Toto je záložní verze starého webu Pedagogické fakulty JU (https://old.pf.jcu.cz), která již nebude dále aktualizována.
 
Od září 2022 funguje nový web fakulty na standardní adrese https://www.pf.jcu.cz.

Symbol PF Anotace diplomovch prac - 2002 - Katedra hudebn vchovy

Anotace diplomovch prac - 2002

Katedra hudebn vchovy

Iva Ditrichov

Folklr jinch ech v podn dtskch folklrnch soubor BROVEK A MAL FURIANT

Tato prce je zamena na charakteristiku jihoeskho folklru a zpsobu, jakm jej pedstavuj eskobudjovick dtsk folklrn soubory spojen osobou zakladatelky a tvrkyn repertoru - pan Jiinou tochlovou. V vodu vysvtluji svj vztah k folklru i k obma souborm. V prvn kapitole se ohlm a k samm potkm esk lidov kultury. Druh kapitola charakterizuje specifika jihoeskho folklru. Tet kapitola je vnovna osobnosti pan Jiiny tochlov a potkm jej prce s folklrnmi soubory. tvrt kapitola popisuje innost Malho Furiantu, pt kapitola se zabv souborem Brovek. V zvru prce se zamlm nad prac vedoucch dtskch folklrnch soubor a jejm vznamem a shrnuji vhody a nevhody rozdlnho zzem obou soubor.

Vedouc prce: Mgr. Otakar Dubsk

Hana Dobrovoln

Hudebn divadlo ve td

DP "Hudebn divadlo ve td" se zabv ncvikem a inscenovnm hudebn pohdky ve td. Prvn st se vnuje pohdce jako literrnmu nru, pomrn obshle jsou v dal sti uvedeny hudebn pohdky eskch skladatel (Jaroslav Kika, Ji Pauer, Josef Plenek, Ilja Hurnk aj.)

Hlavn st uvd, jak lze hudebn pohdku realizovat s dtmi ve td na I. stupni. Pes hudebn pohybov hry se autorka dostv a k samotnmu ncviku a proveden pohdky O Koblkovi podle nmtu Frantika Hrubna a hudebnho zpracovn Marty Bartoov.

Pi realizaci hudebn pohdky lze bohat vyut mezipedmtovch vztah. Literrn projev, pohybov a vtvarn sloka, hudebn skladba, pse apod. Dtsk zpvohra je vhodnou pleitost i pro odkrvn talent mezi dtmi, podporuje rozvoj dtsk tvoivosti, nahrazuje statick umleck projevy (recitace, slov i sborov zpv, slov hra na nstroj) projevy dynamickmi.

Vedouc prce: PaedDr. Jan Holec

Barbora Doskoilov

Folklrn soubor Podjavoian v Teli

Diplomov prce podv obraz psoben folklrnho souboru Podjavoian v Teli. Popisuje jeho zamen, charakterizuje jeho repertor s dlmi rozbory nkterch pedstaven a podv charakteristiku lensk zkladny a jej promny v historii souboru. Dle jsou zde vysleny hlavn umleck a poadatelsk spchy souboru a je zde popsn jeho bn chod a provoz.

Vedouc prce: Mgr. Otakar Dubsk

Hana Keclkov

Mal preludia J. S. Bacha - rozdlnost nkterch reviz

Diplomov prce je zamena na srovnn rozdlnost nkterch reviz Malch preludi J. S. Bacha. Prvn st pojednv ve zkrcen form o problematice interpretace barokn hudby, konkrtn o zpsobu uvn jednotlivch vrazovch prostedk, kter byl od dnenho odlin. Na zklad zskanch poznatk z oblasti stylov sprvn interpretace jsou nsledn srovnvny a hodnoceny pstupy nkterch dostupnch reviz svazk "Dvanct malch preludi pro zatenky" a "est malch preludi pro zatenky".

Vedouc prce: doc. Frantiek Hudeek

Jana Phodov

Formy, metody a prostedky hudebn komunikace

Diplomov prce se zabv problematikou hudebn komunikace, je je tvoena hudebn vyjadovacmi prostedky - melodi, rytmem, tempem, dynamikou, tonalitou, instrumentac, harmoni, polyfoni a agogikou a hudebnmi formami, kter jsou zde charakterizovny s ohledem na osnovy hudebn vchovy pro prvn stupe zkladn koly.

S tmto ohledem jsou zde shrnuty i metody uvan ve vuce hudebn vchovy a nkter hudebn hry, je jsou, zejmna v tchto nich roncch, nedlnou soust hudebn vchovnho procesu.

Vedouc prce: PaedDr. Jan Holec

Petra Soukov

Zkladn kola s rozenou vukou hudebn vchovy ve Vysokm Mt

Diplomov prce sleduje piny vzniku projektu experimentlnch td s rozenou vukou hudebn vchovy a zabv se jeho souasnost.

U vybran zkladn koly ve Vysokm Mt popisuje metodiku vuky, organizaci, hlavn cle a koly.

V prci jsou uvedeny vchovn - vzdlvac cle v jednotlivch roncch, jsou zde rozpracovny zkladn innosti hudebn vchovy.

Pro srovnn prce pojednv o projektu realizovanm na dalch zkladnch kolch v esk republice.

Vedouc prce: PaedDr. Jan Holec

Lydie Sychrov

10 let Konzervatoe v eskch Budjovicch

Diplomov prce je inspirovna destm vrom vzniku Konzervatoe v eskch Budjovicch. Mapuje okolnosti vzniku, poten formovn koly a charakterizuje tuto umleckou kolu i ze souasnho pohledu. Zabv se umleckou innost v takovch specifickch oblastech jako jsou: projekty opernho studia, innost kolnho orchestru, vnuje se utdn koncertnch aktivit. Poskytuje prostor t vznamnm skladatelskm osobnostem psobcm na eskobudjovick konzervatoi. Jej soust jsou rovn utdn a souhrnn informace o pedagogickch pracovncch a absolventech v letech 1990-2000.

Vedouc prce: PaedDr. Vra Bauerov

Josef Sychra

Pveck sbor Smetana v Moravsk Tebov

Diplomov prce zpracovv regionln tmatiku okolnost vzniku a vlastn innosti smenho Pveckho sdruen Smetana v Moravsk Tebov. Nastiuje pehled innosti bhem sv tyicetilet existence. Vnuje se nejvznamnjm sbormistrovskm osobnostem, vlastnmu repertoru i spoluprci s vznamnmi slisty.

Vedouc prce: doc. Frantiek Hudeek

Radomr vec

Pedagogick aktivita Emy Destinnov

Diplomov prce se zabv pedagogickou innost Emy Destinnov. K tomuto tmatu pistupujeme ze irho hlediska. Nejprve analyzujeme pveck zatky Destinov u uitel manel Loeweovch a jejich dal spoluprci v dob prvnch let kariry pvkyn. Pokusme se pedstavit i pedn esk pvce a pedagogy t doby, zvlt se zamme na ky koly manel Loeweovch. Zjistme tak, zda teoretick zsady, ktermi byla Destinnov vybavena se odrely i v jejm zpvu - a to pedevm z dochovanch kritickch stat. Po uveden tchto aspekt, kter by nm mly bt klem k pochopen hlavnch princip zpvu, schopnost i osobnosti Emy Destinnov, zaneme pronikat pmo k jdru tmatu. Hlavn st prce bude samozejm rekonstrukce jej pedagogick innosti na zklad pmch pramen.

Vedouc prce: doc. Ji Fuchs

Kateina Vilnkov

esk umavsk folklr od nrodnho obrozen po souasnost

Ve sv diplomov prci jsem se zamila zejmna na vvoj stylovch vrstev lidov dudck hudby jihozpadnho regionu. Snam se podat ucelen pehled tohoto vvoje od nejstarch stylovch vrstev a po souasn folklrn trendy. Ve je zpracovno na podklad sbrek znmch i mn znmch sbratel. Zmnila jsem se tak o vvoji dud. Neopomenula jsem ani charakteristiku jihozpadn psn zvlt pak tkajc se dudck hudby.

Vedouc prce: Mgr. Tom Vrnek

Jakub Weiss

Vliv folklru na eskou populrn hudbu

Tato diplomov prce se zabv vlivem evropskch i mimoevropskch folklr a etnick hudby na eskou populrn hudbu.

V vodn sti podvm strun pehled esk artificiln hudby, ve kter se skladatel nechvali inspirovat pedevm moravskm a eskm folklrem a v druh sti vodu pro ucelenost uvdm jet svtovou populrn hudbu, ve kter se objevuj folklrn inspirace.

Hlavn st prce je vnovna esk, z folklru erpajc, populrn hudb, z mnoha hudebnch nr a styl vak nejvce hudb folkov pro jej blzkost s lidovou psn a folklrem. Z t se podrobnji vnuji tvorb a interpretaci skupiny Minnesengi, Jaroslavu Hutkovi, Iv Bittov, Dagmar Andrtov - Vokov, Hradianu, Vlastimilu Redlovi a sourozencm Ulrychovm. Dal st je zamena na vyit populrn hudby ovlivnn folklrem v pedagogick praxi, pedevm na didaktickm vyuit tvorby a interpretace sourozenc Ulrychovch.

Vedouc prce: prof. PhDr. Milo Schnierer