Toto je záložní verze starého webu Pedagogické fakulty JU (https://old.pf.jcu.cz), která již nebude dále aktualizována.
 
Od září 2022 funguje nový web fakulty na standardní adrese https://www.pf.jcu.cz.

Symbol PF Anotace diplomovch prac - 2002 - Katedra spoleenskch vd

Anotace diplomovch prac - 2002

Katedra spoleenskch vd

Albta Holcov

Obsahov analza eskch asopis pro dti a mlde se zetelem k vybranmu tmatu (bulimie, mentln anorexie a osnovy OV a RV pro Z)

Diplomov prce m dv zkladn sti. V prvn sti e problm kvality ivota ve vztahu k ivotnmu stylu v rmci osnov obansk vchovy a rodinn vchovy na zkladnch kolch. ivotn styl rozebr se zetelem k problematice vivy, konkrtn k problmm pijmn potravy (anorexie, bulimie). Vm si zkladnch moment ovlivujcch danou problematiku - rodina, kola, spolenost, mediln komunikace. Druh st se sousteuje na rozbor a interpretaci eskch asopis pro mlde (zejmna pro dvky) a na jejich pozitivn- negativn vliv pi utven zdravho ivotnho stylu.

Vedouc prce: PhDr. Helena Pavlikov, CSc.

Petra Dvokov

Filozof Frantiek Mare

Diplomov prce se sousteuje na osobnost eskho fyziologa, filosofa a politika Frantika Maree, jedn z vraznch postav esk vdy.

V prvn sti je popsna Mareova orientace nefilosofick - zejmna vdeck prce ve Fyziologickm stavu, politick innost, kritika Masarykova realismu, obhajoba pravosti Rukopis a v neposledn ad jeho psoben ve funkci rektora Univerzity Karlovy. Druh st se zabv rozborem Mareova vitalismu, inspirovanho H. Bergsonem a H. Drieschem. V souvislosti s vitalismem je poukzno na hodnocen Frantika Maree ze strany eskch filosof, zejmna Emanuela Rdla. Pipomenuta je i Mareova kritika eskho pozitivismu.

Vedouc prce: PhDr. Helena Pavlikov, CSc.

Eva Kunciplov

Civilizace a djiny v dle A. J. Toynbeeho

Diplomov prce se zamuje na osobnost anglickho historika a socilnho filosofa 20. stolet A. J. Toynbeeho. Tento vdec zsadnm zpsobem ovlivnil vklad svtovch djin a nkter autority v oblasti historie zamtavm zpsobem hodnot jeho velk vznam pro vdu. V prvn sti prce se diplomantka zam na nevdeck psoben A. J. Toynbeeho, pedevm jeho aktivity v oblasti antropologie a politiky. Ve druh sti je pozornost vnovan hlavnm dimenzm pojmu civilizace a kultura s ohledem na Toynbeeho vklad svtovch djin.

Vedouc prce: Dr. Miroslav Sapk

Zuzana Kovov

Formovn osobnosti ka v zvislosti na me svobody (aplikace projektovho vyuovn v hodinch obansk vchovy a rodinn vchovy)

Diplomov prce se zamuje na oven monost vyuit novch metod vuky v hodinch obansk vchovy. Pro tento el byla vybrna metoda projektovho vyuovn, kter se v poslednch letech vrac do poped zjmu naich i zahraninch pedagog. Prvn st diplomov prce komentuje prosted, v nm je mon uplatnit projektov vyuovn, dle problm svobody z pohledu formovn osobnosti ka na 2. stupni zkladn koly. Prce je zamena na didaktiku a metodiku vyuovn.

Vedouc prce: Dr. Miroslav Sapk

Dana Hakenov

Problematika kauzality v dle D. Huma a J. Locka v kontextu novovk filosofie

Diplomov prce je vnovan specifickmu problmu djin filosofie a filosofie djin v djinch evropskho mylen. Tento pvodn motiv vznikl ji v dob antick a od starovku byl een rznmi zpsoby. Diplomantka se v diplomov prci zam na vklad pojmu kauzality a jeho vlastn interpretaci s ohledem na exaktnost ve vdch na rozhran 17. a 18. stolet. Ve druh sti diplomov prce se pokus o komparaci eenho problmu v dle empirickch filosof D. Huma a J. Locka s pihldnutm ke kontextu novovk filosofie a eench filosofickch problm.

Vedouc prce: Dr. Miroslav Sapk

Jana Bydovsk

Gnoseologie v novovk filosofii (komparace empirismu a racionalismu v dle J. Locka a R. Descarta)

Gnoseologie je jedna ze zkladnch teoretickch discipln filosofie. U starovk eil otzku poznn rznm zpsobem a na rzn rovni, podle dosaench vsledk a monost lidskho poznn ve vztahu k prod. Zcela specifickm zpsobem je eena otzka gnoseologie v novovk filosofii v diplomov prci Jany Bydovsk. Nebv vdy jednoduch komparovat dv rzn zamen mylenkovho smru, navc v dlech, kter jsou svm vznamem ne vdy jednoznan. Hlavn cl diplomov prce je postihnout dleit aspekty empirismu ve filosofii J. Locka s odkazem na pvodn text a racionalismu ve filosofii R. Descarta. Na tomto zklad se pokusit o monost spolenho gnoseologickho rozmru v rmci novovk filosofie.

Vedouc prce: Dr. Miroslav Sapk

Martin Reme

"Vn nvrat" v ivot a dle F. Nietzscheho

Postihnout osobnost F. Nietzscheho v jakmkoli ohledu nen jednoduch. Tato rozporupln osobnost filosofa, lovka, vdce je zahalena do mnostv rznch tajemstv, kter je nasnad eit v zajet kadho interpreta. Nietzscheho tma vnho nvratu je zahaleno do tajemnho hvu, kter se ve sv diplomov prci pokus vyeit diplomant Martin Reme. Prvn st je vnovan problematice vnho nvratu v osobnm ivot filosofa F. Nietzscheho v kontextu nmeck literatury 19. stolet. Druh st se zam na vlastn pokus o interpretaci problmu vnho (stejnho) nvratu v kontextu filosofie 19. stolet. Zkouman problm tvo podstatnou st filosofie djin 19. stolet. Termn vnho nvratu byl nkolikrt vyuit, prostednictvm teoretik civilizac a pedstavitel cyklickch teori, v souvislosti s koncipovnm vlastnch teoretickch zklad cyklickho pojet djin.

Vedouc prce: Dr. Miroslav Sapk

Lenka Vrhelov

Role prezidenta v stavnm systmu esk republiky

V prvn sti prce pouke autorka na vvoj instituce prezidentstv a na reflexi tohoto fenomnu politickou vdou. Dle pedstav jednotliv formy soudobch demokratickch systm (parlamentnch, prezidentskch) a pope mon zpsoby uspodn vztah uvnit vkonn moci v rmci parlamentn demokracie.

Po obecnm vodu bude diplomantka charakterizovat stavn podek esk republiky z pohledu ve zmnnch teoretickch nhled.

Stejn st prce se bude zabvat instituc prezidenta, tak jak se konstituovala od roku 1993, a po aktuln perspektivu a to z pohledu nevznamnjch markant vztah prezidenta a vldy v rmci duality vkonn moci v R. Diplomantka si zvol jednu stavou R garantovanou pravomoc prezidenta, na kter analytickm zpsobem uke jakm vvojem uplatovn tto pravomoci, ppadn diskuse o tto pravomoci za sledovan obdob prola.

Vedouc prce: Mgr. Salim Murad

Jana Soukupov

esk republika a problematika migrace

V vodu autorka vymez a vysvtl fenomn migrace, strun vysvtl zkladn pojmy a pstupy mezinrodnho prva k problmu uprchlictv.

Po teoretickm vodu vysvtl diplomantka vvoj situace v oblasti migrace v esk republice od doby optovnho konstituovn demokratickho politickho systmu po roce 1989. Strun pope vvoj prva a institucionlnho rmce zajitn otzky migrace sttem. Pope t problm migrace tak, jak je vnmn spolenost z rznch aspekt, napklad pocitu ohroen bezpenosti, nrstu nezamstnanosti atd. To ve za vyuit vsledk empirickch eten renomovanch sociologickch pracovi.

Tit prce bude spovat v analze souasn situace v esk republice vzhledem k pistoupen k Evropsk Unii. Budou srovnny nroky v oblasti migrace na R ze strany Evropsk unie a zkoumno bude odpovdajc institucionln zabezpeen provdn vldn politiky R v tto oblasti.

Vedouc prce: Mgr. Salim Murad

Jana Krandov

Pm volba prezidenta - komparace evropskch politickch systm

V vodu autorka pope vznik fenomnu instituce prezidenta obecn a vysvtl metodu, kter bude pro jej prci stejn, tedy metodu komparace a pouke na jej msto v modern politick vd.

Nsledovat bude rozlien jednotlivch demokratickch politickch systm na demokracie prezidentsk, parlamentn a poloprezidentsk. Vysvtlen bude vztah jednotlivch typ politickho systmu a zpsobu volby prezidenta, stejn jako budou analyzovna specifika typu volby vzhledem k roli prezidenta dle stavnho podku. Popsn t bude ppadn vliv typu volby na zpsob vbru kandidt na funkci prezidenta, volebn kampa atd.

Na zvr diplomantka pojedn situaci v stavnm podku esk republiky a zaad z titulu ve popsanch typologi politick systm R.

Vedouc prce: Mgr. Salim Murad