Toto je záložní verze starého webu Pedagogické fakulty JU (https://old.pf.jcu.cz), která již nebude dále aktualizována.
 
Od září 2022 funguje nový web fakulty na standardní adrese https://www.pf.jcu.cz.

Symbol PF Anotace diplomovch prac - 2004 - Historick stav JU

Anotace diplomovch prac - 2004

Historick stav JU

Josef Fleischman

Vlen zitek. Reflexe vlench udlost v jinch echch na pelomu 16. a 17. stolet

Diplomov prce se zabv dopadem vlench udlost pelomu 16. a 17. stolet na obyvatele Bechyska a Prcheska. Po seznmen s tmatem a zkladn literaturou vztahujc se k vlenmu zitku je provedena analza jednotlivch vlench udlost. Prvn z nich je protitureck taen roku 1594, druhou vpd Pasovskch 1611, na zvr esk stavovsk povstn a jeho dozvuky 1618-1622. Zkladn otzky, je jsou eeny na zklad zejmna osobnch a ednch pramen, smuj k zachycen vztahu k udlosti a jejm vlivu na mylen a chovn ran novovkho lovka.

Vedouc prce: prof. PhDr. Vclav Bek, CSc.

Barbora Kov

Jaroslav Kvapil jako tvrce i glostor esk kultury
(Sonda do mikrosvta divadeln Prahy na pelomu 19. a 20. stolet)

Diplomov prce Jaroslav Kvapil jako tvrce i glostor esk kultury se sna o poznn osobnosti Jaroslava Kvapila a jeho zaazen do kulturnho a spoleenskho kontextu. Draz je kladen na postien vech innost Jaroslava Kvapila v prbhu jeho dlouhho ivota. Pozornost je vnovna pedevm obdob mezi lty 1886-1900 a situaci v Nrodnm divadle od pelomu devatenctho a dvactho stolet do prvn svtov vlky.

Prce je rozdlena do esti kapitol, kter postihuj pedevm hlavn etapy ivota Jaroslava Kvapila. Prvn kapitola pojednv o dtstv, rodin a studijnch letech. Pedmtem druh kapitoly je charakteristika obecn kulturn literrn situace pelomu stolet. Tet kapitola je pak vnovna potku samostatnho psoben Jaroslava Kvapila, jeho literrn i urnalistick prci, zskvn kontakt a prvnm stykm s divadlem. Npln tvrt kapitoly je vlastn innost Jaroslava Kvapila v Nrodnm divadle. Draz je poloen na kadodenn problmy tkajc se funkce reisra a dramaturga a na zkulisn boje. Pt kapitola se zabv innost Jaroslava Kvapila v obdob prvn svtov vlky. Tmatem est kapitoly je dovren innosti Jaroslava Kvapila. Konkrtn se jedn o psoben Jaroslava Kvapila ve Vinohradskm divadle, jeho odbojov snahy za druh svtov vlky a konen informace o jeho potomcch.

Vedouc prce: doc. Dagmar Blmlov, CSc.

Vlasta Musilov

Reformovan sbory na severnm pomez ech a Moravy v letech 1861-1950

Diplomov prce "Reformovan sbory na severnm pomez ech a Moravy v letech 1861-1950" podv krom obecnch djin Evangelick crkve helvtskho vyznn a nsledn eskobratrsk crkve evangelick pedevm pehled o psoben jejch sbor na severu eskomoravsk vrchoviny. Vyuv dostupn literatury, pedevm sbornk vydanch eskobratrskou crkv evangelickou a z archivnch pramen uloench v Archivu Synodn rady eskobratrsk crkve evangelick a ve sborovch archivech farnch sbor v Novm Mst na Morav, Szav u ru, Jimramov a ve Snnm. Sna se nezaujat popsat innost eskobratrsk crkve evangelick v letech 1861 a 1950, smysl jej existence, cle, kter si kladla a snaila se jich doshnout. Soust prce je rovn soubor ploh, v nm mj. nechyb ani celkov pehled kazatel, kte psobili ve sledovanch sborech.

Vedouc prce: PhDr. Miroslav Novotn, CSc.

Jana Podailov

Kulturn a spolkov ivot v Pelhimov na pelomu 19. a 20. stolet

Diplomov prce je koncipovna jako pspvek k poznn kulturnho a spolkovho ivota v Pelhimov mezi lety 1889-1914. Zamuje se na jev, kter se obecn rozvjel v ivot tehdej spolenosti.

Prce je rozdlena do t hlavnch st. Prvn st je vnovna Pelhimovu, jeho vzhledu, udlostem a ronmu ritulu. Druh st pojednv o samotnch spolcch, jejich legislativ a innosti. Tet, zvren st se sna ukzat spoleenskou zkladnu jednotlivch spolk.

Vedouc prce: doc. Robert Sak

Filip Sovi

Josef ernk (O ivot a dle moravskho folkloristy)

Zkladn linie prce je azena tematicky do dvou vtch celk, kter jsou dle lenny na chronologicky azen tematick kapitoly, podkapitoly a odstavce, u nich jsem upednostnil jejich mrn prolnn.

Touto prac bych rd upozornil na charismatickho a vytrvalho sbratele lidovch psn, kter se vydal do rznch kopcovitch i rovinatch oblast moravskho Slovenska po stopch svch pedchdc v asech, kter stle mn ply lidovmu umn vbec. Zrove pedkldm portrt nedocennho moravskho skladatele, jen byl do e not definitivn vtaen Josefem Neverou a vzeel z mistrovsk dlny Leoe Janka a Vtzslava Novka, a byl v zkm kontaktu se spoustou jinch vznamnch osobnost eskho hudebnho svta.

Mm zjmem bylo pedstavit tak folkloristovy rodinn pslunky, z nich vynikli zvlt Jov otec, naduitel Josef ernk, a nejstar sestra Vilemna.

Vedouc prce: doc. PhDr. Josef Blml, CSc.

Petra Stakov

Marie Schferov: od filantropie k organizovan sociln pi v regionu

Tato diplomov prce se vnuje nevednmu ivotu spe neznm, ale pesto vrazn veejn inn sociln pracovnice, spisovatelky a editelky tanen koly Marie Schferov (1891-1975), v souvislosti se socilnmi aktivitami v jejm rodnm mst v ernovicch. Schferov pochzela z malho msta na Vysoin, kter je proslul svm zdravm prostedm, a prv proto tu vznikal nemal poet ozdravoven rznch spolk a organizac, pedevm pak prvn dtsk ozdravovna pro tuberkulzou ohroen dti v SR s celoronm provozem, kterou prv iniciovala Marie Schferov. Jet ped jejm narozenm zde byla zzena tak prvn ochranovna praskho spolku Ochrana oputnch a zanedbanch dvek, jej pvodkyn byla Marie Patov a Amliin stav pro chud, nazvan podle hlavn zakladatelky, majitelky panstv Amlie z Reichenbachu a Lesonic. Schferov se ji v ranm vku pesthovala s rodii a sestrou do Prahy, kde vystudovala uitelsk stav a jako uitelka se zaala angaovat v socilnch projektech, kdy nap. jako jedna z prvnch en zdila feriln osadu v ernovicch nebo se za prvn svtov vlky stala spolupracovnic Reny Svobodov, pracujc pro spolek esk srdce. Schferov se zde tak seznmila se svm budoucm manelem spisovatelem Otomarem Schferem, kter vedl znmou Kaskovu tanen kolu a po jeho smrti pevzala jej chod. Je autorkou ady knih pro dti, divadelnch her a pedevm pruek spoleensk vchovy.

Vedouc prce: prof. PhDr. Milena Lenderov, CSc.

Vclava rmkov

"Neb jsouce labutho pirozen, ona bez vody a j bez vna do vle Bo nedobe bejti meme" (Kadodennost vamberk na Zvkov 1473-1622)

Pedloen diplomov prce se zabv kadodennost starho eskho panskho rodu vamberk v jeho sdle na Zvkov. V prvn sti je vnovn prostor historii rodu a shrnut dosavadn literatury a pramen tkajc se vamberk. Dal kapitola se sna vykreslit rezidenn s rodu, kter se od konce 15. do potku 17. stolet rozprostrala v jinch echch. Zrove je ve druh kapitole strun popsna historie hradu Zvkova, kter plnil jistou dobu funkci hlavnho sdla rodu v tto oblasti. Zbvajc ti kapitoly se sna pedstavit kadodenn ivot vamberk v jednotlivch cyklech - ivotnm, ronm a dennm. K rekonstrukci vambersk kadodennosti mohlo dojt dky dochovan korespondenci vamberk. Hlavnm clem pedloen prce bylo shrnout dosavadn poznatky o rodu vamberk a na zklad interpretace pramen osobn povahy se pokusit o vhled do kadodennosti rodu pn stbrn labut v letech 1473-1622.

Vedouc prce: prof. PhDr. Vclav Bek, CSc.

Martin Bek

Antick kulturn ddictv a nmeck osvcenstv

Pedmtem diplomov prce bylo prozkoumat vliv antickho kulturnho ddictv na nmeck osvcenstv, zastoupen J. J. Winckelmannem, G. E. Lessingem, J. W. Goethem a F. Schillerem. Po vodn kapitole, kde se zabvm nmeckm psemnictvm konce 17. a potkem 18. stolet a psobenm antiky na mylen dvou vznamnch osobnost nmeck kultury Goetheho a Schillera, jsem se obrtil na hlavnho pedstavitele Winckelmanna a na jeho spis "Djiny umn starovku", kter se stalo stejnm dlem pro bdn. V dal kapitole je pojednn o Lessingovi a jeho spise "Hambursk dramaturgie" a "Laokon", ve kterch je citeln a znateln duch antiky. Bezpochyby lze ci, e se antice podailo v dob nmeckho osvcenstv proniknout do vech vrstev spolenosti a zanechat zde nesmazateln stopy. Dla autor nm toho mohou bt dkazem.

Vedouc prce: doc. Dr. Igor Lisov

Miroslava Cuplov

Potky a rozvoj antikoncepce v eskch zemch v kontextu vvoje svtovho (od poloviny 19. do poloviny 20. stolet)

Diplomov prce se pokou nastnit potky a rozvoj kontracepnch metod. Je zejm, e nkter z antikoncepnch prostedk jsou velmi starho data, jin se naopak zanaj pln rozvjet a na pelomu 19. a 20. stolet, piem dal zhruba pl stolet trv, ne se stanou soust kadodennho ivota.

Vedouc prce: prof. PhDr. Milena Lenderov, CSc.

Jana Gregorov

Profesoi bez auditoria (Pspvek ke studiu volnho asu praskch univerzitnch uitel na pelomu 19. a 20. stolet)

Diplomov prce Profesoi bez auditoria (Pspvek ke studiu volnho asu praskch univerzitnch uitel na pelomu 19. a 20. stolet) se sna o objasnn obsahu pojmu dovolen, jeho rozen a vznamu v kontextu pracovnho vazku pedagog prask univerzity na pelomu 19. a 20. stolet. Nepopisuje pouze zkonn nrok, edn mechanismus udlovn a finann zabezpeen dovolen, ale jde tu pedevm o msto a vznam dovolen v osobnm ivot a jej spoleensk vznam, stejn jako o rozmanit monosti a zpsoby trven dovolench.

Prce je rozdlena do sedmi kapitol. Prvn kapitola pibliuje vvoj vnmn pojmu dovolen, zkonn nrok na dovolenou a nejbnj monosti trven v eskch zemch na pelomu 19. a 20. stolet. Obsahem druh kapitoly je dovolen univerzitnch pedagog, specifinost jejich postaven a jejich monost. Tet a est kapitola pojednv o konkrtnch osobnostech, o jejich profesnm a soukromm ivot a o jejich typickch zpsobech trven volna. Sedm kapitola se zabv srovnnm ivotnch styl a hlednm shodnch i rozdlnch rys podle zvolench kritri.

Vedouc prce: doc. Dagmar Blmlov, CSc.

Martina Holasov

Kadodenn ivot mstskho obyvatelstva za as morov epidemie v 16. - 17. stolet (esk Budjovice 1680)

Diplomov prce se zabv problematikou morovch epidemi v ranm novovku se zamenm na eskobudjovick mor 1680. Zkoum nakalivou nemoc jako komplexn jev, kter se ve zmnnm obdob opakovan objevoval a zasahoval do ivota spolenosti. Hlavn oblast vzkumu pedstavuje zjitn, nakolik ovlivovala nkaza ivot lid v postiench oblastech. Vzkum byl proveden na zklad srovnn pramen normativnho charakteru (morov dy a instrukce, lkask doporuen) s ednmi mstskmi psemnostmi. Zkoumanou oblast pedstavuje ir esko - nmeck prostor. Jako reprezentativn vzorek vzkumu bylo vybrno msto esk Budjovice. Na tomto konkrtnm pkladu je ukzn ivot mstskho obyvatelstva v dob nkazy, chovn mstskch ednk v obdob ohroen i nesoulad mezi vydvnm zkaz a nazen a jejich dodrovnm. Prce se souasn zabv nzory dobovch lka na mor a lbou zmnn nakaliv nemoci.

Vedouc prce: PhDr. Miroslav Novotn, CSc.

Irena Kaparov

Souasn neolatinsk tvorba a jej didaktick vyuit

Akoli bv latina obvykle oznaovna jako "mrtv" jazyk, vyskytuje se cel ada iniciativ, kter se sna toto kli poprat. Dkazem jsou rzn nadace, spolenosti, kongresy, semine, kulturn akce nebo soute, kter zajiuj prezentaci a en tzv. "iv" latiny (latinitas viva, recens, neolatinitas) prostednictvm rznch mdi, z nich nejdleitj jsou latinsk asopisy, uebnice, pruky, rozhlasov vysln, internet apod. Clem diplomov prce s nzvem "Souasn neolatinsk tvorba a jej didaktick vyuit" je zmapovat souasn stav tzv. "iv" latiny (pehled a obsahov analza instituc, asopis, uebnic apod.) a naznait monosti didaktickho vyuit vhodnch forem ve vuce latiny na stedn kole.

Vedouc prce: Mgr. Marcela Hejtmanov

Jan Knotek

Mladovoicko za druh svtov vlky (1939-1945)

Diplomov prce se zabv histori mladovoickho mikroregionu v pohnut dob druh svtov vlky. vodn st vnuji vymezen a strunm djinm Mladovoicka. Nsledujc kapitola se zabv historickmi udlostmi, kter vedly k okupaci ech a Moravy nmeckm vojskem a rovn zkoum reakce obyvatel Mladovoicka. Dal kapitoly se sna zachytit, jak pevratn udlosti vlky ovlivovaly ivoty lid tohoto kraje. Snam se vykreslit kadodenn ivot v protektortu, samostatn kapitoly vnuji mstnmu odboji, idovsk komunit a majiteli zdejho panstv hrabti Kenburgovi. Zvltn pozornost vnuji poslednm vlenm dnm v pchodu osvobozujc Rud armdy. Djiny mladovoickho regionu se snam zasadit do irho historickho kontextu.

Vedouc prce: PhDr. et PaedDr. Ji Dvok, Ph.D.

Miloslav Man

Cestovn denky Jiho Frantika Buquoye z cest do Francie a Itlie v letech 1803 a 1805

Prce podv analzu cestovnch denk hrabte Jiho Frantika Buquoye (1781-1851) z cest po vcarsku, Francii a Itlii v letech 1803 a 1805. Je tak pedevm pspvkem k djinm cestovn, naznaena jsou zde ale i dal tmata, jako napklad ivotn styl lechty na potku 19. stolet nebo ivot Jiho Frantika Buquoye. Prce se sousteuje hlavn na kadodennost cestovn a djiny mentalit. Autor pedkld obecnou kapitolu o cestovn na pelomu 18. a 19. stolet a kapitolu o osobnosti pisatele denk, ve kter se zamuje pedevm na jeho mld. V dalch stech prce se vnuje samotn analze pramene. Samostatn oddl tvo pak jeho edice.

Vedouc prce: doc. Robert Sak

Jaroslav Maty

Afra Adama Havla Popela z Lobkovic. Nevra a sebevrada v rudolfnsk Praze

Diplomov prce se zabv vraednou afrou Adama Havla Popela z Lobkovic. Je rozdlena do ty st. Prvn kapitola strun pestavuje hlavn aktry cel afry, jejich ivotn drhy poskytuj monost nahldnout do specifickho mylen, chovn a jednn lechtick spolenosti v dob vldy csae Rudolfa II. Druh st je vnovna problematice manelsk nevry, lechty ranho novovku, kter se stala podntem ke spchn vrady francouzskho hrabte Hanibala ze Schnbergu. Dleitou soust kapitoly o cizolostv tvo i snaha zjistit, jakou roli hrla nevra ve veejnm mnn tehdej aristokratick spolenosti. Z tohoto dvodu se zde nachz strun exkurz do svta crkevn morln teologie, prvnch pedpis a dobov literatury. Tet a zrove nejdleitj oddl diplomov prce tvo rekonstrukce osudovho stetu mezi Adamem Havlem Popelem z Lobkovic a Hanibalem ze Schnbergu a soudnho procesu, kter bezprostedn po spchn zloinu nsledoval. Pozornost pitom nen vnovna jen osudm hlavnch aktr dramatickho pbhu, ale vem mocenskm, prestinm a spoleenskm souvislostem tto velk afry rudolfnsk Prahy. Celou prci pak uzavr kapitola o sebevrad, kter znamenala neekan dsledek a konen zavren celho ppadu Adama Havla Popela z Lobkovic. Clem diplomov prce je dokzat, e Lobkovicova afra nen jen obyejnou vradou ze rlivosti, ale e je teba za n hledat hlub souvislosti dvorsk kultury rudolfnsk doby.

Vedouc prce: prof. PhDr. Vclav Bek, CSc.

Jaroslav Mengler

"Syn jeho je povinen dti..." (Okolnosti zmn majitele poddansk nemovitosti a rozsah vmnku na jihu ech v 17. - 19. stolet)

Zkladn linie prce je azena chronologicky podle vzkumu a je rozdlena do 13 kapitol, kter se dle len na odstavce. Kapitola 1., kter se vnuje kritice pramen a literatury je navc lenna na podkapitoly.

Hlavnm kolem tto prce je pedstavit postupovn poddansk nemovitosti a problematiku vmnku v 17. - 19. stolet v jinch echch na pozad gruntovnch zpis pro jednotliv hospode v obci Drn. V prvnch kapitolch prce je kladen draz na prameny a literaturu, kter se tkaj tto problematiky, dle je vnovn znan prostor kadodennmu ivotu poddanch v Drn v zrcadle archivnch pramen, na zklad jejich podrobnho studia je provedena komplexn analza dvod pedn selskch a chalupnickch usedlost z otce na syna, hospodv odchod na vmnek, dlku doby uvn vmnku a vk vmnk, kdy je zastihla smrt. Hlavnm kolem je tedy charakterizovat osobn a rodinn strategie uplatovan pi pevodech selskch grunt a chalupnickch staven. Pro pehlednost jsou v prci uvedeny tabulky, ale u vtiny zpis nen mono zpracovvat problm pouze statisticky, nbr je nutn zamit se na zvltn jevy a na zklad podrobn mikrohistorick analzy je interpretovat.

Vedouc prce: PhDr. Josef Grulich, Ph.D.

Petra Mrvkov

Jean de Carro a jeho Almanach de Carlsbad

Diplomov prce si klade za cl pedstavit osobnost lkae Jeana de Carro, kter se vznamn zaslouil o modernizaci lzesk lby v Karlovch Varech v 1. polovin 19. stolet. Jean de Carro byl lovk vskutku kosmopolitn - pvodem Francouz, pochzel ze star vlivn enevsk rodiny, vystudoval v Edinburku, lkaskou praxi zahjil ve Vdni a od roku 1826, kdy poprv jako pacient navtvil Karlovy Vary, se usadil na trvalo v echch. V Karlovch Varech provozoval svou lkaskou praxi bezmla ticet let. Spektrum innost Jeana de Carro bylo obrovsk. Propagoval zdravou ivotosprvu, komfortnj ubytovn ve mst, zajmal se o historii a literaturu. Od roku 1831 do roku 1856 vydval v Karlovch Varech roenku Almanach de Carlsbad, kter tvo vjimenou vlastivdnou regionln encyklopedii, kterou se neme pochlubit dn jin lzesk msto. Jean de Carro byl tak velkm pznivcem eskho nroda a zapojil se do eskho nrodnho ivota.

Vedouc prce: prof. PhDr. Milena Lenderov, CSc.

Kamila Pavlkov

Vodansk lta Frantika Heritese

Zmrem tto prce bylo zobrazit ivotn osudy Frantika Heritese, lkrnka a spisovatele, v letech 1851 a 1896, tedy v dob, kdy il ve svm roditi, ve Vodanech. Prvn kapitola se zabv histori rodu Herites se zamenm na Heritesova otce Antonna Karla Heritese. Dal kapitola pojednv o Heritesov dtstv a tet kapitola se sousted na Heritesova gymnaziln lta strven v Psku.

Vedouc prce: doc. Robert Sak

Martina Polansk

Kadodenn ivot obyvatel krlovskho msta Tbora ve svtle testament

Diplomov prce Kadodenn ivot obyvatel krlovskho msta Tbora ve svtle testament se zabv tborskmi testamenty z let 1559-1660, kter se dochovaly ve Sttnm okresnm archivu v Tboe. vodn st je vnovna testamentu jako prameni prvn povahy a je kladen draz na jeho formln rozbor. Druh kapitola si klade za cl postihnout pohled m욝ana na ivot a smrt a souasn objasnit jeho chpn Boha. V nsledujc kapitole je v centru pozornosti rodina jako jednotka spolenosti. Testamenty vypovdaj o postaven mue, eny a dt v rodin a jejich vzjemnm vztahu. Posledn st se zabv hmotnou kulturou m욝anskch domcnost.

Vedouc prce: prof. PhDr. Vclav Bek, CSc.

Vladimr Proek

Promny recepce ptho pikzn na pelomu 19. a 20. stolet.
Ve svtle dokument, tisku a umleck literatury

Diplomov prce Promny recepce ptho pikzn na pelomu 19. a 20. stolet ve svtle dokument, tisku a umleck literatury se pokou nastnit vnmn zloinu a jeho promny v letech 1881-1913. Jakm zpsobem bylo nazrno na poruovn ptho pikzn v jihoesk urnalistice z hlediska vrad a sebevrad, ktermi byla kadodenn historie na strnkch dennho tisku doslova poseta. Jak se toto nazrn promovala a liilo mezi jednotlivmi druhy zloin, mezi vradami a sebevradami, v prbhu afr, jakmi byly ppady sebevrad a atentt v rod Habsburk a po proces s vrahy Mrvovmi nebo Hilsnerovu afru.

Diplomov prce se skld ze ty hlavnch kapitol, z nich nkter se dle dl do podkapitol, kter upesuj jejich vznam. Prvn kapitola v krtkosti objasuje pojem ptho pikzn ve vztahu k Bibli a katolick ve, piem upesuje jeho vznam a zaazen v rmci desatera. Druh kapitola pojednv o recepci nejt잚ch zloin proti lidem i proti sob sama v prbhu historie od starovku do druh poloviny 19. stolet. Tet kapitola pin recepci ptho pikzn na pelomu 19. a 20. stolet a dl se do dvou zkladnch podkapitol. Prvn podkapitola pin informace o vradch a pokusech o n a o jejich vnmn tiskem a zprostedkovan i spolenost. Druh podkapitola navazuje na prvn podkapitolu a jejm pedmtem je recepce ptho pikzn z hlediska sebevrad. tvrt kapitola v krtkm pojednn nastiuje eskou umleckou literaturu ve vztahu k ptmu pikzn.

Vedouc prce: doc. Dagmar Blmlov, CSc.

Jana Skoepov

ena v idovskm prosted v obdob "dlouhho" 19. stolet

Djiny idovskho etnika v echch se v posledn dob t zaslouen pozornosti, avak specifika postaven a kadodennho ivota idovskch en jet nejsou v takovm zjmu badatel, jak by si bezesporu zaslouily. Tato diplomov prce si klade za cl popsat ivot eny v idovsk spolenosti v prbhu "dlouhho" 19. stolet. Protoe hlavnm kolem idovsk eny bylo starat se o rodinu a domcnost, zabv se i tato prce rodinnm ivotem a popisuje pechodov rituly, kter provzej idovsk rodinn ivot.

Vedouc prce: prof. PhDr. Milena Lenderov, CSc.

Silvie Soukupov

Jan Havel Hille (Blatensk knz a regionln historik)

Pedloen prce podv portrt katolickho knze Jana Pavla Hilleho (1861 - 1943), vznamnho regionlnho historika, topografa, archive, kronike, kulturnho pracovnka, fotografa amatra a lena ady spolk. Hille se narodil v Psku, kde vystudoval reln gymnzium. Po jeho ukonen absolvoval knsk semin v eskch Budjovicch. V roce 1884 byl vysvcen na knze a nastoupil na msto kaplana v jihoeskm Kadov, kde byl pozdji ustanoven farem. V roce 1911 byl povoln na uvolnn dkansk msto v Kasejovicch a o tinct let pozdji pesdlil na dkanstv do Blatn. Hillv knsk ivot byl vyplnn historicko-badatelskou, kulturn a spolkovou innost. Jan Pavel Hille ve vech svch psobitch shromaoval archivn materily, psal pamtn knihy a pispval rodopisnmi a mstopisnmi pspvky do odbornch asopis a publikac.

Vedouc prce: doc. Robert Sak

Jitka Svobodov

Svt ran novovkho m욝ana ve svtle mstskch kronik a pamt

Pedkldan prce se zabv obrazem mylenkovho svta ran novovkho m욝ana v mstskch pamtech a kronikch. Zkladem pro rekonstrukci m욝anova mylen je jin pohled na ji znm vydan prameny.

Zpisy v uvedench psemnostech byly rozdleny do nkolika tmat, ktermi se zabvaj jednotliv kapitoly. V vodn sti je pozornost vnovna vlivu osoby autora a jeho postaven v mstsk spolenosti na charakter zpis, dal kapitoly se tkaj reflexe obecnch udlost, vnuj pozornost dn v okol msta a sleduj skutenosti ovlivujc vnitn chod ve mst. V zvren sti jsou analyzovny zznamy s tmatikou (ne)kadodennho ivota obyvatel msta a zprvy reflektujc vztah m욝ana k jeho rodin, sousedm a ptelm.

Vedouc prce: prof. PhDr. Vclav Bek, CSc.

Blanka amatov

Vikarity esk Krumlov a esk Budjovice ve svtle farskch relac. Pspvek k poznn duchovn sprvy a nboenskho ivota Bechyskho kraje ve druh polovin 17. a potkem 18. stolet

Diplomov prce pibliuje nboensk ivot a crkevn sprvu ve dvou jihoeskch vikaritech - esk Krumlov a esk Budjovice - na pelomu 17. a 18. stolet. Autorka vychzela pevn z informac, kter j poskytl zkladn pramen jej prce, tj. pslun svazky farskch relac uloen ve Sttnm stednm archivu v Praze v arcibiskupskm fondu (SA, APA I., Zprvy far o stavu far, jako odpovdi na 42 otzek konsistoe z roku 1677: B12/5/esk Budjovice/ a B 13/2/esk Krumlov/; SA, APA I., Responsa ad 42 puncta a consistorio archiepiscopo proposita anno 1700. Zprvy far o stavu far, jako odpov na 42 otzek konsistoe z roku 1700: B13/8/esk Budjovice/ a B 13/4a/esk Krumlov/). Diplomov prce je rozdlena do pti kapitol, vodu a zvru. Jednotliv sti prce pak podvaj obraz nboenskch pomr a prbh rekatolizace v eskch zemch v 17. a 18. stolet, promny crkevn sprvy a celkov popis zvolench vikarit. Dle na zklad prostudovanch pramen autorka pibliuje jednotliv farnosti, postavy jejich sprvc, hmotn zajitn farnost, stav kostel a dalch sakrlnch objekt a v neposledn ad si vm i zkladnch aspekt nboenskho ivota nkterch farnost doby baroka. Soust diplomov prce jsou zrove textov a obrazov plohy a databze Farsk relace na piloenm CD.

Vedouc prce: PhDr. Miroslav Novotn, CSc.

Radka Vaniov

Antick literatura v prizmatu bdn profesora Antonna Kole

Tato diplomov prce se zabv vdeckou a popularizan innost profesora Antonna Kole, pednho eskho klasickho filologa 1. poloviny 20. stolet. Jejm clem je rozbor Kolovch studi vnovanch problematice antick literatury (poezii i prze). Draz je kladen na dosud nepublikovan rukopis Djiny eck literatury doby hellenistick (uloen ve Sttnm okresnm archivu ve Svitavch se sdlem v Litomyli), jeho peten a analzu. V ploze diplomov prce je kopie rukopisu a jeho pepis (s drobnmi pravami).

Vedouc prce: doc. Dr. Igor Lisov

Sylvie Vgnerov

Hledn vlastnho osudu. Helena Emingerov a jej msto ve spolenosti

Pedkldan prce Hledn vlastnho osudu. Helena Emingerov a jej msto ve spolenosti se sna pedstavit osobnost Heleny Emingerov v kontextu druh generace eskch malek, kter se svm silm zaslouily o umleckou rovnoprvnost en. Svm dlem pispla Helena Emingerov k vvoji eskho malstv a grafiky na pelomu devatenctho a dvactho stolet.

Prce je rozdlena do pti kapitol. Prvn kapitola se obecn zabv ast eny ve vtvarnm umn. Pedmtem druh kapitoly se stala rodina Emingerova. Popisuje hmotn a spoleensk pomry, ze kterch Helena Emingerov pochzela. Tet kapitola pibliuje dal malky druh generace ivotnch a profesnch osud malek prkopnic. tvrt kapitola pojednv o problematice enskho odbornho vzdln v oblasti vtvarnho umn. Posledn kapitola se sna nastnit podobu vednho ivota Heleny Emingerov.

Vedouc prce: prof. PhDr. Milena Lenderov, CSc.

Petra Zachaov

Plinius star o zemdlstv stedomo (vinastv, pstovn oliv a obil) v dob principtu

C. Plinius Secundus, vznamn teoretik mskho zemdlstv v 1. stol. po Kr., si ve svm encyklopedickm dle Naturalis historia (37 knih) kladl za cl podat shrnujc informaci o prodovdnch znalostech jeho doby. Clem diplomov prce je analza knih 14-15 a 17-18 tohoto spisu, kter pojednvaj o vinastv, pstovn oliv a polnch plodin. Vinn rv, jejmu pstovn a zpracovn Plinius vnuje celou 14. knihu a vyzdvihuje vznam Itlie v oblasti vinastv. Z velkho mnostv druh vinn rvy uvd 91 nejlepch, 80 druh pravch vn a nadto jmenuje 66 druh vn umlch. V pojednn o olivch se autor zamuje pedevm na pstitelsk chyby. Souhrnn se zmiuje o 20 druzch lechtn olivy a o 48 druzch umlho oleje. Na pstovn a vyuit polnch plodin (obil, lutniny a pcniny) klade Plinius obzvltn draz a je zjevn jeho snaha o optovn pozvednut prce v zemdlstv.

Vedouc prce: doc. Dr. Igor Lisov

Jaroslav Dibelka

Reflexe a sebereflexe "zmrhan" eny na potku novovku ve svtle trestn prvnch pramen

Diplomov prce se zabv problematikou "zmrhanch" en, kter se ocitly ped vrchnostenskmi soudy v obdob ranho novovku. Prezentovan vzkum vychz z trestnprvnch pramen, kter jsou uloeny ve Sttnm oblastnm archivu Tebo a ve Sttnch okresnch archivech esk Budjovice, Havlkv Brod a Kutn Hora. Pedloen prce optikou historick antropologie zkoum strategie jednn obvinnch i promny jejich obrazu v och okol. Stranou zjmu nezstala ani otzka reflexe pohlavnho styku i sebereflexe thotn. Hlavnm clem je ale ukzat jeden z monch zpsob cesty ran novovk eny z centra a na sam okraj soudob spolenosti. Prce zrove obsahuje jednotliv pbhy takto postiench en.

Vedouc prce: prof. PhDr. Vclav Bek, CSc.

Karel Kratochvl

Mocensk elity v Pelhimov 1653-1703. K roli ekonomickho, intelektulnho a pbuzenskho zzem honoran vrstvy v systmu lokln moci krlovskho msta

Pedkldan prce se zamila na poznn ekonomickho, intelektulnho a pbuzenskho zzem mocenskch elit krlovskho podkomoskho msta Pelhimova v druh polovin 17. stolet. Draz byl kladen na zodpovzen otzek tkajcch se stupn potebnosti dostatenho majetku, vzdln a rodinnch vazeb na vykonvn vych mstskch ad a dle na pochopen strategi mocenskch karir jednotlivc a rodin. Pomoc prozopografick analzy jednotlivch mocenskch participant zaloen na irok pramenn zkladn se podailo odhalit jejich zzem a vymezit skupiny osob, pro n byl pednj ekonomick, intelektuln i nejastji pbuzensk sociln kapitl. Dky pomrn dlouhmu asovmu zbru byl vysledovn okruh sedmi mocenskch elitnch rodin, kter postupn ovldly mstskou sprvu, politiku a vzjemn se provzaly majetkov i pbuzensky. Vi ostatnm m욝anm vytvoily takka uzavenou skupinu vyuvajc osobitch prostedk doplovn svho personlnho stavu. Mocensk elity byly nazrny pedevm v konkrtnch pkladech a projevech svch majetkovch, intelektulnch a pbuzenskch in, kter se zviditelovaly mimo jin bhem komunikanch akt, a tak pi skupinov i individuln reprezentaci. Prci na zvr doplnily biogramy jednotlivch mstskch ednk psobcch v adech na konci 17. stolet a nkolik dalch ploh.

Vedouc prce: prof. PhDr. Vclav Bek, CSc.

Markta Lukov

Vstup en na trh prce (2. polovina 19. a potek 20. stolet)

Hlubok sociln zmny, zpsoben industrializac, vedly k rozdlen sociln oblasti na "svt veejn", vyhrazen mum, a "soukrom", do kterho byla odkzna ena. Jet v dob pedbeznov tak vznik znm kult matky a manelky, "ochrnkyn rodinnho krbu", kter nael sv zakotven v krsn i odborn literatue. Nicmn tento ideln obraz, jen platil pedevm v prosted stednch m욝anskch vrstev, postupn naruovaly zvan demografick procesy, jakm byl pokles satenosti, a tak vlen udlosti.

Ve spolenosti tak rostlo procento en, kter nemohly najt ekonomick zajitn v podob manelstv nebo en, jen ovdovly, co bylo zvlt patrn po roce 1866.

Tato prce se pokusila rekonstruovat vvoj sil en o vstup do svta placen prce. Vnuje se pedevm ensk snaze o prohlouben, zkvalitnn a zpraktinn enskho vzdln a tak pekkm v podob zakoennho odporu k en pracujc mimo domov, kter musely bt na tto cest pekonny.

Heuristicky se prce opr o dobov publikace a asopisy, jen odrely tehdej veejn dn, dle pak o editovan vzpomnky prvnch eskch feministek. Souasn byla vyuita i rozshl modern literatura vnujc se problematice gender history.

Vedouc prce: prof. PhDr. Milena Lenderov, CSc.

Radim Peka

Vztahy ech a Nmc v eskch Budjovicch ve 20. a 30. letech 20. stolet

Diplomov prce pispv k poznn historickho vvoje eskch Budjovic v prvn polovin 20. stolet. Msto tehdy pedstavovalo, podobn jako dnes, politick, hospodsk a kulturn centrum jinch ech. Jeho poloha do jist mry urovala vvoj udlost, kter byly mnohdy doprovzeny komplikacemi nrodnostnmi, politickmi, socilnmi a kulturnmi.

Prce se zamuje na nrodnostn pomry ve mst v obdob 20. a 30. let 20. stolet a sleduje vztahy ech a Nmc. Snahou autora nebylo zpracovat komplexn djiny msta v obdob tzv. Prvn republiky, ale vytvoit dlo, kter by slouilo jako vchoz bod pro dal studium dan problematiky.

Prce je azena chronologicky a je rozlenna do vodu, t st, kter se dle dl na jednotliv kapitoly a zvru. V vodu je vymezeno a pibleno tma a zhodnoceny prameny a literatura. Prvn kapitola obecn charakterizuje problmy vztah ech a Nmc a jejich promnlivost v historickm vvoji. V kapitole druh se autor pokusil piblit prosted a kadodenn ivot v eskch Budjovicch a specifika regionu, kter jsou klov pro pochopen pozad esko-nmeckch vztah. Hlavn st prce, kapitola tet, se vnuje samotnmu vvoji vztah komunit ve ve vymezenm obdob. Vlastn prci dopluje obshl soubor ploh.

Vedouc prce: doc. PhDr. Josef Blml, CSc.

Rudolf Svoboda

Vznik farnosti sv. Jana Nepomuckho v eskch Budjovicch. Pspvek k djinm crkevn sprvy v eskch Budjovicch v letech 1888-1925

Pedkldan diplomov prce se zabv znikem farnosti sv. Jana Nepomuckho na Lineckm pedmst v eskch Budjovicch. Je pspvkem k djinm crkevn sprvy v eskch Budjovicch mezi lty 1888-1925. Prce vznikla pedevm na zklad studia pramen uloench ve Sttnm oblastnm archivu v Teboni a Sttnm okresnm archivu v eskch Budjovicch. Pouita byla tak literatura, jen se tk djin msta a nboenskch pomr v eskch Budjovicch.

V vodu je tma vymezeno a pibleno, zhodnoceny prameny a literatura. Prvn kapitola pojednv o eskch Budjovicch v letech 1781-1918. V druh kapitole se me ten seznmit s nboenskmi pomry v eskch Budjovicch mezi lety 1785-1925. Tet kapitola obsahuje vahy o stavb katedrly v eskch Budjovicch v letech 1888-1912. Nsledujc kapitola se zabv vznikem Lineckho pedmst v eskch Budjovicch a jeho rozvojem v prvnch desetiletch 20. stolet. Npln pt kapitoly je stavba kostela sv. Jana Nepomuckho a farn budovy na Lineckm pedmst v eskch Budjovicch. est kapitola zachycuje proces vzdoby, zazen a vybaven ve zmnnho kostela. Posledn kapitola popisuje ppravy na vznik farnosti, samotn vznik farnosti a nboensk ivot v n v prvnm roce jej existence. V zvru prce je cel pojednn uzaveno celkovou rekapitulac dosaench vsledk. Nedlnou soust tto prce jsou textov a obrazov plohy.

Vedouc prce: PhDr. Miroslav Novotn, CSc.

Jan imnek

Kostel a fara v Doudlebech v dob baroka. Pspvek k poznn kadodennho ivota venkovsk jihoesk farnosti v 17. a 18. stolet

Diplomov prce pibliuje kadodenn ivot farnho kostela v jihoesk farnosti Doudleby v 17. a 18. stolet. Autor vychzel z cel ady pramen uloench pevn ve Sttnm oblastnm archivu v Teboni ve fondu Velkostatek Tebo, ve Sttnm stednm archivu v Praze v arcibiskupskm fondu a pramennch materil Farnho adu v Doudlebech.

Pedkldan prce je rozdlena do osmi kapitol, vodu a zvru. Prvn dv kapitoly pibliuj na zklad odborn literatury problematiku farn organizace, jejch promn a crkevn sprvy jinch ech v 17. a 18. stolet. V dalch kapitolch se autor na zklad prostudovanch pramen zabv socilnmi pomry obyvatel doudlebsk farnosti v polovin 17. stolet, personlnm sloenm msta (postavenm fare, kostelnho patrona, kostelnk a uitele), hospodaenm kostela (zdu), hmotnm zabezpeenm fare, vzhledem a vybavenm kostela a fary a v neposledn ad i duchovnm ivotem doudlebsk farnosti v dob baroka. Soust prce jsou rovn textov plohy.

Vedouc prce: PhDr. Miroslav Novotn, CSc.

Kateina Tolmov

Hmotn kultura aristokratick rezidence v ranm novovku

Clem diplomov prce je zpracovat text, kter bude mon vyut pi vuce djepisu na gymnziu, pi popularizaci historie a objasnit teni problematiku hmotn kultury aristokratickch rezidenc v 16. a 18. stolet.

Prce logicky navazuje na diplomov prce ivotn cyklus lechtick rodiny a Kadodenn ivot lechtice v ranm novovku Michala Honka a Martina Slaby. Textov st je lenna na nkolik tmaticky utdnch kapitol - typologie aristokratickch sdel, zzem rezidenc a hospodsk sobstanost sdel, stavebn aktivita aristokrat, okol rezidenc, interir a jejich vnitn vybaven. Je zaloena na prci s vydanou literaturou a prameny. V oblasti renesann a barokn architektury jsem rovn vyuila nkter poznatky ze studia na FA VUT.

Soust prce je rovn obrazov ploha a patin ilustrace, kter slou k vt nzornosti a popularizaci textu.

Vedouc prce: prof. PhDr. Vclav Bek, CSc.

Vlasta Vondrkov

Pavel Eisner (Studie o ivot a dle)

Pavel Eisner (1889-1958) patil k zajmavm a vjimenm osobnostem nejen mezivlenho eskoslovenska. Cel ivot se pohyboval na rozmez t nrod, mezi Nmci, echy a idy. Snail se nalzat cestu ke vzjemnmu sblen tchto t etnik. Prvnm a nejdleitjm krokem mlo bt sblen v kulturn oblasti. Svoji innost ve 20. a 30. letech tomuto nesnadnmu cli zcela poddil. Nmeck pedvlen vvoj a vsledek vlky znamenaly pro Pavla Eisnera velik zklamn. Po vlce se vnoval ji jen prci pro esk nrod.

Diplomov prce pibliuje Eisnerovu nelehkou ivotn pou a jeho rozshl dlo v oblasti literrn, urnalistick, pekladatelsk i "propagan". Byla vypracovna pedevm na zklad studia pramen osobn povahy (Literrn archiv Pamtnku nrodnho psemnictv Praha, pracovit Star Hrady), Eisnerova dla a dobovch periodik. Zvltn pozornost je vnovna Eisnerovu putovn od idovstv a nmectv k estv.

Prce je rozdlena do t velkch kapitol (Praha magick a ivot v n, Historie jednoho ivota troj osobnosti, Ve, co jsem dlal, dlal jsem rd), kter jsou dle lenny. Jejm clem je pedstavit osobnost "Stedoevropana" Pavla Eisnera a ukzat vliv velkch djin na osud lovka, ve kterm se setkaly ti nrodnosti, jejich stkn a potkn provzelo a spoluutvelo esk djiny a do potku 50. let 20. stolet.

Vedouc prce: doc. PhDr. Josef Blml, CSc.