Toto je záložní verze starého webu Pedagogické fakulty JU (https://old.pf.jcu.cz), která již nebude dále aktualizována.
 
Od září 2022 funguje nový web fakulty na standardní adrese https://www.pf.jcu.cz.

Symbol PF Anotace diplomovch prac - 2003 - Katedra tlesn vchovy a sportu

Anotace diplomovch prac - 2003

Katedra tlesn vchovy a sportu

Stanislav Hlavat

Srovnvac studie vysokch tlovchovnch kol v esk republice

Tato prce je konfrontac jednotlivch vysokokolskch pracovi v esk republice majcch akreditaci pro vzdlvn tlovchovnch pracovnk. Mezi pracovit s akreditac pro vzdlvn tlovchovnch pracovnk pat FTVS UK Praha, FTK UP Olomouc, FSS MU Brno, KTVS PF JU esk Budjovice, KTVS PF Univerzita Hradec Krlov, KTV UJEP st nad Labem, KTSV FPE ZU Plze, KTV PF TU Liberec, KTV OU Ostrava a KTV PedF UK Praha.

Diplomov prce je zpracovna podle daj vydanch pro akademick rok 2001/2002. Hlavnm zdrojem informac byly rozhovory s jednotlivmi zamstnanci fakult a kateder, studijn plny vydvan pro akademick rok 2001/2002 a v neposledn ad internetov strnky jednotlivch pracovi. Pracovit jsou porovnvna ve tech zkladnch problmovch okruzch - obsah vuky, akreditovan studijn programy a personln obsazen.

Vedouc prce: doc. PaedDr. Jan tumbauer, CSc.

Filip Jelnek

Vyuit pohybovch her pi vuce hzen na osmiletm gymnziu v eskch Budjovicch

Diplomov prce se zabv monostmi vyuit pohybovch her jako dalch metodicko-organizanch forem vuky, kter mohou poslouit a pispt k ncviku a zdokonalen pohybovch a hernch dovednost uvanch v hzen.

Hlavn metodou prce je metoda experimentu, kter nabz porovnn dvou vukovch program zamench nahzenou. Tyto programy byly sestaveny pro vuku na osmiletm respektive tyletm gymnziu.

Podle obsahu je prce rozdlena na st teoreticko-metodologickou, kter zahrnuje nkolik tmatickch celk z oblasti teorie a didaktiky hzen a pohybovch her, dle na st vzkumnou a st vsledkovou, kter zahrnuj kapitoly s praktickou realizac vukovho programu diplomov prce a kapitoly obsahujc porovnn vsledk dosaench v prbhu realizace diplomov prce.

Vedouc prce: doc. PaedDr. Zdenk ebrle, CSc.

Vladimr Mca

Vytvoen a oven programu pro rozvoj kloubn pohyblivosti v trninku fotbalist mladho kolnho vku

Tato prce je zamena na problematiku kloubn pohyblivosti u fotbalist mladho kolnho vku. Konkrtn se jedn o oblast bedern ptee, kyelnho kloubu, kolennho kloubu a hlezennho kloubu.

Kloubn pohyblivost v tchto oblastech byla zjitna pomoc testov baterie. Pro nejvce zaten kloubn a svalov skupiny byl vytvoen soubor uvolovacch a protahovacch cvien. Sprvnm a pravidelnm zaazenm do trninkovch jednotek jsme prokzali jeho vhodnost ke kladnmu ovlivnn nejvce zatench kloubnch a svalovch skupin.

Vedouc prce: PaedDr. Alena Linhartov

Vlasta Vencov

Rozsah pohybov aktivity v dennm reimu dt mladho kolnho vku v okrese Havlkv Brod

Dnen modern doba m za dsledek, e mnoho lid trv voln as doma u televizn obrazovky nebo u potae. V mnohch rodinch se klade draz na intelektuln rozvoj a tm se zanedbv fyzick vkonnost a zdatnost. Nedostatek innho pohybu a jeho velmi nzk intenzita jsou hlavnmi pinami oslaben funknosti organizmu. Pibv toti dt s vadnm drenm tla, dt obznch. Kles odolnost vi nmaze a vnjm vlivm, vi nemocm. Stle astji se objevuj onemocnn respiranho systmu, chronickch bronchitid. A to ve se me projevit v celkovm tlesnm a duevnm vvoji, v ni prceschopnosti, ale i v utven ivotnch postoj jedince a spoleenskch skupin v mld a v dosplosti.

Vedouc prce: doc. PaedDr. Zdenk ebrle, CSc.

Petr Koubek

Rozbor techniky plaveckho zpsobu motlek

Jednou ze soust plaveckho vkonu je ekonomick pohyb, kter je reprezentovn zvldnutou technikou plaveckch pohyb. Rozbor techniky a aplikace poznatk do vukovho a trninkovho procesu je zkladem spchu jak rekreanch, tak i vkonnostnch plavc. kolem tto bakalsk prce je rozbor souasn techniky plaveckho zpsobu motlek. Motlek od svho vzniku v roce 1926 proel dvmi vvojovmi etapami a jeho technika se od prvopotku vrazn zmnila. V tto prci je patrn snaha o dokonal rozbor jednotlivch prvk souasnho plaveckho zpsobu motlek, o vyten problm jednotlivch fz pohybu a o souhru a zkonitosti v technice proveden. K tomu pat i fyzikln zkonitosti pohybu ve vodnm prosted a zklady biomechaniky, bez nich by bylo obtn analyzovat souasnou techniku plaveckho zpsobu motlek. Tato prce by se mla stt dobrou pomckou pro vechny cviitele, trenry a uitele plavn.

Vedouc prce: Mgr. Ivana Lohonkov

Josef Pilipinec

Zmapovn potu, vybavenosti a vyuit venkovnch basketbalovch hi v eskch Budjovicch a Beclavi.

Tato prce se zabv zmapovnm mst eskch Budjovic a Beclavi. Na zem tchto dvou mst je srovnvn poet, vybavenost (z pohledu bezpenosti, zpsobilosti ke he, atd.) a vyuitelnost (a u pro koly nebo irokou veejnost) venkovnch basketbalovch hi. Pi tvorb tto prce byla pouita metoda komparativn a pozorovac. Informace byly zskvny zpracovnm odborn literatury, studiem zemnch pln obou mst, konzultac na mstskch adech, zkoumvnm a vyhledvnm venkovnch basketbalovch hi. Vsledkem komparace, v pepotu obyvatel na jedno hit, dr primt Beclav, kde pipadna jedno hit 2247 obyvatel. Zatmco v eskch Budjovicch vzkum potvrzuje 5247 obyvatel na jedno hit.

Vedouc prce: PaedDr. Emil epka, CSc.

Jan Krajek

Kasuistick studie vybranho vrcholovho sportovce - Jaroslav Benk

Tato prce se zabv studi profesionlnho hokejisty Jaroslava Benka. Zjiuje dvody, pro prv prost chlapec mal vesniky se dokzal prosadit v tak tk konkurenci a stal se oporou reprezentanho vbru. Popisuje ivot Benka od narozen a po souasnost, jeho radosti z vtzstv i zklamn z proher. Co ve mus lovk obtovat, aby se prosadil v nejrychlej kolektivn he na svt a stal se mistrem svta. Studie je zaloen na osobnch vpovdch Jaroslava Benka a dleitch postav v jeho ivot.

Vedouc prce: PhDr. Radek Vobr, PhD.

Petr Kami

Monosti vyuit potae pro studium anatomie v bakalskm studiu tlesn vchovy

Snahou tto bakalsk prce je ukzat vyuit internetu a potae (potaovch program) pro studium anatomie v bakalskm a magisterskm studiu tlesn vchovy. Je zde popsno z jakch pramen je mon erpat a jakm zpsobem jsou dan prameny zpracovny a zpstupnny. Abychom mohli tuto bakalskou prci plnohodnotn vyut, je teba pout potae.

Vedouc prce: RNDr. Jarmila Kobzov, PhD.

Lenka Padertov

Vytvoen streinkovho programu pro nejvce zatovan svalov skupiny u mladch fotbalist

Diplomov prce se zabv problematikou jednostrannho petovn zejmna dolnch konetin, svalovch dysbalanc a monost, jak danm problmm pedchzet, i odstranit je pomoc streinkovho programu.

Stejn st diplomov prce je navren streinkovho programu pro vybran svalov skupiny dolnch konetin.

Vedouc prce: PaedDr. Alena Linhartov

Daniel Javorsk

Nvrh a oven trninkovho programu stolnho tenisu pro zatenky

Diplomov prce je zamena na vypracovn a oven trninkovho programu stolnho tenisu pro zatenky. Bylo vypracovno a oveno 15 trninkovch jednotek v rozsahu 90 minut, v nich se dti uily zkladnm stoln-tenisovm dovednostem. Dle byla u nich tak rozvjena rychlost, sla, posteh, vbunost, obratnost a vytrvalost a to pomoc "rychlch start", vihadla a posilovn zkladnch parti tla - bicha, zad, pa a nohou. Tento program byl aplikovn na dvou vybranch skupinch dt. Probhal jedenkrt tdn v eskch Budjovicch i v Klatovech a trval 4 msce v obdob bezen 2002 - erven 2002.

Vsledkem tto prce bylo nauit dti zkladm stolnho tenisu.

Vedouc prce: PaedDr. Jaroslava Tenglov

Luk Boh

Pehled vvoje alternativnch forem fotbalu

Tato diplomov prce se zabv vvojem tch alternativnch forem fotbalu, kter byly a jsou v esk republice a i ve svt organizovny. V prci jsou zaznamenny tyto alternativy fotbalu: Futsal - slov fotbal, Futsal FIFA, nohejbal, plov fotbal. Dle zde uvdm formu fotbalu naich zrakov postiench sportovc pod nzvem - Fotbal o pti hrch na kad stran a seznamuji se specifickou formou fotbalu hranou v Asii.

U vech tchto sport je patrn snaha o zachycen a popsn jejich vvoje od jejich prvnch dochovanch zprv a po souasnost. Dle poukazuje na dleit spory, meznky a momenty v jejich historii. Text je doplnn 158 odkazy, uvedenmi v zvru a soust diplomov prce je i obrazov ploha.

Vedouc prce: Mgr. Jan Schuster

Jan Dvok

Nvrh kondinho posilovacho programu pro mue

Diplomov prce se zabv dkazem opodstatnn vznamu kondin kulturistiky prostednictvm vzkumu. Strun je charakterizovna kulturistika, popsny kulturistick metody a zdraznn vznam sprvn vivy. Byl vytvoen kondin posilovac program pro mue, kter byl ovovn na vybranch jedincch. Pomoc men a testovn se student snail dokzat innost tohoto programu. K vyhodnocovn dat byl pouit t-test, kter zjistil vznamnost i nevznamnost vslednch hodnot. Vsledn hodnoty jsou vzjemn porovnny v zvren diskusi.

Vedouc prce: Mgr. Petr Vank

Pavel Chren

Nvrh a oven cykloturistickch tras Teboska a Jindichohradecka

Tato prce se zabv vytvoenm nvrhu cykloturistickch tras a ovenm na Tebosku a Jindichohradecku. V teoretick sti ns seznamuje s technickmi poznatky cykloturistiky a cykloturisty. Praktick st pak pin podrobn zpracovn popisu jedencti cyklotras a zvry plynouc z jeho praktickho oven, doplnnou fotodokumentac.

Vedouc prce: PaedDr. Ludvk Michalov

Milan Sedliak

Teoretick rozbor faktor ovlivujc vkonnost sprinter (100 m, 200 m)

Tato diplomov prce se zabv faktory, kter maj vliv na vkonnost sprinter v bzch na 100 a 200 metr. V prvn fzi bylo poteba zskat nejnovj poznatky z oblasti trninku z esk i zahranin literatury, pot zskan poznatky utdit a zpracovat formou literrn reere. Druh st diplomov prce vychz ze zskanch poznatk a clem tto sti bylo vytvoit ron trninkov pln metodou teoretick syntzy. Tento pln je mon porovnat s konkrtnm trninkovm plnem ji realizovanm v praxi.

Vedouc prce: Mgr. Vlasta Kursov

Igor Sedlek

Vytvoen a oven programu pro rozvoj zkladnch pohybovch schopnost v trninku mladch basketbalist - kondin atletick pprava (etapa zkladnho trninku)

Tato prce je zamena na vytvoen programu atletickho trninku, urenho mladm basketbalistm ve vku 11 a 12 let a jeho nsledn praktick vyuit metodou experimentu. Diplomov prce obsahuje ti sti. Prvn st je zamena na rozbor skutenost tkajcch se problematiky sportovnho trninku, druh je vnovna analze ronho trninkovho cyklu (vetn uvedenho konkrtnho trninkovho plnu pro jmenovan obdob). Tet st se zabv diskus k zskanm poznatkm a uvd jejich vsledn souhrn. Vyhodnocen experimentu probhlo statistickou analzou (prov t-test), kde jsme zjistili zlepen vkonu nmi sledovanch pohybovch schopnost.

Vedouc prce: Mgr. Vlasta Kursov

Ale Mach

Zjiovn obsahu lyaskch kurz se zamenm na carving na zkladnch kolch v jihoeskm regionu - oblast Tborsko

V lyovn mme velmi bohat rejstk oblouk. V poslednch letech se vak v lyovn nemluv o niem jinm, ne o carvingovch lych a o carvingu. Tato diplomov prce by mla zjistit, zda se vyuuje carvingov oblouk na zkladnch kolch a mla by pispt k osvtlen vuky carvingovho oblouku. Diplomov prce se rovn zabv zjitnm stavu lyaskho vybaven u k a uitel na zkladnch kolch v oblasti Tborska. M zjistit, jak jsou uitel informovni o carvingu na kolench a zda se s nm setkali. Clem prce bylo tak vytvoen zsobnku vhodnch cvien pro ncvik carvingovch oblouk.Vybaven k a uitel bylo zjiovno dotazovac metodou. Ukzky vhodnch cvien pro carving jsou na piloenm CD-Romu.

Vedouc prce: doc. PaedDr. Zdenk ebrle, CSc.

Karel Svtl

Sledovn innosti vyuovacch jednotek na zkladnch kolch v okrese esk Krumlov

Diplomov prce se zabv vzkumem sledovn innosti vyuovacch jednotek na zkladnch kolch v okrese esk Krumlov. V prci jsou pouity metody nezastnnho pozorovn (chronometr) a sledovn srden frekvence, je zjiuje aktivn zapojen k ve vyuovac jednotce a ns nsledn informuje o innosti vyuovac jednotky tlesn vchovy.

Tato analza sleduje rozdly mezi ky zkladnch kol, jako i rzn diference mezi jednotlivmi ronky. Zrove dochz k porovnvn pohybov aktivity mezi jednotlivmi zkoumanmi kolami.

Vedouc prce: doc. PaedDr. Zdenk ebrle, CSc.

Jan Janouek

Analza didaktick interakce v hodinch TV

Diplomov prce se zabv analzou didaktick interakce v hodinch TV u vybranho vzorku uitel na gymnziu Jrovcova v eskch Budjovicch. Pomoc metody analzy didaktick interakce (ADI) podv interakn profil vybranho vzorku uitel.

Tato prce sleduje rozdl profilu uitel a zmnu profilu jednotlivch uitel v zvislosti na zmnch potu a vku k.

Vedouc prce: PaedDr. Emil epka, CSc.

Vladimra Meiselov

Kauzalita vvoje gymnastickho nad a vvoje gymnastickch sestav

Prce se zabv historickm vvojem gymnastickho nad pro peskok a gymnastickch skok na tomto nad za poslednch padest let. V prci jsou uvedeny informace o jednotlivch druzch peskok, peskokovm nad a odrazovm nad od 50. let do souasnosti, u kterch byly na zklad dostupnch literrnch pramen zjiovny jejich men i vraznj zmny v technice proveden a technickm pokroku.

Vedouc prce: doc. PaedDr. Zdenk ebrle, CSc.

Milan Fridrich

zkost u mladch hr lednho hokeje

V na spolenosti je ledn hokej znan rozen a t se velkmu zjmu nejen irok veejnosti, ale i trenr, psycholog a dalch lid, kte podlehli jeho kouzlu. A prv dky tomuto velkmu zjmu o ledn hokej nesta se ji vnovat pouze fyzick, technick a taktick pprav, ale znanou roli hraj prvky psychologick ppravy hre. V tto prci se zamujeme na jeden z nejdleitjch faktor, kter je dleit pro spch jak samotnho hre, tak celho drustva. Tmto faktorem je zkost.

Trenr by ml sprvn diagnostikovat tuto promnnou u hr, jak asto a vysoce provaj zkost a jak se s n dokou vyrovnat. To ve by ml brt s ohledem na to, zda jde o trnink, utkn kde nen vsledek tolik dleit a nebo o utkn hran pod znanm psychickm stresem. Toto ve pispv k jeho spn prci pi zvldn zkosti.

Vedouc prce: prof. PhDr. Frantiek Man, CSc.

Martin Fuka

Teoretick rozbor faktor ovlivujcch vkonnost vytrvalostnho bce

Tato diplomov prce se zabv faktory, kter maj vliv na vkonnost vytrvalostnch bc. V prvn fzi bylo snahou zskat co nejnovj poznatky z oblasti trninku z esk i zahranin literatury, pot zskan poznatky utdit a zpracovat formou literrn reere. Druh st diplomov prce vychz z tchto zskanch poznatk a clem tto sti bylo vytvoen ronho trninkovho plnu metodou teoretick syntzy. Tento pln je nsledn mon porovnat s konkrtnmi trninkovmi plny ji realizovanmi v praxi.

Vedouc prce: Mgr. Vlasta Kursov

Ondej Pecha

Zjitn konzumace alkoholu u sportujcch a nesportujcch adolescent

Prce se zabv zjiovnm konzumace alkoholu u adolescent. V teoretick sti prce jsou analyzovny piny a nsledky konzumace alkoholu a zamuje se rovn na kouen tabku. Hlavn pozornost je soustedna na zjitn konzumace alkoholu u mladch sportovc, kter bylo provedeno dotaznkovm etenm na sportovnch kolch v Praze, Brn, Ostrav, Pardubicch a eskch Budjovicch. Konzumace alkoholu u nesportujcch adolescent byla zjiovna z externch zdroj, kdy se pevn jednalo o oficiln informace stavu zdravotnickch informac a statistiky esk republiky. Zjitn vsledky byly zpracovny ve statistickch programech EXCEL a SPSS, pomoc nich byla t ovena sprvnost zakdovanch dat. Vsledkm je vnovna podstatn st prce. K ovovn pracovnch hypotz byly pouity standardizovan statistick testy a metody korelan a regresn analzy.

Vedouc prce: doc. PaedDr. Milada Krej, CSc.

Jan Soukup

Komparativn systmov studie konstrukc a uivatelskch vlastnost oplachtn pro windsurfing

Tato bakalsk prce je pojata jako komparativn studie konstrukc a uivatelskch vlastnost oplachtn urenho pro windsurfing. Je zde zahrnut rozbor dostupnch materil, podle definovanch kritri. Z tohoto pohledu je provedeno porovnn mezi stejnmi firmami. Prce je soustedna na obecn pehled a charakteristiku modernho WS oplachtn. Dle je zde velmi podrobn popisovna technologie a uivatelsk vlastnosti vech komponent spojench s WS oplachtnm od tech vrobc. Jako hlavn zdroj pro zpracovn prce slou rozbor prodejnch katalog vybranch vrobc a periodika zabvajc se windsurfingem. V prci je pouito nejen charakteristik pedkldanch vrobcem, ale jsou zde pouity i srovnvac testy nezvislch odbornk zabvajcch se problematikou windsurfingu.

Vedouc prce: doc. PaedDr. Jan tumbauer, CSc.

Miloslav s

Srovnn innosti posilovn zaloenho na izotonick a izometrick kontrakci

Tato prce srovnv a porovnv innost cvien izometrickch kontra izotonickm zpsobem. Testovan vzorek byl vybrn v ensk populaci a kolem bylo zjistit, jak pnos maj dan typy kontrakc. Zkoumanmi veliinami jsou prstek svalov sly, svalovch objem a redukce podkonho tuku. kolem bylo zjistit, zda dan cviebn program v kombinaci s cvienm pomoc dvou ji zmiovanch kontrakc m njak vznamn vliv na zmnu zkoumanch veliin a zrove porovnn innosti obou typ kontrakc pi cvien. Byly provedeny vstupn a vstupn testy, na jejich zklad se pak vytvoily dan vsledkov hodnoty a vyvodily se patin zvry. V budoucnosti je monost vyuit vsledk (pokud jsou statisticky vznamn) v praxi.

Vedouc prce: Mgr. Petr Vank

Alexandra Foumov

Vzkum motivace k 1. stupn Z pro pohybov aktivity ve vyuovn i ve volnm ase se zamenm na optimalizaci jejich emonho stavu

Pedkldan diplomov prce je zamen na vzkum motivace k mladho kolnho vku vzhledem k optimalizaci jejich emonho stavu. Vzkum probhal na Zkladn kole Bavorovsk ve Vodanech a byl realizovn pi projektu "Tden zdrav". Vzkumnou skupinu tvoili ci tet tdy. Hlavnm kolem byla prce s novm pstrojem biofeedback. S pomoc tohoto pstroje bylo clem dokzat vliv relaxanch cvien na fyziologickou i psychickou strnku k. Dalm kolem bylo vyplovn dotaznk a test, kter se vou na zjiovn emonho stavu k a jejich monch promn vzhledem k psoben relaxanch cvien. Vechny vsledky byly srovnvny s dosud zjitnmi daty a pot vznikaly zvry pro dal pouit v praxi. Vzkum probhl bez problm a komplikac a zvren zjitn prokazuj pozitivn vliv relaxanch cvien na fyziologickou i psychickou strnku k.

Vedouc prce: doc. PaedDr. Milada Krej, CSc.

Jan Cska

Uplatnn kruhovho trninku v hodinch TV na Z

Clem diplomov prce bylo vytvoen souboru tlesnch cvien, uspodanch do kruhov formy trninku pro rozvoj pohybovch schopnost a dovednost k zkladn koly. Dalm clem bylo prakticky ovit vliv a innost kruhov formy trninku v porovnn s tradin formou veden hodin tlesn vchovy a zskan vsledky z prbhu vzkumu statisticky zpracovat. Cvienci experimentln skupiny doshli, po absolvovn osmitdennho kruhovho trninku provdnho v rmci bnch hodin tlesn vchovy ve kole, vraznho posunu mezi vsledky vstupnho a vstupnho testu ne kontroln skupina k te koly, kter kruhov trnink neabsolvovala. Diplomov prce pispla k objasnn nkterch problm tkajcch se praktickho vyuit kruhovho trninku na zkladn kole.

Vedouc prce: PaedDr. Jaroslava Tenglov

Luk Vlach

Vliv opakovan rychlostn zte na pesnost stelby ve fotbalu

Diplomov prce se sna poskytovat poznatky z rznch obor tlesn vchovy se zamenm na sportovn trnink a antropomotoriku. Je zamena na problematiku stelby v dorosteneck kategorii prvo- a druholigovch fotbalist 5ti vybranch tm po opakovanm maximlnm rychlostnm sil. Clem prvn sti je uren hypotzy, jak souvis fyziologick odpov organismu testovanch hr na zt se zapojenm motorick jednotky v plnm rozsahu. Dle je prvn st zamena na pohybov schopnosti, uplatujc se pi testovn, tedy na rychlost a koordinaci pohybu. Obsahuje tak poznatky z vzkum spnost a innost stel v mezisttnch zpasech. Druh st prce vysvtluje praktick prbh, podmnky, organizaci testov baterie. Dle zpracovv vsledky men testu akn rychlosti komplexnch pohyb statistickmi metodami. Tet st tvo diskusi k zskanm faktm a podv doporuen k prci budoucm trenrm. Posledn st mapuje souhrnn vsledky formou tabulek a graf.

Vedouc prce: Mgr. Jan Schuster