obdivovali unikátní geologické útvary. Dalším bodem naší exkurze byla návštěva malebného města Bečov nad Teplou, cesta pokračovala do Perninku a následující den až do města Aš, které se stalo významným místem naší výpravy zejména jako rodiště vedoucího katedry doc. et doc. RNDr. Stanislava Krafta, Ph.D. Za deštivého počasí jsme se přesunuli do SOOS, kde jsme doslova mohli poslouchat „bublající“ přírodní rezervaci a její geologické zajímavosti. Celý den jsme zakončili projekcí filmu „Requiem pro panenku“, který nám přiblížil další historické a kulturní kontexty regionu. Také ve středu jsme se ponořili do kouzla Krušných hor, konkrétně Božídarského rašeliniště, překonávajíce nejvyšší vrchol Klínovec a procházejíce historickými lokalitami, jako je zaniklá osada Königsmühle nebo historická Vápenka v Háji u Loučné pod Klínovcem. Silným se stalo místo, kde stával ústav sociální péče v obci Měděnec, který figuruje ve filmu „Requiem pro panenku“. Po krátké procházce jsme dorazili na kopec Mědník, zapsaný na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Ve večerních hodinách naši pilní studenti prezentují vlastní poznatky pomocí StoryMap – výsledky skupinové práce můžete obdivovat pod následujícím odkazem a vidět tak navštívená města jejich očima:

Předposlední den exkurze nám konečně přeje počasí. Vzdělávací den 9. května zahajuje okamžik 9.19 hodin, kdy se před padesáti lety poprvé oficiálně rozjelo pražské metro. Bohatý program nás ale nejprve zavedl do uhelné elektrárny Tisová, po úžasné prohlídce velínu elektrárny a technologického zázemí se přesouváme na vyhlídku nad hnědouhelným lomem Jiří (Velký Pískovec II.). V Karlových Varech máme dostatek prostoru na vynikající kulinářské zážitky a zájemci z řad studentů se scházejí u Vřídla, kde jsme měli možnost vidět podzemí celé Vřídelní kolonády. Studentská báseň na karlovarské motivy zaujala zaměstnance Karlovarských kolonád a pramenů i ostatní návštěvníky prohlídkového okruhu.

Na závěr dne jedeme na krátkou procházku do města Loket, které má neopakovatelnou atmosféru. Přes sílící únavu je i tento večer připraven výukový program pro studenty – společně jsme shlédli dokumenty vztahující se k jáchymovskému peklu a výpovědi osob, které toto peklo bohužel museli zažít na vlastní kůži. A právě prohlídkou štoly č. 1 v Jáchymově jsme naše putování po tomto regionu poslední den zakončili.

Naše GEOexkurze posílila znalosti o české domovině a přinesla inspiraci pro budoucí učitelskou praxi studentů, budoucích učitelů geografie. Krajina otevřela nové obzory poznání a porozumění geografickému prostředí, které nás obklopuje nejen na Karlovarsku a v Podkrušnohoří. Těšíme se na příští podobná dobrodružství…

Tým KGE PF JU

geoexkurze_foto