Toto je záložní verze starého webu Pedagogické fakulty JU (https://old.pf.jcu.cz), která již nebude dále aktualizována.
 
Od září 2022 funguje nový web fakulty na standardní adrese https://www.pf.jcu.cz.

Symbol PF Anotace diplomovch prac - 2002 - Historick stav JU

Anotace diplomovch prac - 2002

Historick stav JU

Lubo Bardoun

Plzesk Hlahol. Studie k djinm spolku od jeho zaloen do roku 1918

Zmrem tto prce bylo vypsat djiny pveckho spolku Hlahol v Plzni od jeho zaloen do roku 1918.

vodn kapitola se zabv otzkou vvoje esk hudebn kultury a spolkovho ivota v eskm prosted ve druh polovin 19. stolet. Stejn oddl, kter zachycuje djiny spolku Hlahol v Plzni, je dle lenn. Druh kapitola pojednv o potcch plzeskho Hlaholu. Dal kapitola je vnovna sbormistru Hynku Pallovi. tvrt kapitola se sousteuje na innost spolku pod Pallovm vedenm, pt kapitola pak na psoben plzeskho Hlaholu pod vedenm M. V. Slezka. est kapitola postihuje nejspnj rok psoben plzeskho Hlaholu a jeho reprezentaci v cizin. Dal kapitola zachycuje innost spolku v obdob let 1901-1918. Zvren kapitola rozebr pveck repertor plzeskho Hlaholu.

Vedouc prce: doc. PhDr. Josef Blml, CSc.

Petr Fiala

15. bezen 1939 v eskch Budjovicch

Diplomov prce se zabv udlostmi spojenmi s obsazenm eskch Budjovic nmeckou armdou 15. bezna 1939. V prvn kapitole popisuje situaci na Karlovarsku v roce 1938, chce tak ukzat obraz pchodu nmeck armdy v jinm regionu, v pohrani. Dal kapitoly se zabvaj souitm ech a Nmc v eskch Budjovicch od jejich potk a do vyhrocen vzjemnch vztah po 15. beznu 1939. Zvltn pozornost je vnovna dnu okupace a dn ve mst do vypuknut druh svtov vlky.

Vedouc prce: doc. PhDr. Josef Blml, CSc.

Tom Ldl

Heim ins Reich. Nepokoje v s. pohrani ve svtle trestnch spis Krajskho soudu Cheb.

Tato prce se zabv trestnmi spisy Krajskho soudu Cheb za rok 1938 jako historickmi prameny. Pojednv o vybranch, nejdleitjch aspektech, kter trestn spisy obsahuj, pedevm ze soudobho i souasnho trestnprvnho, stavnprvnho, kriminalistickho, kriminologickho a bezpenostnho hlediska, podv rozbor daj o trestnch inech a daj o kriminln populaci v n obsaench z tch hledisek a dle z hlediska demografickho, sociologickho a psychologickho, to ve s clem podat vysvtlen historickch jev a proces, kter pedchzely odtren zem Sudet od eskoslovensk republiky. Na tomto zklad pak poskytuje modelov obraz typickho obvinnho z politickho trestnho inu a obraz tohoto trestnho inu samho. Prce m konstatujc charakter v tom smyslu, e se sna pli nehodnotit pojednvan tma z hledisek souasnch i minulch esko-nmeckch vztah.

Vedouc prce: doc. PhDr. Josef Blml, CSc.

Milue Markov

Kongregace Sester Nejsvtj Svtosti v eskch Budjovicch

Tato diplomov prce pibliuje dosud neprobdanou innost Kongregace Sester Nejsvtj Svtosti v eskch Budjovicch v letech 1887-1992. Prce vznikla na zklad studia literatury a pramen uloench v archivu kongregace v eskch Budjovicch, ve SOkA esk Budjovice a SOA Tebo. Prce je rozlenna do esti kapitol, vodu a zvru; nedlnou soust prce je tak rozshl soubor ploh.

Po nezbytnm vymezen tmatu, zamen prce a kritickm zhodnocen pramen a literatury k dan problematice, nsleduj ti kapitoly vnovan historii kongregace od roku 1887 do roku 1992. Kad etapa vvoje tohoto spoleenstv je uvedena kapitolou zabvajc se kulturnm a politickm vvojem spolenosti v danm obdob.

Pt kapitola, rozdlen do dvou st, pedkld na zklad dostupnho materilu popis sprvy samotn kongregace a informuje o lenkch kongregace, o jejich funkcch, slibech a dennm du. Zabv se t innost kongregace ve mst, jej ast pi crkevnch slavnostech a vztahem spoleenstv k ostatnm eholnm spoleenstvm v eskch Budjovicch i reflex vznamnch politickch a kulturnch udlost.

Nsledujc kapitola se zabv psobenm sester v marinskch druinch a takt se pokou vylit innost a vznam tchto druin. Dal kapitola, zce souvisejc s pedchzejc, pibliuje sprvu kongreganch kol a sna se postihnout ivot a vyuovn na tchto kolch.

Vedouc prce: PhDr. Miroslav Novotn, CSc.

Miroslava Melkesov

Kestn obad a loha kmotra v polovin 17. stolet

Pchod novho lovka na svt pedstavuje jednu z nejvznamnjch udlost v ivot kadho jednotlivce i spolenosti. Ji od potku lidsk existence byly prvn dny novorozenc doprovzeny nemalou snahou okol pekonat zranitelnost dtte a zajistit mu vemi dostupnmi prostedky co mon nejlep podmnky smujc ke astn budoucnosti. Bezprostedn po porodu byl proto vdy realizovn cel komplex specifickch kon, jen se formoval vlivem hospodskch, kulturnch i nboenskch faktor v prbhu nkolika generac. Na jedn stran zde stvaly povren rituly zamen na pomjiv zdrav dtte, jeho charakterov vlastnosti a ivotn spchy, na druh pak kest jako zruka spsy vn. Tato symbiza nboenskho aktu a magickch prvk, doplnn o poznatky soudob vdy, nejlpe poukazuje na sloitost jev souvisejcch s narozenm dtte. Pestoe sama kestn svtost nedoznala bhem minulch stalet vraznjch promn, petvelo se prosted a lid v nm. Jeliko rodiny novorozenc podlhaly ve svch jednnch ad dobovch mtek, snaha zachytit obraz kadodennho ivota lid na Chnovsku v zvru ticetilet vlky byla realizovna prostednictvm nkolika typ pramen. Vzjemn konfrontace synodlnch zvr, tehdejch magickch praktik, ale zejmna materil evidenn povahy nabdla detailn pohled na kestn svtost oima crkevn teorie stejn jako vedn reality venkovskho prosted poloviny 17. stolet. Podrobn analza chnovsk matriky narozench umonila rovn odkrt i nkter stejn faktory ovlivujc vbr konkrtnch osob do rol kmotr a porovnat je s idelem poadovanm katolickou crkv. Dosaen vsledky pinej zcela nov poznatky v tto oblasti historiografie, velmi odlin od dosud prezentovanch kli. Veker konstatovn a zvry uveden v textu dokld i rozshl soubor ploh, jen tvo nedlnou soust studie. Celek navc dopluje dvoudln databanka, obsahujc vchoz biografick daje zskan prostednictvm ady archivnch pramen poloviny 17. stolet.

Vedouc prce: PhDr. Miroslav Novotn, CSc.

Jan Novotn

Fenomn Halie v eskm vdom. Pspvek k poznn ivota esk meniny na vchodn Halii druh poloviny 19. stolet

Pedloen diplomov prce m bt novm pohledem na literrn pozstalost etnografa a prkopnka esko-ukrajinsk vzjemnosti Frantika ehoe. Klade si za cl sledovat vysthovaleck osudy selsk rodiny ehoovch ze Ster, na pozad velkch migranch zmn druh poloviny 19. stolet. Tyto zmny mly podobu vln, kter smovaly dovnit i mimo habsburskou monarchii (soust jedn z vln byli i ehoovi). Vysthovaleck peripetie ehoovch ns zavedou do nejvchodnj vspy habsbursk monarchie, na Hali. Seznmme se s dvody, podnty a v neposledn ad i s postupem samotnho vysthovn na Hali. Poznme vedn i nevedn ivot pesdlenc. Svoji pozornost hlavn zamme na vzjemn kontakty mezi ehoovmi a dalmi echy usedlmi na Halii. Budeme sledovat nov navzan ptelstv s krajany sdruenmi ve lvovsk esk besed. Krajansk spolek esk beseda a jej lenov nm poskytnou reprezentativn vzorek esk komunity ve Lvov v druh polovin 19. stolet, budeme mt anci tuto komunitu zkoumat po strnce motivace jejich len k pesdlen na Hali i po strnce socioprofesnho sloen.

Vedouc prce: doc. Dagmar Blmlov, CSc.

Hana Psotov

Djiny M욝ansk besedy v Plzni v letech 1862-1914

Diplomov prce se zabv vznikem a innost M욝ansk besedy v Plzni od roku jejho vzniku (1862) a do roku vypuknut prvn svtov vlky. Prce usiluje o zachycen vznamu tohoto spolku v kulturnm ivot Plzn. Zamuje se pedevm na zpsob zen jeho vnitnho ivota, organizaci spoleenskch zbav a dalch aktivit. vodn st zachycuje potky sdruovn plzeskch m욝an, smovn k samotnmu vzniku M욝ansk besedy v Plzni a vztah k prask Besed.

Tma M욝ansk beseda v Plzni nebylo dosud zpracovno. Prce se opr o titn prameny, kter vydvala samotn Beseda, a o dobov tisk.

Vedouc prce: doc. Robert Sak

Oldich Splovsk

Podzim a zima roku 1918 v eskch Budjovicch (Vnmn otzek kadodennosti na pozad politickch udlost)

Diplomov prce zachycuje djiny msta eskch Budjovic a okol v kontextu prvn svtov vlky, voln ohranien vznikem republiky v roce 1918.

Na zklad studia eskch a nmeckch pramen archivn povahy (Sttn okresn archiv esk Budjovice, Sttn oblastn archiv Tebo), dobovho tisku, odborn literatury a dalch materil si autor prce vymezil ti badatelsk tmata, kter maj doplnit poznn historie eskch Budjovic po kulturn historick strnce. Autor se snail na zklad svho studia ozejmit problematiku rozvoje regionlnho pozorovn poas (meteorologie). Dle zamil pozornost na budovu poty jakoto jednoho z center kadodennho ivota a konen se zaml nad prbhem epidemie panlsk chipky v eskch Budjovicch s drazem na reflexi dobovho tisku.

Vedouc prce: doc. PhDr. Josef Blml, CSc.

Milan Strak

Antonn Pittner (Studie o ivot a dle)

Zkladn linie prce je azena chronologicky a je rozdlena do sedmi kapitol, kter jsou dle lenny na podkapitoly a odstavce.

Hlavnm kolem tto prce je pedstavit osobnost Antonna Pittnera co mon nejkomplexnji. Je zde nastnno jeho mld a to, jak se po vandru usadil v Poln a zaloil si kupeckou ivnost. Pedmtem zkoumn byla tak jeho rodina, ze kter vzela spisovatelka Vlasta Pittnerov. Mezi jeho vlasteneck zsluhy, ktermi se adil mezi prvn mue v regionu Vysoiny patila Obrozeneck knihovna, prodej a distribuce knih a asopis, podn eskch besed a ochotnickch pedstaven a aktivn ast v roce 1848. Znan prostor je vnovn ltm jeho dlouholetho purkmistrovskho psoben, ve kterch pro sv msto zorganizoval nespoet prospnch podnik, kdy tak pesvdoval, budoval a opravoval. Pjemnm zjitnm byla jeho loha na poli politickm, kdy zajioval spojen regionu s pednmi praskmi politiky jako byli V. Zelen a F. L. Rieger. A protoe se doil vysokho vku, ve kterm se ctil stle sv a pln energie, nestrvil ani sv posledn lta v neinnosti a notnou mrou se piinil napklad o zzen polenskho muzea.

Vedouc prce: doc. PhDr. Josef Blml, CSc.

Linda Tup

lechtina a satek v ranm novovku ve svtle svatebnch smluv

Diplomov prce se zabv lechtickm satkem a nslednm manelskm souitm, piem jako zkladn pramen byly vyuity svatebn smlouvy lechtien z let 1550-1650. Vznik tchto psemnost uzavral ritul zsnub, po kterm nsledoval satek. Svatebn slavnost pedstavovala v ivotnm cyklu lechtiny ranho novovku velk pedl. Dvka se stvala manelkou a poslze zpravidla tak matkou. Aby vak postaven manelky nebylo zvisl vhradn na jejm mui, byly sepisovny svatebn smlouvy. Jejich hlavn lohou bylo stanoven ve vna a hmotnho zajitn lechtiny bhem trvn satku. Vedle toho mohly zajiovat tak svobodu enina nboenskho vyznn. V ranm novovku mohlo bt manelstv zrueno a smrt jednoho z partner. Svatebn smlouva proto urovala vdovsk dchod a ppadn tak vdovsk sdlo. Byla tedy jakousi prvn formou testamentu, kter vdov zaruovala hmotn zajitn, pokud nebylo na vdovu pamatovno v manelov posledn vli. Uvn vdovskho dchodu i sdla bylo vzno na setrvn lechtiny ve vdovskm stavu a tak novm satkem konila platnost star svatebn smlouvy.

Vedouc prce: prof. PhDr. Vclav Bek, CSc.

Zuzana Tutterov

Jan Barto (ivot a dlo)

Pedkldan prce Jan Barto (ivot a dlo) se sna o poznn osobnosti Jana Bartoe a o jej optn zaazen do kulturnho a spoleenskho kontextu eskch djin prvn poloviny dvactho stolet, pedevm do obdob "prvn republiky". Jmno Jana Bartoe (1893-1946) pat v prvn ad eskmu divadlu, do jeho historie se zapsal jednak jako dramatick umlec, jednak jako divadeln historik a zakladatel divadelnho oddlen Nrodnho muzea v Praze.

Zkladem prce bylo studium archivnch pramen, pozstalosti Jana Bartoe uloen v Literrnm archivu Pamtnku nrodnho psemnictv ve Starch Hradech. Dal podstatn zdroj informac o Bartoov osobnosti, ivot a innosti pedstavovaly publikovan pamti souasnk, dobov tisk a vlastn dlo Bartoovo. K poznn irch dobovch a spoleenskch souvislost byla vyuita odborn, poppad populrn-naun literatura.

Ti stejn kapitoly, do nich je prce rozlenna, postihuj ivotn osudy a profil osobnosti Jana Bartoe, jeho profesn kariru a charakter literrnho dla esejistickho, dramatickho a odbornho.

Vedouc prce: doc. Dagmar Blmlov, CSc.

Terezie Bendov

Mimosyetn pase u Ammiana Marcellina

Diplomov prce je vnovna dlu Rerum gestarum libri Ammiana Marcellina, jednomu z nejzdailejch vtvor pozdn msk historiografie. Konkrtn se tato prce sna podat celkovou analzu mimosyetnch pas, kter jsou v hojn me v tomto dle obsaeny. Prce se pokou na zklad obsahovho, ale i formlnho rozboru jednotlivch exkurz dokzat, e tyto digrese tvo integrln a nedlnou soust Ammianova spisu a e jejich obsahu autor vnoval znanou pozornost. Diplomov prce je zamena hlavn na obsahovou strnku Ammianovch exkurz, je jsou velmi rozmanitho obsahu a maj tud pro ns neoceniteln vznam. Ammianovy exkurzy slou jako dleit zdroj k poznn mskch djin, pomr a nzor antick spolenosti v polovin 4. stolet po Kr.

Vedouc prce: prof. PhDr. Jan Burian, CSc.

Petra Zdrhalov

Jindichohradeck jezuitsk kronika

Diplomov prce seznamuje s jindichohradeckou jezuitskou kronikou, latinsky psanou a vytvenou od sklonku 16. stolet do poloviny 18. stolet. Jednotliv kapitoly uvd do djin jindichohradeckch jezuit, dle pojednvaj o kronice jako o literrnm druhu a o samotnm pramennm spisu. Posledn kapitoly jsou vnovny jazykovmu rozboru ve jmenovan kroniky a ukzkm, kter jsou opateny vlastnm pekladem.

Vedouc prce: prof. PhDr. Helena Kurzov, DrSc.

Tom Drs

Kolej Tovarystva Jeova v eskm Krumlov v 17. stolet

Diplomov prce se zabv eskokrumlovskou jezuitskou kolej. Na zklad literatury popisuje asov sek od jejho zaloen v polovin 80. let 16. stolet do poloviny 17. stolet. Prostednictvm dochovanch pramen, pedevm kolejnho denku - Diaria a vronch zprv - Litterae annuae, se zabv sloenm a kadodennm ivotem koleje v 60. letech 17. stolet. Po nezbytnm zhodnocen literatury a pramen je v druh kapitole pozornost vnovna zaloen jezuitskho du, osobnosti Ignce z Loyoly, fenomnu jezuitskch Duchovnch cvien a pchodu Tovarystva Jeova do ech. Tet st pojednv o pinch zaloen jezuitsk koleje v eskm Krumlov, vztazch jezuit s poslednmi Romberky a podv djiny koleje do roku 1664, kdy se esk Krumlov stal znovu rezidennm mstem. Soust kapitoly jsou i exkurzy o vstavb koleje, duchovn sprv msta v polovin 17. stolet, jezuitskm gymnziu a marinskch druinch. tvrt kapitola popisuje djiny a vztahy jezuit k poutnm mstm, v Kjov a v mov. Pt kapitola se vnuje personlnmu sloen koleje, obsazen jednotlivch funkc a pobytu Bohuslava Balbna v eskm Krumlov. Stejn st prce se sna za pomoci jezuitskch denkovch zznam rekonstruovat liturgick rok eskokrumlovsk koleje. Sedm kapitola postihuje vybran oblasti kadodennho i nekadodennho ivota jezuit. Nesousted se pouze na jdlo a stravovn, ale t na problematiku nemoci a smrti, cestovn a poas. Osm kapitola sleduje reflexi tureckho nebezpe v jezuitskm prosted, pt se na vztahy jezuit se zstupci svtsk vrchnosti a samotnm rodem Eggenberk. Zvren oddly prce jsou vnovny soupisu pramen a literatury a rovn nezbytnm plohm.

Vedouc prce: PhDr. Miroslav Novotn, CSc.

Jindich Gejdo

Mezi hradem, zmkem a tvrz (Sdla esk lechty v 16. a 17. stolet)

Cel prce je rozdlena do pti hlavnch kapitol, kter jsou dle rozdleny na podkapitoly. Krom t hlavnch st prce obsahuje vodn kapitolu se strunou charakteristikou obdob 1526-1650 a shrnutm dosavadnho bdn o sdlech esk lechty. V vodu je dle provedeno rozlien zkladnch pojm: hrad, zmek a tvrz. V kapitole druh jsou na zklad analytickho rozboru Sedlkovch Hrad, zmk a tvrz Krlovstv eskho a z tohoto dla vytvoen databze zaznamenny zmny v drb majetku, koncentrace lechty a jejich sdel v jednotlivch eskch krajch v asovm rozmez let 1526-1650. Tet kapitola se zabv rznmi zpsoby nabyt, pozbyt a drby sdel. Renesann stavby a pestavby tchto objekt a v neposledn ad zdraznn nejvznamnjch stavebnk v zvru je obsahem tvrt kapitoly. Tyto informace jsou pak dle porovnvny s majetkovm zzemm pednch eskch lechtickch rod, pop. s jejich spoleenskm a mocenskm postavenm v krlovstv. Kad kapitola je opatena vodem a uzavena shrnutm. V zvru je krom celkovho zhodnocen prce zaazena strun charakteristika vytvoen databze s ukzkou datovch list a grafick znzornn pestaveb sdel v jednotlivch krajch.

Vedouc prce: prof. PhDr. Vclav Bek, CSc.

Ji Linart

Protektort a II. svtov vlka oima protektortnch obyvatel

Tato diplomov prce si klade za cl piblit protektortn kadodennost v rmci mimodnch podmnek II. svtov vlky. V prvn kapitole se autor vnoval pozad politickch udlost, kter vedly k danmu politickmu stavu v na zemi, tedy ke vzniku Protektortu echy a Morava. Ve dvou nsledujcch hlavnch kapitolch si jeho prce na zklad vzpomnek pamtnk vm aspekt kadodennho protektortnho ivota a jeho promn.

Vedouc prce: PhDr. et PaedDr. Ji Dvok, Ph.D.

Alena Rabov

Vnmn filmu eskou veejnost mezi dvma svtovmi vlkami

Clem tto diplomov prce je ukzat vznam filmu a biografu jako zbavy v dob dvactch a tictch let dvactho stolet.

Prce je rozvrena do pti zkladnch kapitol. Prvn kapitola je vnovna obecnmu uveden do problematiky kinematografie, zahrnuje strun nstin vvoje kinematografie s drazem na esk prostor. Druh kapitola se zabv tmatem cestovnho biografu. Osu tto sti tvo osud majitele cestovnho kina Aloise Boudy. Nsledujc dv kapitoly mapuj problematiku stlch biograf. Zvren kapitola zachycuje vztah veejnosti a filmu v mezivlen dob.

Tit prce spov ve snaze postihnout kadodennost filmovho ivota v echch a zaznamenat tak pohled na ivot veejnosti proti filmovmu pltnu.

Vedouc prce: doc. Dagmar Blmlov, CSc.

Monika Slavkov

id na Jihlavsku v letech 1937-1948. Vedn i nevedn dny meniny se lutou hvzdou

Diplomov prce se zabv djinami id na Jihlavsku v rozmez let 1937-1948. vodn kapitola pibliuje historii idovsk meniny tohoto regionu do potku 2. svtov vlky. Stejn st je vnovna nkolika oblastem ivota tchto lid. Zamuje se na jejich podnikn, spolkovou a kulturn innost, zachycuje vznam idovsk nboensk obce v Jihlav, tradici nboenstv i kolstv. Vysthovaleck politika a nsledn deportace maj v prci tak sv msto. Jin kapitoly pojednvaj o idovskch pamtkch, o ivot jihlavskch id v dob krtce povlen. V prci jsou zmnny i nkter vznamn osobnosti idovskho pvodu pochzejc z Jihlavy a okol.

Vedouc prce: doc. PhDr. Josef Blml, CSc.

Petra Svobodov

elivsko za prvn svtov vlky

Prvn svtov vlka byla konfliktem, kter zashl velkou st svta. Pestoe se hlavn bojit vlky nachzela mimo zem eskch zem, museli se i obyvatel elivska smit s prudkou zmnou ve svch ivotech.

Nepmo se ptomnost vlky ve zdej oblasti projevila vyuitm vlench zajatc pi zemdlskch pracch, nutnost ubytovat v obcch vlen uprchlky a zzenm zlon nemocnice ervenho ke v klternch prostorch.

Svtov konflikt citeln zashl do kolnho vyuovn na elivsk kole. Vlkou omezen vyuovn bylo neseno v loajlnm duchu rakousko-uhersk monarchie.

Vlka vrazn zhorila ivotn rove zdejch lid. Prost elivsk obyvatelstvo muselo nsledkem vlench zsah do hospodstv, zvenm cen zkladnch ivotnch poteb a odchodem mu do vlky eit existenn problmy. Nejvraznji se nov hospodsk politika sttu odrazila ve veden klternho velkostatku.

Mui ze elivska bojovali v adch rakousko-uhersk armdy i v eskoslovensk zahranin armd.

Konec vlky a vznik republiky se nejvraznji projevil v postaven elivskch premonstrt. Pocit z nabyt svobody a uzavenm mru byl u chudho obyvatelstva limitovn pokraujcmi socilnmi problmy.

Vedouc prce: doc. PhDr. Josef Blml, CSc.

Magdalena Tesaov

Crkev bratrsk v jinch echch

Diplomov prce "Crkev bratrsk v jinch echch" podv krom nstinu obecnch djin tto crkve pedevm pehled o psoben jejich sbor v jinch echch. Vyuv dostupn literatury, pedevm sbornk, vydvanch leny Crkve bratrsk pi vznamnch vroch jejho trvn, spis, je zanechali Alois Adolf a Timoteus . Zelinka, kte patili k prvn generaci len crkve, urovali smr, kterm se bude tato crkev ubrat a stli u vzniku mnoha novch sbor tehdy jet Svobodn reformovan crkve, a samozejm vyuv i pramen uloench ve Sttnch okresnch archivech v eskch Budjovicch a Tboe, v archivu Rady Crkve bratrsk a v archivech jednotlivch jihoeskch sbor tto crkve i informac, zskanch od pamtnk. Sna se nezaujat popsat innost Crkve bratrsk v uplynulch 120 letech, smysl jej existence, cle, kter si klade, a zpsob, jm se sna jich doshnout. Nechyb ani kapitola, vnovan kadodennmu ivotu jejch len a celkov pehled bratrskch sbor a jihoeskch kazatel.

Vedouc prce: PhDr. Miroslav Novotn, CSc.

Petra Zachov

Spolkov ivot v Teli na pelomu 19. a 20. stolet

Diplomov prce je vnovna pomrn irokmu tmatu spolkovho a kulturnho ivota v Teli na pelomu 19. a 20. stolet. asov rozsah prce zahrnuje obdob tm tyiceti let - od osmdestch let 19. stolet do roku 1918. Je to doba, kdy se ve spolenosti v souvislosti s rozvojem obanskho zpsobu ivota uplatuje nov forma sdruovn, jejm produktem je utven nejrznjch spolk. Spolovn se rozvj v masovm mtku, pronik do mst a vrazn zan ovlivovat jejich veejn ivot. Tento fenomn zashl v druh polovin 19. stolet i mal, hospodsky nepli vyspl a pevn esk msto, lec v oblasti jihozpadn Moravy - Tel.

Vedouc prce: doc. Robert Sak

Zdenk Krupa

Bene Metod Kulda (Studie o ivot a dle)

Prce je azena chronologicky a je rozdlena do t kapitol, kter jsou dle lenny na podkapitoly a odstavce.

Hlavnm kolem tto prce je pedstavit osobnost Benee Metoda Kuldy a prosted, ve kterm vznikaly jeho nzory na crkev a spolenost. Velk pozornost je zde vnovna jeho mld, zejmna dob studi na jihlavskm gymnziu a v brnnskm semini. Nejvt proslulost Kuldovi pineslo vydn Moravskch nrodnch pohdek a povst z okol ronovskho, ale jeho dlo je mnohem rozshlej a nezahrnuje pouze edice lidov tvorby. Nejprve v Brn a pot i v Praze se podlel na vzniku ady crkevnch spolk a podnik, ve kterch hrl dleitou lohu. Stl tak u zrodu nkolika katolickch asopis a jeden z nich, Posvtnou kazatelnu, sm redigoval. Roku 1870 ho jeho pracovitost a obliba u vcch vynesla a na msto vyehradskho kanovnka a od t doby u neklesla. Na druhou stranu, Kuldv postoj ke zmnm v esk spolenosti se nijak neliil od asto velmi konzervativnch nzor obvyklch v kruhu jeho ptel a spolupracovnk, vesms katolickch kn.

Vedouc prce: doc. PhDr. Josef Blml, CSc.

Martin Slaba

ivotn cyklus lechtick rodiny v ranm novovku

Titm vuky djepisu na stednch kolch jsou tradin esk a svtov politick djiny. Pedloen diplomov prce je pokusem o vytvoen didaktickho textu, kter by takto nahlen djiny prohloubil o kapitoly z djin kadodennho ivota esk a moravsk lechty v obdob zhruba vymezenm roky 1550-1700. Osnovu vkladu tvo ivotn cyklus lechtick rodiny v chronologickm poad (narozen a prvn tdny ivota, dtstv, lta mld a vzdlvn, kavalrsk cesty, dospvn, satek, ivot v manelstv, smrt a poheb). Diplomov prce je soust irho celku tvoenho dle diplomovmi pracemi Michala Honka a Kateiny Tolmov.

Vedouc prce: prof. PhDr. Vclav Bek, CSc.

Hana obrov

"Vtejte tu v kabaretu." Pokus o zmapovn neoficilnch divadelnch scn Prahy 20. a 30. let

Tmatem tto diplomov prce jsou mal divadeln scny Prahy 20. a 30. let 20. stolet, kter dosud stly mimo pozornost historik. Pitom mal scny tvoily neoficiln protjek velkm kamennm divadlm a patily k vyhledvanm mstm zbavy praskch lidovch vrstev. V prvorepublikovch kabaretech a antnech zanala cel ada pozdji slavnch herc, zpvk, divadelnch reisr a litert.

Prce si pedevm klade za cl zmapovat innost malch neoficilnch scn a pokou se nastnit vvojov linie jednotlivch prvk kabaretnho a antnovho umn. vodn kapitoly prce jsou vnovny vysvtlen zkladnch pojm k tmatu. Zrove se zamuj na vvoj divadelnch produkc urench lidovmu publiku v Praze od poloviny 19. stolet, tedy zpvnm snm a devnm divadelnm arnm, na n prvorepublikov mal scny pmo navazovaly. Druh st pojednv o vvoji malch scn od roku 1918 do druh poloviny 30. let 20. stolet, kdy vtina lidovch kabaret zanikla.

Pnosem prce je, e se jako prvn pokou podat ucelen nhled na svt neoficilnch scn ve zkoumanm obdob. Na rozdl od dosud pevldajcho nzoru, e vtina antn a lidovch kabaret nepeila prvn svtovou vlku, tato prce dokazuje, e neoficiln scny tvoily soust kulturnho ivota esk metropole a do druh poloviny 30. let 20. stolet. Nov se tak zmiuje o kabaretn produkci v dosud mlo znmch nonch podnicch tabarinech a o vvoji varietnho divadla od poloviny 19. stolet do roku 1938.

Vedouc prce: doc. Dagmar Blmlov, CSc.

Lenka Rikov

Vvoj svatebnch at v souvislosti s promnami svatebnho ritulu od poloviny 19. stolet do roku 1953

Tato diplomov prce vznikla se zmrem postihnout vvoj svatebnch at v dob od poloviny 19. stolet do poloviny 20. stolet ve vztahu k panujc md, vkusu, mentalit, ekonomickm pomrm a dobovm technickm monostem. Bhem sledovanho obdob se ustlily dva typy svatebnho obleen - bl aty se zvojem nebo kostm doplnn kloboukem. Zpotku byl ppustn jenom svatebn obad v kostele, v roce 1868 byl povolen i satek obansk, piem nikdy neplatilo pravidlo, e na radnici chod nevsta v civilu a do kostela pouze v dlouhch blch atech. Mdu, nejen svatebn, ovlivovalo spoleensk postaven eny. ena v domcnosti, kter navenek reprezentovala svoji rodinu pedevm svm vzhledem, mohla volit jin, nronj zpsob oblkn ne ena pracujc. Dleit byly i hmotn pomry nevsty. Zmonj dvky volily astji klasick svatebn aty, nebo se nemusely tolik ohlet na praktickou strnku vci.

Vedouc prce: prof. PhDr. Milena Lenderov, CSc.

Klra Zvnovcov

Frantiek Mare (Studie o ivot a dle)

Jihoesk rodk z Bavorova a tebosk knec archiv Frantiek Mare il v letech 1850-1939. Po absolvovn eskobudjovickho gymnzia odeel studovat na univerzitu do Vdn a na tamj Institut fr sterreichische Geschichtsforschung. V teboskm archivu zanal jako provizorn asistent (1873-1874), pot byl povoln do Schwarzenberskho stednho archivu ve Vdni, kde byl jmenovn archivnm adjunktem (1874-1878). Z Vdn byl peloen opt do Tebon a psobil tam a do roku 1924, kdy odeel na trval odpoinek. Uspodn teboskho archivu a jeho zpstupnn bylo prv Mareovou zsluhou, stejn jako ochrana archivli.

Roku 1883 byl zvolen dopisujcm lenem Krlovsk esk spolenosti nauk, roku 1891 lenem esk akademie vd a umn a jednatelem jej komise. Stal se prvnm pedsedou Spolenosti archivn koly roku 1924. Tho roku byl tak jmenovn archivnm radou. Roku 1925 mu byl propjen estn doktort filozofie Univerzity Karlovy.

Vydal napklad Poprav knihu pnv z Romberka, Vcslava Bezana ivot Petra Voka z Rosenberka, Prokopa psae novomstskho eskou Ars dictandi, Prokopa psae Novho msta Praskho Praxis cancellariae. S ing. Janem Sedlkem vypracoval Soupis pamtek historickch a umleckch v politickch okresech prachatickm, teboskm a krumlovskm. Napsal adu samostatnch historickch prac z djin jinch ech (Pamti tebosk a jejich spisovatel, Chronicon Treboniense) i studi umlecko-historickch (esk sklo).

Vedouc prce: doc. PhDr. Josef Blml, CSc.

Martin Kuera

Vojtch Preissig. ivot a dlo

Prce na tma Vojtch Preissig podrobn seznamuje s ivotn pout Vojtcha Preissiga, poodkrv rodinnou intimitou zastenou kadodennost jeho tkho ale bohatho ivota. Podobn i seznamuje s Preissigovm dlem nejen na poli grafickho umn, kter mu bylo nejbli, ale zrove pibliuje jeho typografick snahy a pozdj experimenty nesouc ji siln znaky budoucho proudu informelu a op-artu.

Krom samotnch ivotnch dat, do jejich kontextu je vloeno tm celistv Preissigovo vtvarn dlo, se prce sousteuje na aspekty dobovho ctn, kter mly na Preissigv vtvarn i ivotn postoj zsadn vliv. Prce tak nabz pohled na dobu pelomu stolet, kdy umn romantismu postupn zanik a nov stolet pin prvn znmky pomalu se rodc moderny. Preissig je zde podvn jako umlec, kter se oprostil od tvorby starho klasickho umn tm, e okamit pijal nastupujc smr secese, pozdji pak kubismu a abstrakce.

Podobnm zpsobem prce zmiuje Preissigv vztah ke spolenosti, k politick situaci, k okolnmu dn, na kter Preissig reagoval strohmi seitovmi poznmkami a dopisy ptelm. Seznamujeme se tak s jeho nzorem na situaci nov vzniklho eskoslovenska v roce 1918 a zejmna pak s jeho reakc na mocenskou politiku Nmecka v pedveer druh svtov vlky.

Studie poprv pin ucelenj pohled na cel ivotn dlo i osobnost Vojtcha Preissiga, kter bezesporu pat k pednm eskm umlcm 1. poloviny 20. stolet.

Vedouc prce: doc. PhDr. Josef Blml, CSc.

Markta Krej

...petvoen divoiny v ndhern luh aneb Terezie hrabnka Buquoyov a jej Vallon chri

Tato prce se pokou s vyuitm osobn korespondence rekonstruovat na dobovm pozad ivot Terezie hrabnky Buquoyov, rozen Paarov (1746-1818), kter je v irm povdom znm zejmna dky zaloen krajinskho parku v dol ky Stropnice u Novch Hrad - Tereziina dol. Prce se zamuje zejmna na jej rodinn ivot, zaml se nad obrazem hrabnky Terezie jako filantropky a mecenky, kter nm pedkld literatura. Hled vnitn motivy jejch aktivit. Podstatn st je vnovna i zahradn architektue, pedevm Tereziinu dol.

Prce je rozdlena do ty kapitol. Prvn je vnovna historii Buquoy, druh ivotu lechty na pelomu 18. a 19. stolet, tet zahradn architektue a konen tvrt osobnosti hrabnky Terezie.

Vedouc prce: prof. PhDr. Milena Lenderov, CSc.

Hana ochov

MUDr. Elika Vozbov: lkaka v echch csaskch i totalitnch

Prce je rozdlena do devti kapitol a zachycuje ivotn osudy Eliky Vozbov, kter byla tvrtou lkakou promovanou na esk lkask fakult a prvn lkakou, kter byla v Rakousku-Uhersku jmenovna asistentkou. ila v letech 1874-1973. Patila mezi prvn studentky dvho gymnzia Minerva. Po jeho absolvovn hospitovala na nmeck lkask fakult. Roku 1897 pela spolu s dalmi esti hospitantkami na eskou lkaskou fakultu, kde byla 18. ervence 1904 promovna. Lkaskou praxi zskvala na klinikch v Praze i v zahrani. Roku 1911 si otevela vlastn soukromou praxi. Jako jedin z naich prvnch lkaek se doila komunistickho pevratu v noru 1948 a zesttnn zdravotnictv. Aktivn se astnila enskho emancipanho hnut, vnovala se i zdravotn osvtov innosti.

Vedouc prce: prof. PhDr. Milena Lenderov, CSc.