Toto je záložní verze starého webu Pedagogické fakulty JU (https://old.pf.jcu.cz), která již nebude dále aktualizována.
 
Od září 2022 funguje nový web fakulty na standardní adrese https://www.pf.jcu.cz.

Symbol PF Anotace diplomovch prac - 2002 - Katedra romanistiky

Anotace diplomovch prac - 2002

Katedra romanistiky

Marta Vlkov

"Les belles infidèles dans la bibliothèque Eggenberg du chteau de esk Krumlov"

Diplomov prce "Les belles infidèles dans la bibliothèque Eggenberg du chteau de esk Krumlov". (Inventaire des traductions en langue franaise) se skld ze t zkladnch st. V prvn sti jsou nastnny historick souvislosti knihovny v eskm Krumlov, jejich majitel a zejmna francouzskho fondu. Podstatn obshlej je druh st, kter se zabv rozborem pedmluv (les avis au lecteur), kde jsem se zamila pedevm na pstupy a metody pekladatelovy prce. Tet st tvo abecedn rejstk vech knih, dle seznam pekladatel doplnn o strun biografick daj a seznam autor ji zmiovanch knih.

Vedouc prce: doc. PhDr. Jitka Radimsk, Dr.

Barbora Jgrov

Charakteristika souasn slovn zsoby romnskho vcarska

Prvn st obsahuje vysvtlen pojmu frankofonie. Nsleduje strun pehled historie vcarska a vliv ostatnch kultur na tomto zem. Stejn st diplomov prce je analza slovn zsoby romnskho vcarska. Vbr slov a ustlench spojen byl proveden jednak na zklad geografick situace, jednak na zklad socilnm ve vztahu slov k standardn francouztin.

Vedouc prce: PhDr. Jarmila Jelenov

Eva Nmcov

Les contes fantastiques de thophile gautier

Pedmtem tto diplomov prce jsou analzy fantastickch prvk v povdkch romantickho autora Thophila Gautiera. V vodnch stech autorka shrnuje vvoj fantastick literatury v 19. stolet, zaml se nad pojmem "fantastino" nejen v literatue, ale i obecn a sna se objasnit problematiku povdky a novely. V dal sti rozebr dvanct fantastickch povdek. Autorka je rozdluje do pti zkladnch kategori, kter maj spolen nkter fantastick rysy. Ve sv prci se dle zabv nejen reakc postav na projevy fantastina, ale tak prostedm a pedmty vyvolvajc fantastino a samotnou zpletkou. Vechny analzy pomhaj osvtlit fantastino Gautiera, kter lze charakterizovat jako rozumov vysvtliteln a pekvapujc bohatstvm jednotlivch zpletek.

Vedouc prce: prof. PhDr. Jaroslav Fryer, CSc.

Monika Palnov

Les deux chatterton d'Alfred de Vigny
(Stello et Chatterton)

Diplomov prce se zabv jednm z nejastji diskutovanch tmat romantismu, tj. otzkou postaven bsnka ve spolenosti. Jako vchodisko pro studium tto problematiky nm poslouila dv dla francouzsk romantick literatury - romn Stello a drama Chatterton Alfreda de Vigny. Clem bylo provst detailn tematick rozbor obou zpracovn osud bsnka Chattertona, piem draz byl kladen na konflikt individua a spolenosti, a nsledn je i navzjem porovnat a postihnout ppadn rozdly, a to ze dvou aspekt: rozdly ve zpracovn postav a v povahovch rysech, kde jsme zjistili nejvce odlinost mezi hlavnmi hrdiny. Nedlnou soust diplomov prce je i obecn pojednn o studovan problematice a postoji romantik k n, ale tak strun pojednn o ivot skutenho Chattertona, bsnka 18. stolet, jeho osudy se Vigny inspiroval.

Vedouc prce: prof. PhDr. Jaroslav Fryer, CSc.

Hana Splenkov

Le Mercure galant des annes 1672-1673, l'imprim de la bibliothèque Eggenberg du chteau de esk Krumlov

Tato diplomov prce pin rozbor prvnch ty svazk asopisu Mercure galant z let 1672-1673, kter se dochoval v eggenbersk knihovn v eskm Krumlov. Jejm clem je zjistit, jak zapad do eggenberskho kninho fondu a z jakho dvodu mohl bt ten soudobou eskou lechtou.

Vznik asopisu je zasazen do kontextu galantn literatury a francouzskho tisku druh poloviny 17. stolet. Soust prce je i strun pojednn o eggenbersk knihovn a tenskch zlibch Marie Arnotky, kter se nejvce zaslouila o rozen kninho fondu.

Mercure galant je spojen se jmnem Donneau de Vis, kter mu vtiskl na svou dobu originln podobu. asopis hrl dleitou spoleenskou roli. Piblioval Pa, centrum vekerho dn, provinnm oblastem. Ml tene informovat i pobavit. Otiskoval zprvy ze spolenosti i z aktulnho dn a pinel i literrn lnky, pedevm povdky. Obma je vnovna stejn st tto diplomov prce.

Vedouc prce: doc. PhDr. Jitka Radimsk, Dr.

Alena turmov

La personnalit de Charles Baudelaire d'après sa correspondance

Tato diplomov prce na tma Osobnost Baudelaira podle jeho korespondence pojednv pedevm o Baudelairov povaze. Nam clem nen pedstavit Charlese Baudelaira jako vynikajcho, dnes velmi uznvanho bsnka. Sledujeme ho jako obyejnho lovka, kter m sv sny, slabosti, prohry i vtzstv. Chtli bychom odhalit alespo st Baudelairovy povahy, nkter jeho kladn a zporn vlastnosti, kter se projevuj v rznch ivotnch situacch a v mezilidskch vztazch. Vechny zvry tkajc se Baudelairova charakteru jsou openy o jeho rozshlou korespondenci.

Vedouc prce: doc. PhDr. Jitka Radimsk, Dr.

Monika Latkov

La technique d'enchssement dans les nouvelles de Guy de Maupassant

Diplomov prce se zabv narativn technikou Guy de Maupassanta typickou pro jeho novely, tzv. "zetzovnm". Hlavnm kolem prce je analyzovat vybran novely pedevm z hlediska kompozin strnky a definovat, v em spov osobit zpsob autorovy narace.

vodn kapitoly seznamuj tene strun se ivotem a dlem Guy de Maupassanta a zasazuj jeho povdky do kontextu historickho vvoje tohoto nru.

Vedouc prce: doc. PhDr. Jitka Radimsk, Dr.

Zuzana Kaparov

Role vboru pro evropskou integraci Poslaneck snmovny Parlamentu esk republiky pi sbliovn R s EU

kolem bakalsk prce s nzvem "Role vboru pro evropskou integraci Poslaneck snmovny Parlamentu esk republiky pi sbliovn R s EU" je velmi detailn charakteristika innosti tohoto vboru a vekerch jeho nrodnch i mezinrodnch aktivit pispvajcch sbliovn esk republiky s Evropskou uni.

vodn st (II.) je zamena na popis Evropsk unie a Evropskch spoleenstv z prvnho hlediska a na vzjemn psoben a sbliovn prva ES/EU s eskm prvnm dem, nebo prv vbor pro evropskou integraci PSP R se zabv kompatibilitou pijmanch zkon v Poslaneck snmovn s legislativou ES/EU.

V nsledujcch dvou stech (III. a IV.) je strun popsn proces integrace esk republiky do Evropsk unie (ped a po jejm vzniku jako nstupnickho sttu) a struktura politickho systmu esk republiky, jeho je vbor pro evropskou integraci PSP R nedlnou soust.

Podstatn obshlej je pt st (V.), kter je vnovan samotnmu vboru pro evropskou integraci PSP R - jeho vzniku, prci, schzm, jednnm a nrodnm a mezinrodnm aktivitm, atd. Tato st je zamena zejmna na legislativn a nelegislativn innost tohoto vboru a jeho odborn zzem v podob Parlamentnho institutu. Nemn dleit je kapitola pojednvajc o zmn stavy esk republiky, na jej konen formulaci se vbor pro evropskou integraci PSP R tak podlel.

Zvren st (VI.) pak nastiuje, pi jakch podmnkch by byla prce Poslaneck snmovny, a zejmna vboru pro evropskou integraci, jet efektivnj a pnosnj pro eskou republiku a jej sbliovn s Evropskou uni.

Vedouc prce: JUDr. Rudolf Hrub

rka Holekov

esk celn zkon a jeho komparace s evropskm celnm prvem

Tato bakalsk prce se zabv strunm vkladem eskho celnho zkona, zejmna se sousted na problematiku celnho zen, dle pak zahrnuje komparaci eskho celnho zkona s evropskm celnm prvem, zejmna otzkami harmonizace naeho celnho zkona v rmci vstupu esk republiky do Evropsk unie.

Clem prce je co nejsrozumitelnjm zpsobem vysvtlit zkladn pojmy eskho celnho zkona, ve strunosti pedstavit jak u ns probh celn zen a nsledn toto porovnat s evropskmi standardy. Dle pak prce popisuje pedpstupovou strategii esk republiky v oblasti cel.

Vzhledem k obshlosti danho tmatu je tato prce zamena pouze na nejdleitj skutenosti celnho zen a na zkladn rozdly mezi eskm celnm zkonem a evropskm celnm prvem.

Bakalsk prce obsahuje sedm kapitol, jejich podrobnj popis je uveden ne.

Prvn kapitola se strun zmiuje o historii celn politiky.

Druh kapitola v krtkosti popisuje soustavu celnch orgn a lohu celn sprvy.

Tet kapitola se zabv zkladnmi pojmy celnho prva jejich vysvtlen je nezbytn pro pochopen cel prce, jsou zde pedstaveny jednotliv celn reimy a jejich hlavn fze, je zde charakterizovn pojem clo jako takov, v neposledn ad se zde hovo o celnm sazebnku, co je klov dokument podle kterho se uruje ve cla. V zvru tto kapitoly je pedstavena Jednotn celn deklarace, co je vchoz dokument pro uveden zbo do danho celnho reimu.

Ve tvrt kapitole je charakterizovno zjednoduen formalit v celnm zen co je v naich podmnkch novinka a zatm se vyskytuje jen zdka, avak v zemch Evropsk unie je tento trend ji zabhl a jeho pouvn velmi urychluje a zjednoduuje prci jak celnkm, tak i deklarantm.

Pt kapitola pedstavuje nrodn program ppravy esk republiky na lenstv v Evropsk unii v oblasti cel. Zpotku popisuje souasnou situaci, dle se pak sousted na krtkodob a stedndob priority pro co nejlep proces harmonizace s evropskm celnm prvem.

estou kapitolu tvo popis zsadnch zmn kter pinese novela celnho zkona, jen vejde v platnost 1. 7. 2002, zrove i jej komparace se souasnm celnm zkonem.

Sedm kapitola je velice strunm shrnutm tto prce a dosaench vsledk, kter souvisej zejmna s plnovanm vstupem esk republiky do Evropsk unie.

K bakalsk prci se vztahuje nkolik ploh, v nich je uveden pedevm tiskopis Jednotn celn deklarace (nezbytn pro zahjen samotnho celnho zen), dle jsou zde zobrazeny hlavn fze jednotlivch celnch reim, ukzka z celnho sazebnku a pro zajmavost porovnn zem stedn a vchodn Evropy v oblasti celnictv.

Vedouc prce: JUDr. Vclav Kaizrlk

Lucie Chroustov

Vztah Evropsk unie a zem ACP

Bakalsk prce na tma "Vztah Evropsk unie a zem Afriky, Pacifiku a Karibiku" se skld ze t st. Prvn st popisuje vvoj mezinrodn rozvojov pomoci a uvd nejdleitj mezinrodn organizace, kter ji poskytuj.

Druh st se vnuje vztahm Evropsk unie a zem Afriky, Pacifiku a Karibiku od jejich plnch potk a do dnen doby. Jsou uvedeny nejdleitj zmny, kter zavd Dohoda z Cotonou z roku 2000. Podrobnji jsou rozepsny zejmna kapitoly o vzjemnm obchodu a o boji s chudobou (zdravotnictv, vzdlvn, ivotn prosted a postaven en ve spolenosti).

Tet st se tk esk republiky, jejho vztahu k tmto zemm a zmn nutnch ke kvalitnjmu poskytovn rozvojov pomoci.

Vedouc prce: Mgr. Miroslav Dank

Anna Lipplov

Srovnn vstupnho procesu esk republiky a Slovensk republiky do Evropsk unie

Bakalsk prce "Srovnn vstupnho procesu esk republiky a Slovensk republiky do Evropsk unie" se skld ze ty zkladnch st. Prvn st se zabv vztahy eskoslovenska s Evropskm spoleenstvm ped a po listopadu 1989 a do jeho rozpadu. Ve druh sti jsou popsny kroky, kter uinily ob samostatn republiky - esk a Slovensk - smrem k pidruen a lenstv v Evropsk unii. Podstatn obshlej je tet st, kter shrnuje dvody slovenskho vpadku a jeho nezaazen do prvn skupiny zem, se ktermi Evropsk unie zaala jednn o vstupu. Slovensk spch a nvrat zem na cestu k lenstv v Evropsk unii je spolu s popisem souasn situace a vhledem do budoucnosti obsaen ve tvrt sti.

Vedouc prce: Mgr. Salim Murad

Lenka Sieglov

Podl Evropskch informanch a dokumentanch center na zaleovn esk republiky do struktur Evropsk unie

Bakalsk prce pojednv o vztazch esk republiky s Evropskou uni a naopak - o vztazch Evropsk unie ke kandidtskm sttm, z pohledu komunikan strategie, a u Evropsk komise i vld kandidtskch stt, a jej znan a dleit sousti - informanch center.

V prvn kapitole jsou uvedena kritria pro vstup kandidtskch zem do EU, ponaje zkladnmi "Kodaskmi kritrii". Je zde zmnna pedvstupn strategie jako takov a podrobnji rozvedeny vztahy na republiky s Evropskou uni, kter jet dle rozvd kapitola druh, je se tk asocianch dohod mezi R a EU.

Tet kapitola se ji tk komunikan strategie Evropsk komise pro rozen Evropsk unie. V jednotlivch podkapitolch je zdraznna dleitost veejnho mnn jak ve lenskch, tak i v kandidtskch sttech a jsou zde podrobnji popsny pklady projekt, kter jsou v rmci komunikan strategie uskuteovny.

Komunikan strategie Ministerstva zahraninch vc R je popsna v kapitole slo 4.

V pt kapitole pak nsleduje popis jednotlivch informanch center a upesnn jejich funkce v procesu zaleovn esk republiky do struktur Evropsk unie.

Vedouc prce: prof. PaedDr. Gabriel vejda, CSc.

Vclav vejda

Malta and its relations with the European union

Bakalsk prce "Malta and its relations with the European Union" (Malta a jej vztahy s Evropskou uni) je rozdlena do nkolika kapitol. Shrnuje osudy Malty v prbhu II. svtov vlky a jej roli ve Stedomo pod britskou nadvldou. Zabv se domc politickou scnou s drazem na volby, politick strany a jejich politick programy. Dle jsou pospny zahranin-politick vztahy ji nezvislho sttu Malta s okolnm svtem. Charakterizuje zahranin politiku, labouristick vldy a vztahy Malty s Evropskm spoleenstvm v letech 1971-1987 a nstup Nationalistick strany do vldy. V zvren sti se prce zabv pedevm procesem vyjednvn Malty s Evropskou uni a popisem jej administrativy.

Vedouc prce: Mgr. Salim Murad

Dominika Hetov

Bezpenostn politika Evropsk unie a role Francie a Velk Britnie pi jejm utven

Bakalsk prce na tma "Bezpenostn politika Evropsk unie a role Francie a Velk Britnie pi jej utven" si klade za cl ozejmit hlavn piny a dsledky vzniku evropsk bezpenostn a obrann politiky. Cel vvoj mylenky na vytvoen tto politiky bude v prci nahlen pohledem Velk Britnie a Francie, zem, kter maj v oblasti obrany a bezpenosti mnoho spolenho, ale kter maj tak rozdln a velmi specifick zjmy v dan oblasti.

Protoe Evropsk bezpenostn a obrann politika tvo soust druhho - tedy mezivldn - pile EU, podlh zejmna rozhodnutm lenskch zem EU. Jsou to tedy prv Velk Britnie a Francie - nejvznamnj akti na poli evropsk bezpenosti a obrany, jejich stanoviska zsadn ovlivnila a ovlivuj tvoen Evropsk bezpenostn a obrann politiky i jej budoucnost.

Zatmco Francie se sousteuje spe na vytvoen ryze evropskho modelu bezpenosti a obrany, Velk Britnie, i pes vrazn posun v jejm chpn Evropsk bezpenostn a obrann politiky (EBOP), stle trv na zk spoluprci se Severoatlantickou Alianc a dlouhodobm vyuvnm jejch zdroj.

I pes to, e ob zem maj o EBOP takto odlin pedstavy, stali se jejich pedstavitel v r. 1998 zakladateli modern Evropsk bezpenostn a obrann politiky.

Jak pohnutky vedly dvj rivaly ke spoluprci, pro je oblast obrany bezpenosti pro Francouze a Brity tolik citliv a jako lohu hraje bezpenostn a obrann politika v celm integranm procesu vysvtluje tato prce.

Vedouc prce: Mgr. Salim Murad