Toto je záložní verze starého webu Pedagogické fakulty JU (https://old.pf.jcu.cz), která již nebude dále aktualizována.
 
Od září 2022 funguje nový web fakulty na standardní adrese https://www.pf.jcu.cz.

Symbol PF Anotace diplomovch prac - 2004 - Katedra anglistiky

Anotace diplomovch prac - 2004

Katedra anglistiky

Daniela Vvrov

Morfologick a smantick zvltnosti frzovch sloves

V prvn sti diplomov prce je nejdve uvedeno zkladn vymezen pojmu frzov sloveso. Dle jsou zaazena ti rzn pojet a tdn frzovch sloves dle anglickch i eskch odbornk na tuto problematiku. Ve se prbn proln s praktickm ovovnm zskanch zvr ve tech typech text (odbornm, publicistickm a beletristickm).

V dal sti se autorka pokou o jaksi shrnut i tdn frzovch sloves do dvou kategori, podle vznamu a dle podle povahy stic, kter se spojuj s frzovmi slovesy.

Zvr je vnovn nkterm problmm, kter nastvaj v uvn frzovch sloves nerodilmi mluvmi a tak frekvenci vskytu frzovch sloves ve tech typech text.

Vedouc prce: PhDr. Marie Ernestov

 

Jana Tomkov

Anglick ekvivalenty eskch zdrobnlin v anglickch pekladech esk beletrie

Clem m diplomov prce je porovnat anglick ekvivalenty eskch zdrobnlin v anglickch pekladech esk beletrie. Mm kolem bude prozkoumat vechny zpsoby pekladu eskch deminutiv do anglitiny. Zjiovala jsem, jakmi vrazovmi prostedky vyjaduje souasn, modern anglitina zdrobnliny, zda vbec m njak ucelen systm deminutivnch sufix a do jak mry jsou dnes tyto sufixy produktivn. M prce by mla naznait zpsoby pekladu eskch zdrobnlin do anglitiny a etnost tchto zpsob.

Vedouc prce: PhDr. Marie Ernestov

 

Alexandra Janischov

Problematika vztah esk republiky a Evropsk Unie

Tmatem tto bakalsk prce je "Problematika vztah esk republiky a Evropsk Unie".

Prce je rozdlena do ty st. V prvn je strun pedstaven vvoj Evropsk Unie od svho potku a do souasnosti. Dle popisuje jej fungovn a hlavn instituce. Druh, nejrozshlej st, se zabv vvojem vztah esk republiky a Evropsk Unie a vyjednvnmi o vstupu. Tet st je vnovna souasn situaci a vsledkm hlasovn o vstupu do Evropsk Unie. Ve tvrt sti jsou zhodnocena mon pozitiva a negativa, vyplvajc z pipojen esk republiky k Evropsk Unii.

Vedouc prce: Mgr. Petr Dvok

 

Lucie Bohat

Finln pozice podmtu v souasn anglitin
(Final subjects in present-day English)

Na pozici podmtu ve vt m vliv nkolik faktor, pat mezi n nap. kontext, zapojenost i nezapojenost prvku, aktuln lenn vtn, emfatinost vyjden, atd. Anglick slovosled, stejn jako esk, dovoluje v nkterch ppadech finln postaven podmtu. Toto postaven umouje nap. rmatinost podmtu, jeho dlka nebo nap. bohatost rozvit. V nkterch ppadech lze najt alternativn konstrukce, kter gramatick princip slovosledu nenaruuj a vznam sdlen nen zmnn.

Vedouc prce: PhDr. Vladislav Smolka

 

Kateina Frieserov

Fesk ekvivalenty anglickch vtnch modifiktor

Diplomov prce e problematiku anglickch vtnch modifiktor a jejich eskch ekvivalent. V teoretick sti je zpracovn pehled alternativnho tdn tchto prostedk v rznch teoretickch zdrojch, kter mapuj tyto prostedky v anglickm a v eskm jazyce.

Praktick st obsahuje porovnn uit vtnch modifiktor v originlnm anglickm textu a v jeho eskm pekladu a naopak. Zkouman texty reprezentuj souasn modern jazyk z oblasti beletrie, publicistiky a odbornho stylu.

Vedouc prce: PhDr. Vladislav Smolka

 

Eva Naskov

Problematika pekladu odbornho textu

Tato bakalsk prce se zamuje na problematiku pekladu odbornho textu. V prvn sti se vnuje veobecn teorii pekladu, pedevm z pohledu naich pednch teoretik a v samostatn kapitole se vnuje odbornmu, pedevm ekonomickmu pekladu a vyuit vpoetn techniky pi pekldn. Jdrem cel prce je peklad vron zprvy britskho hotelovho etzce Jarvis Hotels plc, jej originl je piloen jako ploha na konci prce. Peklad demonstruje a prohlubuje znalosti obchodn anglitiny a techniku pekladu. Na zvr zkoum a rozebr problmy, kter vyvstaly pi samotnm procesu pekladu: otzka peloitelnosti, terminologie, odlin kulturn prosted, otzka pizpsoben eskmu jazykovmu prosted a konfrontuje je s teori a prax pekladu, s pravidly eskho jazyka a pouit modern techniky.

Vedouc prce: Mgr. Petr Dvok

 

Daniel Hegr

Kli v jazyce novin

Tato diplomov prce je pokusem o kritick zhodnocen rznch definic kli v teoretick literatue a shrnut nzor na lenn vraz v tto kategorii. V dal sti pracuji s vlastnmi excerpovanmi ukzkami, kter posuzuji z hlediska jejich struktury a vznamu. Tyto vrazy rozdluji do skupin podle spolench rys. Na zvr zahrnuji statistick vyhodnocen vskytu kli v mnou zvolen primrn literatue.

Vedouc prce: PhDr. Marie Ernestov

 

Michal Skokan

Vyuit videa v hodin anglickho jazyka na esk zkladn kole
(Use of video in English lesson at Czech primary school)

Ve sv diplomov prci jsem se zamil na vyuit videa, jako audiovizuln pomcky pi vuce anglickho jazyka na zkladnch kolch.

Podrobn jsem rozpracoval jednotliv metody prce s videem v hodinch. Velk pozornost byla vnovna poslechovm a komunikativnm aktivitm, kter se dky videu u k rozvjej.

Neopomenul jsem zdraznit vznamnou a zrove dc lohu uitele pi prci s videem a nemn dleitou roli ka jako aktivnho pjemce a spolutvrce v hodin.

V praktick sti bylo detailn rozpracovno nkolik hodin anglickho jazyka, kter byly zaloeny na prci s videem. V prbhu praxe na zkladn kole jsem dospl k pozitivnmu zjitn, e uitel i vtina k pracuje s videem ve kole pravideln a e se pro n stalo nenahraditelnm pomocnkem pi vuce cizho jazyka.

Prostednictvm videa, kter pin reln ivot pmo do tdy, se hodiny anglickho jazyka stvaj zajmavjmi a atraktivnjmi pro ky i pro uitele.

Vedouc prce: Mgr. Lucie Betkov, M.A., Ph.D.

 

Veronika Vvrov

Povinn a nepovinn vuka anglickho jazyka na zkladn kole

Clem prce je porovnat vuku anglickho jazyka pro zatenky na zkladn kole, a to jednak v nepovinnm jazykovm krouku pro ky 2. a 3. td, a jednak ji v povinn form ve 4. td. Na zklad pozorovn a rozhovor s uiteli, kte u v obou formch vuky, jsou zjiovny rozdly ve zpsobu prce v tchto dvou typech vuky, zda se li napklad uvn metod, aktivit a materil, pracuje-li uitel s dtmi odlinho vku, znalost, kognitivnch schopnost a mon tak odlin motivace.

Vedouc prce: Mgr. Lucie Betkov, M.A., Ph.D.

 

Sylva Ferdinandov

Hrdinstv a zbablost v romnech Korlov ostrov R. M. Ballantyna a Pn much W. Goldinga
(Heroism and Cowardice in the Novels The coral Island by R. M. Ballantyne and Lord of the Flies by W. Golding)

Clem m diplomov prce je srovnat Ballantynv Korlov ostrov s Goldingovm Pnem much v rmci vytyenho tmatu hrdinstv a zbablosti.

Prvn kapitola se sousted na literrn - historick kontext obou romn.

V dalch dvou kapitolch nsleduje analza postav a symbol, kter byly v pbzch pouity, a posledn st se zabv interpretac zjitnch poznatk.

Vedouc prce: Mgr. Kamila Vrnkov, Ph.D.

 

Blanka Vondrysov

Lska k Bohu a lovku v dle Anne Bradstreetov

Clem tto diplomov prce je analza dla Anne Bradstreetov, piem pozornost je vnovna i vlivu puritnskho nboenstv a zpsobu, jakm se v autorin literrn tvorb projevuje osobn zkuenost vry v Boha. V prci je nastnn i ir kulturn historick kontext (osidlovn Nov Anglie, loha "otc-poutnk", puritnsk pojet kultury a umn), a tak konkrtn ivotn zitky bsnky samotn.

Titm prce je literrn rozbor a interpretace jednotlivch text, a to jak poezie, tak meditativn przy. V zvru tohoto pojednn je pozornost vnovan individulnmu pnosu Anne Bradstreetov k rozvoji americk literatury.

Vedouc prce: Mgr. Kamila Vrnkov, Ph.D.

 

Eva Dvokov

Vslovnost anglickch osobnch a mstnch jmen v eskch mdich

Tato diplomov prce se zabv vslovnost anglickch osobnch a mstnch jmen v eskch mdich. Jejm vchodiskem je srovnn fonologickho systmu anglitiny a etiny. Dle nsleduje porovnn nkolika publikac, kter se tomuto tmatu vnuj. V dal sti autorka zjiovala, jakm zpsobem se et redaktoi vypodvaj se tenm anglickch jmen. Nsledujc st monitoruje souasn stav v eskch mdich. V zvru autorka formuluje obecn zsady a doporuen tkajc se vslovnosti anglickch jmen v etin.

Vlastn vzkum byl zaloen na autentickch nahrvkch eskch mdi.

Vedouc prce: PhDr. Vladislav Smolka

 

Libue Hulinkov

Pouit anglitiny a etiny pi veden hodiny anglickho jazyka
(Teachers usage of English and Czech in conducting the English lessons)

Clem tto diplomov prce je zjistit, kolik anglickho a eskho jazyka se objevuje ve veden hodiny anglickho jazyka na zkladnch kolch. Zamuji se na porovnn prce dvou uitel: zanajcho a zkuenho uitele. Snam se zjistit, kolik anglickho jazyka se v hodinch objevuje a na em jeho pouit zvis. Dle se pokusm vystopovat, zda existuj njak typick situace, ve kterch tito uitel povauj za vhodnj pout mateskho jazyka.

Tato diplomov prce je rozdlena do dvou hlavnch st a nkolika kapitol. V teoretick sti uvdm nzory citovan v odbornch knihch na toto tma. V praktick sti komentuji pouit anglitiny v konkrtnch hodinch konkrtnch uitel.

Vedouc prce: PhDr. Lucie Betkov, Ph.D.

 

Martina lvov

Anglick frazeologismy s nzvy barev

Diplomov prce na tma Anglick frazeologismy s nzvy barev je zamena na jazykov zpracovn tto tematiky na zklad vyexcerpovanho materilu z rznch idiomatickch slovnk. Prce je omezena na barvy zkladnho spektra, ovem s ohledem na frekvenci anglickch idiom zaazuje tak barvy neutrln - bl, ed, ern. Podv pehled struktur nalezench idiom podle kritri F. ermka s pihldnutm na kritria A. Makkaie. Krom vlastnho jazykovho rozboru rovn uvd symboliku jednotlivch barev a jejich vliv na lidskou psychiku, etymologii nkterch frazeologism, srovnn anglickch idiom s eskmi a grafick zobrazen se strunm popisem vybranch idiom uvanch rodilmi mluvmi. V Zvru pedkld subjektivn hodnocen pouvanch slovnk.

Vedouc prce: PhDr. Marie Ernestov

 

Zuzana Vlkov

Osaml hrdinov T. Capoteho

Tato diplomov prce analyzuje dlo jianskho spisovatele Trumana Capoteho prostednictvm charakteristiky jednotlivch literrnch postav. Hodnot provn a chovn hrdin, piem zdrazuje zejmna jejich neustl pocit izolace a odcizen.

Dv vodn kapitoly pibliuj jianskou literaturu a ivot autora.

Nejrozshlej st je zamena na hlavn tma, tedy osamlost Capoteho postav. Prce se vnuje specifikm samoty muskch hrdin, hrdinek i dt zvl᚝, zrove se vak sna poukazovat na nkter spolen rysy a nvaznosti ve vvoji postav. Jedna kapitola je vnovna i rodin, zkladnmu pvodci pozdjch ivotnch konflikt hrdin.

Pozornost je v neposledn ad vnovna i loze prosted a snu v Capoteho dle.

Vedouc prce: PhDr. Kamila Vrnkov, Ph.D.