Toto je záložní verze starého webu Pedagogické fakulty JU (https://old.pf.jcu.cz), která již nebude dále aktualizována.
 
Od září 2022 funguje nový web fakulty na standardní adrese https://www.pf.jcu.cz.

Symbol PF Anotace diplomovch prac - 2004 - Katedra vtvarn vchovy

Anotace diplomovch prac - 2004

Katedra vtvarn vchovy

Jana Kubeov

Knin ilustrace ke zvolen literrn pedloze, zamen na przu s vdecko-fantastickou tmatikou
Soubor ilustrac ke knize Gerga MacDonalda - Lilith

Diplomovou prci tvo dv sti; teoretick a praktick.

Teoretick st: zde pedstavuji osobnost Georga MacDonalda a jeho knihu Lilith. V dal kapitole uvm vybranch ryvk, erpajcch z rznch pramen, k odhalen pvodn osobnosti Lilith. Dle se formou vahy zamlm nad obsahem knihy; zabvm se volbou technickho proveden ilustrac k jejmu textu a postupem jejich een z hlediska osobnch dojm a pohnutek ovlivnnch atmosfrou dje. V neposledn ad se dotkm problematiky souasn ilustrace.

Praktick st: obsahuje soubor 17-ti grafickch list ilustrujcch vybran pase pbhu. Tento soubor je doplnn o zkuebn tisky (nahrazujc skici) slouc jako vvojov fze finlnch proveden.

Vedouc prce: doc. PaedDr. Matou Vondrk, CSc.

Kateina pov

Metamorfzy vc
(cyklus kreseb ve zvolench materilech a pimench formtech)
Metamorfzy vc v koncepcch eskch vtvarnch umlc v obdob zvren tetiny 20. stolet

Diplomov prce m dv sti. Prvn a hlavn st tvo praktick k vypsanmu tmatu. kolem bylo vytvoit cyklus deseti kreseb. Snaila jsem se najt okruh objekt, se ktermi se lovk bn setkv, a vtvarn vyjdit jejich promnu, pemnu, zmnu

Druhou doplkovou st je text na zadan tma. Toto teoretick pojednn se zamuje na rozmanit pstupy a podoby umleckho ztvrovn vc v kresbch a grafice v koncepcch eskch vtvarnch umlc v obdob zvren tetiny 20. stolet. Cel text dopluj pklady osobnost eskho vtvarnho umn a reprodukcemi jejich vtvarnch dl.

Vedouc prce: Mgr. Zdenk Hosman

Eva Votavov

Mikrosvt ivch organism

Diplomovou prci tvo teoretick st, ve kter se v vodu zabvm vahami o vzjemn provzanosti umn a vdy, dle pak uvdm pro jsem si zvolila pouze jednu st - ucho a jeho mikrosvt z obshlho tmatu "mikrosvt ivch organism".

V dal sti uvdm esk i zahranin vtvarnky, kte se zabvali problematikou provzanosti umn a vdy. Tak se zmiuji jakm zpsobem jsem postupovala pi malb obraz a o monostech vyuit tohoto tmatu v pedagogick praxi.

Praktick st obsahuje uzaven cyklus esti maleb lidskho ucha - jeho t hlavnch st - zevnho, stednho a vnitnho ucha. Tuto st prce jsem doplnila i o soubor skic, z nich jsem vychzela pi malb obraz.

Vedouc prce: Josef Gerl, akademick mal

Lenka Trhlnov

Krajina na Volarsku
"Netradin" techniky a materily pi prci s barvou

Diplomov prce je tvoena praktickou a teoretickou st.

Praktick st obsahuje 10 prac formtu A2, kter jsou dokumentovny ve fotografick ploze.

V teoretick sti jsou kapitoly, ve kterch se zabvm metodickm a praktickm vyuitm netradinch technik na 1. stupni Z, dle zde popisuji sv zdroje inspirac a cesty, je mne vedly pi vlastn tvorb. Na tuto st navazuje kapitola, kde jsou charakterizovny konkrtn technologick postupy, kter jsem zkouela. V posledn kapitole je zmnka o malch umavskho regionu, v jejich dle se objevuj krajinomalby, a kte svou inspiraci nali prv na umav.

Vedouc prce: Mgr. Ji Stejskal

Radka Polkov

Malsk figurln variace na bsnick dlo J. Seiferta

Jak ji vyplv z nzvu m diplomov prce - Malsk figurln variace na bsnick dlo J. Seiferta - zamila jsem svoji pozornost na umleckou osobnost tohoto bsnka.

V nkolika svch bsnickch sbrkch se nechal ovlivnit obrzky Josefa Lady a Mikole Ale. Tak jeho poezie inspirovala mnoho vtvarnch umlc k ilustracm, ale i k volnm malskm projevm. Pro svoji prci jsem vybrala vtvarnky: Frantika Hoffmeistera, Frantika Bidla, Cyrila Boudu, Karla Teigeho, Jiho Trnku, Frantika Muziku, Jindicha trskho, Josefa mu, Jiho Kole a Toyen. Male Rudolfa Kremliku, Otu Janeka a Jana Zrzavho popisuji ve sv prci podrobnji.

Ilustrace tchto umlc kopruj djovost vere, jeho lyriku, pointu. Voln zpracovn mylenky bsn bylo v jejich tvorb oblbenm tmatem. Malba pocit z bsn, bezprostedn po jejm peten, vyuit dan chvle, zliby ve he s aforismy, v paradoxech. Nebo dlouhodob zait, promylen, zvnitnn vere a vyjden vn. Zhmotnit svj pocit. Propojit slovo a obraz, bse a vtvarno. Ver jako pedobraz, prostedek k namalovn obrazu.

V vodu teoretick sti diplomov prce se vnuji pojmm - lidsk tlo, akt. Subjektivnmu ztvrnn tchto oblbench nmt se vnovali mali od konce 19. stolet. Vytveli obrazy v plnm slova smyslu tak, aby mly nejen formu, ale tak obsah. Odsunuli akademick konvence, nekoprovali model.

V hlavn sti prce popisuji ivot a dlo Jaroslava Seiferta, vliv jeho poezie v malstv, vznam umn v ivot lovka. Nachzm vzjemnou inspiraci vtvarnho a bsnickho dla, obrazu a slova, propojen smysl.

Poezie ovlivuje tak souasn umlce - nap. Jiho indlera a Alenu Bureovou.

V dal sti se zmiuji o vyuit tmatu diplomov prce ve koln praxi Z.

Poezie J. Seiferta mi byla inspirac. Barevn evokace z bsn jsem zhmotnila ve figurlnch variacch. Vsledn malby akrylovmi a temperovmi barvami jsou na pape o prmrnm rozmru 120 × 170 cm. Konen prava - devn lity.

Prvotnm impulsem k vytvoen byly studie st lidskch tl na sololitov podklad formtu A1.

Fotodokumentace studi i vlastnch maleb je soust teoretick sti diplomov prce.

Vedouc prce: doc. Ji Stejskal

Pavlna Veisov

GENIUS LOCI
Msto v grafickch eench vtvarnch umlc 20. stolet

Diplomov prce m dv sti. Hlavn st je soubor kreseb na tma GENIUS LOCI. Zamila jsem svoji tvorbu na rzn podoby msta, msta a zvolila jsem pro svj nmt adekvtn vtvarn materil.

Vtvarn soubor dopluje text, kter jsem zpracovala na tma "Msto v kresebnch a grafickch eench vtvarnch umlc 20. stolet". Struktura textu m vchodisko v objasnn souslov "genius loci" a tak v tom, m je fenomn msta, msta pro vtvarnky.

Shromdila jsem a utdila rzn pklady originlnch kresebnch i grafickch vyjden mst, kter interpretuji v diplomov prci.

Jedna kapitola je vnovna tomu, jak jsem realizovala sv autorsk pojet. Textovou st dopluje obrazov dokumentace se zvolenmi pklady vtvarnch podob mst, mst. Rovn jsou soust obrazov plohy i reprodukce mch kreseb.

Vedouc prce: Mgr. Zdenk Hosman

Marta Stoklasov

SVT HUDBY
Zvuky a hudba ve ztvrnn vtvarnch umlc 20. stolet

Diplomov kol m dv sti. Hlavn st je praktick, pokusila jsem se zachytit v malb mnohobarevn svt hudby.

Cyklus obraz dopluje teoretick text, kter obsahuje tvorbu vznamnch umlc 20. stolet, ukzky jejich tvorby a teoretick pojednn o vztahu hudby a vtvarnho umn. Soust textu jsou i vchodiska m prce s tmatem a vtvarnm materilem.

Vedouc prce: Mgr. Zdenk Hosman

Elika Vaejkov

KDO JSME?
Postmodern tendence v malskm portrtu v tvorb eskch umlc 2. poloviny 20. stolet a do souasnosti

Diplomov prce s nzvem "Kdo jsme?" a podtitulem "Postmodern tendence v malskm portrtu v tvorb eskch umlc 2. poloviny 20. stolet a do souasnosti" m dv sti: praktickou a teoretickou.

V praktick sti pinm vlastn malsk soubor portrt na tma "Kdo jsme?" Teoretick st tento soubor dopluje o text.

Textov st m dva hlavn oddly. Vchodiskem prvn sti je objasnn a charakteristika postmodern malby a interpretace rznho pojet malskho portrtu na pkladech. Druh st textu je reflex moj vlastn malby, interpretuji zde svoji cestu za portrty.

Soust prce jsou reprodukce malskho souboru.

Vedouc prce: Mgr. Zdenk Hosman

Andrea Skulilov

Civilizan problematika v tvorb souasn generace

Pedkldan psemn st diplomov prce m poslouit pedevm jako doprovodn text k vytvoenm malbm, kter jsou hlavnm titm cel prce. Jejich tmatem je zachycen dne v podob dvaceti ty hodin, kdy jednu hodinu pedstavuje vdy cel obraz. Cel cyklus se tedy skld z dvaceti ty obraz malovanch po prech, take pedkldan soubor obsahuje dvanct diptych. Vechny obrazy jsou malovny olejovmi barvami na pltno o formtu 59 × 80 cm.

Protoe se moje praktick st sna zachytit jednotliv momenty z "mho dne, odehrvajcho se v souasn dob", nemohl se tam neobjevit souasn kontrast civilizan techniky s prodou.

Psemn st DP se proto v souvislosti s praktickou st zabv podobnm tmatem. Nejdve je popsna loha malby, jako mdia, v dnen dob. Dal kapitola naznauje, jak zhruba civilizan problematika dnes ve svt vypad, co je nejzvanjm problmem a pro. Nsledujc st ns pak seznamuje s nkolika souasnmi umlci, v jejich dle se dan problematika objevuje.

Vedouc prce: Josef Gerl, akademick mal

Jana Ondichov

V tv krajiny

Diplomov prce obsahuje dv sti: st praktickou pod nzvem V TV KRAJINY a st teoretickou pod stejnm nzvem a podtitulem PRACHATICKO INSPIRAC VTVARNK.

Praktick st obsahuje est krajinomaleb formtu 125 × 140 cm (akrylov barva na sololitu).

st teoretick je zamena na souasnou vtvarnou umleckou regionln tvorbu.

Vedouc prce: Roman Kubika, akademick mal

Jana Vov

"Kruh - obraz ivota a hranic lovka"
(kombinovan technika - kresby)

Diplomov prce se skld z sti praktick a teoretick.

Praktick st obsahuje soubor 13 kreseb na tma Kruh - obraz ivota a hranic lovka. Tma je zpracovno kombinovanou technikou kresby na formtech papru A2 s vyuitm podklad vytvoench technikou aknho akvarelu. Soubor je jet doplnn 6 ppravnmi gestickmi kresbami tukou.

Teoretick st je tvoena tymi kapitolami. V prvn kapitole je rozebrn problm imaginativnch a psychologickch nmt v kresb a grafice eskch umlc 20. stolet. Draz je kladen na tma osobnosti lovka u 11 vybranch autor. Dle nsleduje vaha o psychologickch hranicch lovka v jeho tvrch zmrech. Na praktickou st diplomov prce navazuje sebereflexe vtvarnch podnt a zmr diplomovho kolu. V posledn metodick sti je ble popsna mnou pouit kombinovan kresebn technika aknho akvarelu a jej vyuit v pedagogick praxi.

Vedouc prce: doc. Ludvk Vacek, akademick mal

Renata Hechtbergerov

HLUBINY
Tma vnitnho ivota lovka v novj esk malb

Teoretick st diplomov prce s podtitulem Tma vnitnho ivota lovka v novj esk malb dokumentuje na pkladu vybranch eskch vtvarnk zjem umlc o oblast vnitnho svta, poetiky ctn a provn v jejich tvorb ve 20. stolet a 21. stolet. Teoretick st obsahuje tak ukzky dl tchto autor.

Praktick st diplomov prce zahrnuje malsk soubor vlastnch prac orientovan ke stejnmu tmatu. Jedn se o cyklus obraz s figurln tmatikou proveden technikou akrylovch barev na pltn, kartonu a papru. Autorka se inspirovala svmi vnitnmi stavy a proitky.

Vedouc prce: Roman Kubika, akademick mal

Jaroslav Holub

Soubor ilustrac ke knize Thomase Bergera Mal velk mu

V teoretick sti jsem se pokusil nastnit ti hlavn zdroje inspirace pro tuto diplomovou prci. Prvnm z nich je vlastn kniha Thomase Bergera Mal velk mu, ke kter jsou ureny m ilustrace. Dalm zdrojem byla historick fakta - psemn zznamy doby osidlovn Divokho zpadu a ivota severoamerickch indin. A konen tetm z inspiranch zdroj se staly skautsk tbory ve stylu ivota doby, kterou jsem ilustroval. V posledn kapitole se vnuji samotnm ilustracm.

Praktickou st diplomov prce tvo soubor ernoblch ilustrac ke knize Thomase Bergera Mal velk mu.

Vedouc prce: doc. PaedDr. Matou Vondrk, CSc.

Frantiek achl

ZNOJEMSKO
z pohledu uitele vtvarn vchovy na 1. stupni Z

Diplomov prce s nzvem "ZNOJEMSKO z pohledu uitele vtvarn vchovy na 1. stupni Z" se skld ze dvou st: teoretick a metodick.

Teoretick st pipomn historii msta Znojma a jeho okol. I kdy je tato st v tto prci rozshl, je z dvodu kapacity ponkud vytben. Snahou je, aby obsahovala z mho pohledu ty nejdleitj a asto ji zapomenut sti dvn historie, kter se zde odehrla a mnohdy tyto vybran udlosti snad i byly dleitmi historickmi meznky naeho eskho nroda. Tuto st uzavr soubor vybranch povst z kninch publikac, ale i z povst takovch, kter jsem zaznamenal z vyprvn mstnch domorodc. To jsou povsti z Btova a Corntejna.

Metodick st hlavn obsahuje nkolik nmt a nvrh jakchsi projektovch a vukovch st (nejen) v hodinch vtvarn vchovy na 1. stupni Z. Popisuje nkter m spolen prce s dtmi hlavn v hodinch vtvarn vchovy, nkdy i ve vlastivd. V zvru tto kapitoly je krtk pojednn o spoluprci muzea se kolou a dotaznk "Muzeum z pohledu dtskho nvtvnka".

Samostatnou soust diplomov prce je rozshl ploha hlavn v podob originlnch fotografi z msta Znojma a jeho okol. Dal plohy jsou vybran vtvarn prce k a fotodokumentace jejich prac a postupnho vytven z projektovch st.

Vedouc prce: PaedDr. Zdenk Peterka

Zuzana Vesel

"M" esk Budjovice
Studie mstskho parku oima uivatele - studenta
(Prostor vymezen mostem Kosmonaut a Krumlovskm mostem)

Diplomov prce se sna eit stvajc situaci mstskho parku v Dukelsk ulici naproti budov Pedagogick fakulty a nabz alternativy novho een tohoto prostoru.

Diplomov prce je rozdlena do dvou celk. Prvnm je psemn st a druhm praktick proveden popsanch nvrh v podob architektonickch pln, kter jsou piloeny v zadn sti.

Psemn st je dlena do nkolika kapitol od vodnho zamen, historie parku, pes charakteristiku tohoto mstskho prostoru, poadavky zemnho plnu, ze kterch prce vychz, po poteby clovch skupin obyvatel a utven msta. Kapitola pojednvajc o zpsobu utven msta se jet dl na nkolika dlch st, kter jsou pro tvorbu veejnho prostoru tohoto typu neopomenuteln. Popisuj tedy postupy a poteby danch vkovch skupin obyvatel - napklad co je poteba respektovat u tvorby dtskch hi nebo cest a pin atd. V zvru prce jsou shrnuty veker nov poznatky i pekky pi postupech een praktick sti diplomov prce.

Praktickou st prce tvo konkrtn nvrhy, kter jsou rozdleny podle monost realizace. Nvrh je celkem pt. Prvn dva nvrhy jsou svzny omezenmi zemnho plnu, piem prvn nvrh respektuje stvajc komunikace a vzrostlou zele parku a druh pouze vzrostl deviny. Tyto dva nvrhy jsou realizovateln. Tet nvrh sestv ze t variac na przdnou plochu parku - nerespektuje vzrostlou zele ani cesty - pouze tam, kde jsou cesty nebo stromy umstny logicky. Tyto ti variace vyplvaj ze zadn tmatu diplomov prce. Je zde navren prostor podle mch pestav a zmiovan ti variace nejsou v praxi realizovateln. Kad z pti variant m svou legendu, kde jsou popsny a barevn vyznaeny jednotliv prvky novho parkovho mobilie, kter v souasnosti v parku chyb.

Vedouc prce: PaedDr. Zdenk Peterka

Karel epa

Vlastn vtvarn dlo v dan architektue
(vtvarn adaptace objektu a drobn architektury v krajin)

V tto diplomov prci se zabvm souasnou problematikou vtvarnho doplnn krajinn architektury a krajiny. V prvn ad se pokoum nastnit povahu objektu samotnho, jako vtvarnho fenomnu v krajin, se zamenm na jeho tradin, vhledov pak i aktuln funkn potencil, i chceme-li, posln. Protoe se jedn o pomrn obshlou tematiku, zahrnujc adu vtvarnch jev, zamuje se tato studie pedevm na sakrln architekturu, v na krajin znan rozenou. V tto souvislosti je zrove teoreticky rozveden motiv krajiny a jej smantiky, potamo kultury ivotnho prosted obecn. Do tto problematiky jsem zahrnul i otzku vytven novch krajinnch objekt, kterou se pokusm nsledn prakticky prezentovat na realizaci pamtnku esko - nmeckho smen na umav. V pm nvaznosti na toto tma oteveme dle otzku souasnch vtvarn-adaptanch tendenc drobn historick architektury. K zvru se pak pokusm prakticky aplikovat nkter vlastn pedstavy doplnn architektury vtvarnm artefaktem.

Tato prce by tak chtla jako celek teoreticky i prakticky pispt k diskusi, jak v souasn dob pistupovat k vytven novch objekt v krajin a jakm zpsobem vtvarn manipulovat s tmi stvajcmi.

Vedouc prce: doc. PaedDr. Radko Chodura, CSc.

Barbora Blhov

George Orwell: 1984
Grafick inspirace - soubor linoryt

Ve sv diplomov prci se zabvm pevn grafickou technikou linorytu, a to jak v sti praktick tak i v sti teoretick. Praktickou st tvo soubor dvancti linoryt, kter jsem vytvoila na zklad inspirace knihou s nzvem 1984 od anglickho spisovatele George Orwella. M teoretick prce se ve k oblasti uit grafiky, pesnji tedy k oblasti knin kultury, hlavn pak k ilustracm. Sleduji pojem imaginace v oblasti knin grafiky a samotnou techniku linorytu v prosted eskch ilustrtor. V obou ppadech reflektuji tvorbu vznanch eskch umleckch osobnost v dan oblasti.

Vedouc prce: doc. Ludvk Vacek, akademick mal

Vt Kimr

Psmo v architektue
(prakticko-teoretick prce)

Diplomov prce je zamen na problematiku psemnho grafickho projevu v architektue v kontextu s vvojem psma. Na vvoj psma jsem poukzal strunm pehledem vvoje latinky. Problematiku psemnho grafickho projevu v architektue dokldm pojednnm o vraznch projevech v historii architektury a v souasnosti. V praktick sti jsem chtl nastnit, jak by mohla vypadat zodpovdn prce grafika ve "spoluprci" s architekturou historickou i novou.

Vedouc prce: doc. PaedDr. Radko Chodura, CSc.

Lucie Kolov

Symbolika barev

Tmatem tto diplomov prce jsou barvy a jejich symbolika, tak jak byly vnmny v obdob stedovku. Samotn tmatice stedovkho chpn symbol a symboliky barev nebyla v na kunsthistorii vnovna dosud plin pozornost. Vtvarn pamtky na zem ech a Moravy se zkoumaly spe z hlediska vvojovch prvk, stylovch vliv, techniky proveden. V ikonografii a vkladu skrytch vznam neexistuje v etin mnoho literatury. Rozboru ikonografickch nmt ve stedovkm umn se soustavn vnuje Jan Royt (Slovnk symbol: lovk, proda a kosmos v kesansk ikonografii). Z cizojazynch publikac
jsou v echch dostupn nkter slovnky, poskytujc orientaci v nmtech a zkladn vklad vznam. Pracovala jsem se slovnkem Jamese Halla (Slovnk nmt a symbol ve vtvarnm umn) a Lexikonem symbol Gerda Heinz-Mohra. S vjimkou knihy Jana Baleky Mod, barva mezi barvami a lnku Markty Dlouh Symbolika barev ve stedovku, otitnho v roce 2001 v Kudji, se dn z dostupnch publikac nevnuje pmo symbolice barev. Pi psan prce jsem proto vychzela z mnoha rozlinch zdroj a pokusila se z nich sestavit uritou pedstavu o hodnot a fungovnm symbolickch vznam barev v umn i ivot stedovkho lovka.

Pro pochopen stedovk mentality jsem vychzela z prac evropskch i naich medievalist. erpala jsem jednak z publikac pojednvajcch o kultue stedovku, jak hmotn, tak duchovn, z prac zpracovvajcch toto tma synteticky i z dlch studi, zabvajcch se jednotlivmi seky stedovkho ivota, mylen a spolenosti. Zajmalo m jak duchovn klima obdob, tak jeho kadodennost. K pochopen stedovkho pojmu symbol a jeho hodnoty pispla pedevm nedvno vydan obshl Encyklopedie Stedovku J. Le Goffa a J.-C. Schmitta.

Dalm zdrojem prce byla pojednn o stedovkm umn, kter mi poskytla rmec pro orientaci v chronologii i typologii jednotlivch umleckch dl. Pehled o esk vtvarn produkci ve stedovku podvajc Djiny eskho vtvarnho umn I/1. Z novjch prac je k dispozici publikace Jana Royta Stedovk malstv v echch z roku 2002. Ze starch autor se eskou gotickou deskovou malbou zabvali A. Kutal, J. Peina aj. Krsa.

V neposledn ad jsem vychzela t z primrnch pramen. Pedstavuj je etn stedovk texty i vyobrazen. Zajmaly m doklady vnmn a hodnocen barev jednak v nboensk literatue, jednak v svtsk umleck produkci, jednak v kadodenn realit. Jako zdroj poznn nboenskch pedstav spojench s barevnou symbolikou mi poslouila mystick vidn Hildegardy z Bingenu a Brigity vdsk. Dalmi primrnmi prameny byly dobov kurtoazn romny a v neposledn ad Nov a Star Zkon, jeho interpretac se intenzivn zabvali crkevn uitel i ran kesant mystici. Prv z tchto vklad stedovk vra, ikonografie a nboensk vnmn pedevm vychzely.

Prce je rozdlena do dvou st. Prvn st tvo text, kter se zabv ji zmnnou symbolikou barev. Ten je strukturovn do t oddl, z nich prvn se zabv stedovkm chpnm symbolu a vnmnm a vznamem barev a jejich symboliky v uritch kontextech. Druh oddl se vnuje rozboru symboliky jednotlivch barev. Tet se pot zabv rozborem konkrtnho stedovkho obrazu prv z hlediska ikonografie a pouit symboliky barev.

Praktickou st diplomov prce jsou potom vlastn malby na hedvb, kter maj zhodnotit teoretick poznatky nabyt v prvn sti a souasn se pokusit pevst e stedovk symboliky barev do souasnho nboenskho obrazu. Malby jsou ureny do hradnho kostela Nejsvtj Trojice na Rab. Kostel je v souasn dob odsvcen a probh v nm rekonstrukce. Zatm se neuvauje o jeho navrcen bohosluebnm elm. Malby, kter by mly voln viset v jeho prostoru, jsou ureny k navozen atmosfry rozjmn.

Protoe ve stedovkm vnmn barev hraje hlavn roli jejich vztah ke svtlu, zvolila jsem techniku malby na hedvb, kter umouje stejn jako teba stedovk vitraje pracovat s prsvitem svtla skrz barevn plochy. Tomuto principu by mla odpovdat i instalace zavenm, kter pronikn svtla umouje. Dominantnm prvkem maleb bude jejich nelomen barevnost, pro ni je urujc symbolick vznam barevn piten.

Vedouc prce: Mgr. Vra Klimeov

Jitka Kafkov

Vtvarn nvrh filmovho plaktu

Tato diplomov prce se zabv problematikou plaktu. Skld se z sti teoretick - tj. teorii o grafice, o plaktu a psmu, o postav reisra F. A. Brabce a eskho filmu Kytice a z sti praktick, je sestv z nvrh filmovho plaktu a z vah nad vlastnm postupem.

Vedouc prce: doc. PaedDr. Radko Chodura, CSc.

Jana Star

Vtvarn realizace knihy Williama Saroyana: Tracyho tygr

Clem m prce bylo vypracovn ilustrac k vybranmu textu, tzn. vypracovn nvrh ilustrac a jejich peveden do konen podoby ilustranho doprovodu, za kter jsem si urila soutisk barevnch matric linorytu, dle pak celkov typografick prava textu (prava textu i ilustrac potaem).

Teoretick st prce dopluje text, tk se popisu postupu pi praktick prci, studia literatury a zpracovn poznatk, jako doplujcho materilu - ivotopis a literrn tvorba autora, rozbor vybran knihy, obecn pojednn o grafickch technikch, nakonec i celkov soupis bibliografie.

Vedouc prce: doc. PaedDr. Matou Vondrk, CSc.