Toto je záložní verze starého webu Pedagogické fakulty JU (https://old.pf.jcu.cz), která již nebude dále aktualizována.
 
Od září 2022 funguje nový web fakulty na standardní adrese https://www.pf.jcu.cz.

Symbol PF Anotace diplomovch prac - 2002 - Katedra informatiky

Anotace diplomovch prac - 2002

Katedra informatiky

Roman Prchal

MySQL server

Prce se zamuje na problematiku databzovho serveru MySQl. V vodu popisuje otzky instalace, a to jak na Linuxu, tak i na windowsovskch serverech, dle dokumentuje zkladn pkazy pro administrtorskou sprvu, pidlovn t, zmiuje zlohovn databz, export i import dat, pstupov prva a otzky bezpenosti.

Je zde uvdn podrobn popis datovch typ pouitelnch v definici tabulek v databzch MySQL, pehled vestavnch funkc vetn funkc systmu, strun jsou objasnny zkladn pkazy SQL ve spojitosti s MySQL. Je zmnna definice databze a tabulek, kle, indexy, selekce dat, spojen tabulek, vceuivatelsk pstup - zamykn tabulek. Pozornost je vnovna databzovm rozhranm a pstupm, oprav databz a znovu ochran dat.

Vedouc prce: RNDr. Hana Havelkov

Ivo Puffer

een grafovch algoritm pomoc deklarativnch metod programovn

Tato prce je zamena na problematiku deklarativnch metod programovn grafovch algoritm a porovnn s metodami procedurlnmi. Vyzvedv vhody obou tchto metod a dv si za cl propagaci deklarativnch metod prostednictvm jazyka Prolog. Porovnvac metoda zpracovn se sna vyerpat nejrznj kritria a predikty. Soust prce je ploha popisujc vybran predikty, v digitln podob jsou zahrnuty na disket.

Vedouc prce: Ing. Jan Jra, Ph.D.

Petr Bba

Interaktivn sousti elektronick uebn pomcky v prosted internetu v rmci projektu EDEN 3 - elektronick uebnice mikroekonomie - s vyuitm jazyka PHP a databz MySQL

Bakalsk se zabv tmatikou test, a to jak z hlediska vlastnost a druh, ale i z hlediska vyuit pi vuce. Tato prce se skld ze ty hlavnch st. Prvn se zaobr obecnou problematikou test pro internetovou verzi uebnice ekonomie. Druh st pojednv obecn o programovn internetovch strnek, poukazuje na vhody a nevhody jednotlivch progr. jazyk a vybr nejvhodnj. Tet st strun popisuje monosti jazyka PHP a databz MySQL. tvrt st je vnovna praktickmu een jednotlivch test s vyuitm PHP a MySQL, sprva test, sprva uivatel. Soust je i popis zabezpeen tohoto systmu.

Vedouc prce: PhDr. Pavel Hejtman, CSc.

Zdenk Bro

Optimalizace grafickch prvk pro internetov strnky (JPG, PNGk, GIF) v rmci projektu EDEN 3 - elektronick uebnice mikroekonomie

V tto prci je zpracovna a optimalizovna grafick st uebnice mikroekonomie. Optimalizan zmr je zamen zejmna na aspekt transformace z jinch formt, zejmna vektorovch. Dle na minimalizaci nronosti rozsahu dat, vetn optimalizace barev, soust zmru je tak pokus o vyuit elementrn animace. Nedlnou soust prce je vyeen praktick penositelnosti vslednho produktu do rznho prosted - MS Explorer, Netscape Navigator.

Vedouc prce: PhDr. Pavel Hejtman, CSc.

Jaroslav ech

Tvorba dic aplikace v programovacm jazyce Visual Basic

Bakalsk prce je rozdlena do t st. Prvn obsahuje zkladn informace o programovacm jazyce Visual Basic, druh se vnuje sriovmu a paralelnmu rozhran. Ve tet sti autor uvd informace o krokovch motorech a o pipojen motoru k PC. Je zde popsna tak ukzkov aplikace.

Vedouc prce: Ing. Michal er

Michal Jakk

Pevod a strukturovn textu v jazyce HTML pro publikovn v prosted internetu v rmci projektu EDEN 3 v publikaci metodick listy k uebnici mikroekonomie

Bakalsk prce se zabv problematikou pevodu uebnice z knin formy do formy digitln. Prce se skld ze ty hlavnch kapitol. V prvn kapitole je obsaen vod do problematiky - tj. vymezen termnu "digitln uebnice", seznmen s projektem EDEN 3 a zdvodnn vbru jazyka (HTML). Druh kapitola obsahuje seznmen se strukturou knin formy uebnice a nstin metodickch postup pi pevodu tto uebnice do digitln formy. Jsou zde analyzovny a hodnoceny klady a zpory jednotlivch monost pevodu a zdvodnn vbr konkrtnch postup. Ve tet kapitole se autor zabv konkrtnm eenm pevodu uebnice do digit. formy za pouit jazyka HTML. Zvren kapitola shrnuje a hodnot vsledky prce.

Vedouc prce: PhDr. Pavel Hejtman, CSc.

Zuzana Kaiserov

Web, multimdia a streaming

Clem tto prce je piblit teni multimediln strnky a popis multimedilnch formt. V prvn kapitole jsou teni seznmeni s histori multimedilnch strnek, s vvojem Internetu a vm, co k nmu pat. Nsledujc kapitola pedstavuje ti nejpouvanj grafick formty. Tet kapitola se zabv nejpouvanjmi hudebnmi formty na Internetu. tvrt kapitola je zamena na video. Posledn kapitola je zamena na streaming, webcasting. ten se dozv, co tyto pojmy znamenaj a jak si doma nco podobnho udlat. U kad kapitoly jsou uvedeny klady a zpory danch multimdi, pro porovnn s ostatnmi. Ke kadmu formtu je uveden alespo jeden program pro prci s nm.

Vedouc prce: PaedDr. Petr Pexa

Pavel Maule

MySQL s rozhranm na PHP

Autor se v prci zabv zpracovnm projektu informanho serveru s pouitm databzov technologie MySQL a vyuitm skriptovacho jazyka PHP. Tato diplomov prce je soust projektu planet.xix.cz a navazuje v nkterch vcech na prci kolegy Petra tpky. Prce se zabv zklady a histori databz, dle pechz na nvrh a implementaci databzovho prosted pro projekt a teoreticky se zabv pokroilej prac s tabulkami v MySQL.

Vedouc prce: RNDr. Hana Havelkov

Jaroslav Matouek

Modelovac a animan techniky v 3D Studiu MAX

Autor se zabv vytvenm, zobrazenm a animovnm objekt v 3D Studiu MAX ver. 4.2. V prvn sti jsou popsny metody vytven trojrozmrnch objekt a jejich reprezentace. Ve druh sti se zabv animanmi technikami a spojovnm objekt do vtch funknch celk. Tet st je vnovna stnovn a vytven zsuvnch modul, kter roziuj 3D Studio MAX o dal funkce.

Vedouc prce: RNDr. Eduard Polch

Jan Milek

Vyuit technologie FLASH na tvorbu uebnho textu do pedmtu Technick principy pota

Clem prce bylo seznmen se s vektorovm vvojovm nstrojem Macromedia Flash a tvorba ukzkov animace. V tomto ppad jde o pepracovn uebnho textu pro Technick principy pota z jeho pvodn verze do novho designu s pouitm nstroj Macromedia Flash. Ve tet kapitole se nachz popis, jak vektorov animace funguje, monosti interaktivity, otevenosti, nroky na pota a srovnn FLASH-DIRECTOR. Obsahem tvrt kapitoly je strun popis pracovnho prosted. tvrt kapitola popisuje nkter postupy, se ktermi se autor pi vytven animac setkal. Ve vtin ppad se jedn o spoluprci Flash s jinmi programy.

Vedouc prce: Ing. Michal er

Jaromr Pangrc

Vyuit technologie Flash pro tvorbu interaktivnch uebnch text

Tato prce se zabv monostmi programu Macromedia Flash 5. V jednotlivch kapitolch jsou probrny monosti programu Flash. Prvn kapitola je vnovna popisu nstroj a zkladnch funkc pro tvorbu grafickch prvk a objektovmu pstupu k symbolm. Pouit jazyka ActionScript v konkrtnch ppadech je vysvtleno v kapitole praktick st. Kapitola s nzvem Vytven animace popisuje zpsob jakm lze rozpohybovat objekty nebo plynule mnit jejich vlastnosti. Dal kapitola se podrobn zabv textovmi poli, kter jsou zkladem interaktivnho vukovho textu. Jsou zde popsny typy textovch pol a monosti jejich nastaven. V kapitole Praktick st jsou pedstaveny ti ukzky interaktivnch vukovch prezentac a popsny implementace nkterch jejich st.

Vedouc prce: Ing. Michal er

Petr tdr

Distribuovan programovn v jazyce Java

Clem tto prce je piblit teni problematiku distribuovanch vpoetnch systm se zamenm na softwarovou realizaci, s pouitm monost programovacho jazyka Java. V vodn kapitole jsou vysvtleny zkladn pojmy, dvody, kter ns vedou k nasazen distribuovanch systm a monosti jejich realizace (hardwarov i softwarov). Dal st prce se vnuje programovacmu jazyku Java a technologim urenm ke tvorb distribuovanch systm - sockety, RMI a technologie CORBA. Posledn kapitoly jsou vnovny konkrtnmu nvrhu a implementaci ukzkovho programu a to jak z hlediska algoritmu zpracovvan lohy, tak z hlediska pouitch vvojovch prostedk.

Vedouc prce: RNDr. Jaroslav Icha

Petr tpka

Informan server

Ve sv prci se autor zabv zpracovnm, vyhlednm, publikovnm a enm informac prostednictvm Internetu. Popisuje informan systmy a jejich podstatnou st, kterou jsou prv internetov informan servery. Tyto systmy pedstavuj informan zdroj obrovskho potencilu, kter je vyuiteln pro kadho uivatele. Prce je rozdlena na dv pomysln sti. Prvn st je vnovna samotnm informacm a ve druh sti se vnuje autor ji zmnnm informanm systmm psobcm nejen na Internetu, zpsobu publikovn, ivotnm cyklm, posln a zabezpeen informanch server.

Vedouc prce: RNDr. Hana Havelkov

Tom Velick

Datov penosy po GSM stch, technologie HSCSD, GPRS a UMTS

Prce se zabv nejnovjmi technologiemi penosu dat po GSM stch. V vodu je nastnn vznik a vvoj GSM st. Nsleduje technick popis architektury GSM st a zkladn principy jej komunikace. Dal kapitoly se ji vnuj jednotlivm technologim penosu dat, a to konkrtn CSD (Ckircuid Switchet Data), HSCSD (High Speed Circuid Switched Data a GPRS (General Packet Radio Service). Pedposledn kapitola se zabv nstupci dnench st GSM, ktermi jsou st tet generace UMTS.

Vedouc prce: PaedDr. Petr Pexa

Luk Voborsk

Pevod a strukturovn textu v jazyce HTML pro publikovn v prosted internetu v rmci projektu EDEN 3 v publikaci uebnice mikroekonomie

Tato prce se zabv popisem postupu transformace titn verze uebnice mikroekonomie. ten se dozv, co znamen termn "digitln dokunment" a jak jsou jeho typy. Dle nsleduje zdvodnn vbru kdovacho jazyka.

V dalch kapitolch je analyzovna struktura pvodn uebnice a jej obsah. Tyto vlastnosti jsou v dalch kapitolch na zklad definic pouitch metodickch postup a princip rozvren digitlnho dokumentu pouity pro vytvoen struktury digitln verze uebnice. Tmto postupem se zabv kapitola "digitalizace", jej podstatn st probhala ve vvojovm prosted, je je popsno v kapitole "vvojov prosted". Posledn kapitolou je zvr, v n jsou shrnuty zhodnoceny a shrnuty vsledky prce.

Vedouc prce: PhDr. Pavel Hejtman, CSc.

Daniel Barto

Fyzikln modelovn hudebnch nstroj

Cel prce se nejvce podob kompilaci informac z rznch zdroj na tma fyzikln modelovn hudebnch nstroj. Prce zan vahami o hudb, pokrauje pes obecn vod do akustiky a zvukov potaov technologie. Hlavn st potom tvo vysvtlen pstup fyziklnho modelovn, tedy vytven virtulnch hudebnch nstroj a popisy projekt a program, kter syntetizuj zvuk pomoc popsanch pstup. Jako dodatek je zahrnut st vnovan problmm tkajcch se vlastnho programovn. Prce nen samostatnou uebnic programovn syntzy zvuku, ale spe zajmavou inspirac, jak pout pota jako nstroj pi komponovn hudby, a shlukem samostatnch odkaz na s Internet.

Vedouc prce: Ing. Jan Jra, Ph.D.

Jaroslav Cibulka

Vvoj hern aplikace s vyuitm 3D grafiky v programovacm jazyce Java

Clem prce je nastnit teni rozdly mezi Java 3D API a implementacemi OpenGL pro Javu a dle jej seznmit se zklady programovn 3D grafiky v Jav s vyuitm balku Java 3D. Prce je rozdlena na dv zkladn sti. V prvn bude ten seznmen se zkladnmi tdami a zpsoby jejich pouit. Vklad je doplnn o jednoduch nzorn pklady. V druh sti bude mt ten monost sledovat vvoj hern aplikace vyuvajc uivatelsk rozhran Java3D. Prce pedpokld alespo zkladn znalosti programovacho jazyka Java a vytven 3D grafiky.

Vedouc prce: RNDr. Jaroslav Icha

Luk Drbek

PHP4

Clem tto prce bylo vytvoit interaktivn HTML pruku skriptovacho jazyka PHP4, doplnnou adou jednoduchch pklad, demonstrujcch zkladn rysy jazyka, nabzejc zatenkm pjemn prosted, kter dovoluje pmo otestovat pokusn pklady v PHP, ani si mus zizovat et nkde na serveru s FTP pstupem. Pruka je urena uivatelm zvldajcm zklady HTML.

Vedouc prce: RNDr. Hana Havelkov

Michal Hock

Internetov obchod pomoc PHP a MySQL

Hlavnm kolem tto bakalsk prce bylo vytvoit interaktivn WWW strnky obchodn spolenosti, podvajc ucelen informace o vrobcch, kter se sna prostednictvm Internetu prodat. Prce by mla umoovat i elektronick obchodovn s tmito vrobky.

Vedouc prce: RNDr. Hana Havelkov

Petr Mazanec

WAP a jazyk WMLScript

Clem prce je podrobn seznmit uivatele s jazykem WMLScript a dalmi zpsoby "skriptovn" na WAPu. Tak je zde nabdnuto een rznch problm pi tvorb dynamickch WAPovch strnek.

Vedouc prce: PaedDr. Petr Pexa

Milan Podhrzsk

Vvoj pilotnho kurzu pro podporu vuky pedmtu Algoritmy a datov struktury s vyuitm produkt firmy Macromedia - Uivatelsk pruka programu Dreamweaver 4 a jeho rozen

Tato prce se zabv programem Dreamweaver 4. Praktickou st je pilotn kurz pro podporu vuky pedmtu Algoritmy a datov struktury publikovan na Internetu. Prce se skld z mnoha dlch st, kter popisuj tvorbu objekt jazyka HTML v programu Dreamweaver. Publikace obsahuje i popis nejnovjch webovch technologi. Posledn pas prce je vnovna CourseBuilderu.

Vedouc prce: RNDr. Jaroslav Icha

Michal uster

Vvoj program v jazyce Java se sloitjm grafickm uivatelskm rozhranm pomoc vvojovho nstroj JBuilder

Clem tto prce je pipravit studijn materil pro vukov ely, kter by umooval studentovi seznmit se s problematikou vvoje aplikac v jazyce Java s komplikovanjm grafickm uivatelskm rozhranm. Tato prce je z hlediska obsahu zamena na ti hlavn okruhy problm. Prvn okruh se zaobr vkladem o historii a pouit knihovny javax.swing. V dalm okruhu naleznete dv sti zabvajc se obecnm a podrobnm vkladem pouit td pro popis GUI - tzv. layout managers. Posledn okruh je vnovn metodice pouit vvojovho nstroje JBuilder se zamenm na nvrh a testovn GUI. V tomto okruhu naleznete detailn popis vytven aplikace za pouit technik vnoen layout.

Vedouc prce: RNDr. Jaroslav Icha

Vt Profant

Vvoj aplikac XML s vyuitm programovacho jazyka Java

Clem tto prce je podat srozumiteln vklad o "novm" znakovacm metajazyku XML, nzorn piblit monosti jeho zpracovn pomoc programovacho jazyka Java a odkzat na voln iiteln nstroje vhodn pro prci s tmito dvma technologiemi a jejich studium. Zvr obsahuje shrnut souasnho stavu ohledn XML a Javy v souasnm potaovm svt. Tato prce se tak me stt odrazovm mstkem pro hlub studium XML a jeho spoluprce s Javou.

Vedouc prce: RNDr. Jaroslav Icha