Toto je záložní verze starého webu Pedagogické fakulty JU (https://old.pf.jcu.cz), která již nebude dále aktualizována.
 
Od září 2022 funguje nový web fakulty na standardní adrese https://www.pf.jcu.cz.

Symbol PF Anotace diplomovch prac - 2002 - Katedra biologie

Anotace diplomovch prac - 2002

Katedra biologie

Pavel tafa

Vkov sloen a rst plotice obecn (Rutilus rutilus) ve vodrensk ndri mov po dvaceti letech jej existence

Svm obsahem je diplomov prce kontinulnm pokraovnm sledovn vvoje populace plotice, kter zaalo po naputn ndre v roce 1979. V tto diplomov prci jsou uvedeny vsledky dlkovho a hmotnostnho rstu populace plotice obecn v doln ndri mov v letech 1995-1998. Rst je charakterizovn pomoc zptn vypotanch dlek tla v jednotlivch letech ivota a pomoc relativnch prstkovch rozdl.

Po porovnn s ji zpracovanmi vsledky z pedchozch let, zakonench rokem 1994, bylo zjitno, e dlkov rst populace plotic se v prbhu sledovanch ty let zpomalil, co se projevilo pedevm v roce 1997 a 1998. Celkov vak meme rst plotice obecn ve vodrensk ndri mov piadit k lokalitm s rychlejm rstem.

Vedouc prce: Mgr. Vlasta Matnov, Ph. D.

Vladimr Chadim

Vvoj morfologie upiny cejna velkho v zvislosti na dlce tla

Hlavnm clem tto diplomov prce bylo zjistit, jak se mn morfologie upiny cejna velkho v zvislosti na dlce tla na zklad men rznch polomr upiny. Je-li rst upiny izometrick nebo alometrick, porovnn rstu upin nad a pod postrann arou. Materil byl odebrn ze 158 jedinc v dlkovm rozpt (Lc) 67-382 mm, pochzejcch ze dvou lokalit vodrensk ndre mov na ece Mali a z rybnku Bezdrev. (Snahou bylo shromdit co nejvce vzork cejna velkho v nejirm dlkovm rozpt, aby byly zmny probhajc na vyvjejc se upin co nejlpe prokazateln.)

Na reprezentativnch upinch odebranch nad a pod postrann arou bylo meno 6 rznch polomr. Ze zskanch dat byl zjiovn vztah jednotlivch namench polomr upin na dlce tla (Lc), kter byl vyjden rovnic regrese linern zvislosti a graficky.

Na zklad dalch dat zskanch v ternu byl dle stanoven dlko-hmotnostn vztah, vztah mezi Lc a Lt a Fultonv koeficient.

Vedouc prce: Mgr. Vlasta Matnov. Ph.D.

Jindich Duda

Metody a koly aktivizujc studenty gymnzi pi exkurzi do ZOO Praha

Clem diplomov prce bylo navrhnout exkurze do ZOO Praha, kter by aktivizovaly studenty pi jejm absolvovn pomoc een pracovnch list a problmovch kol. Pracovn listy jsou navreny ve variantch A, B. Na vechny exkurze navazuj doplujc pracovn listy, kter jsou eiteln dle individulnch nvod k pouit a respektuj oslovan stanovit tras. Vsledkem DP je pt exkurz platnch vhradn pro ZOO Praha. Jsou zpracovny na tma: Vodn ptci, Pandy a medvdi, Kopytnci, Tlustokoci, Kokovit elmy. Clovou skupinou DP exkurznch tras jsou studenti gymnzi. Navren exkurzn trasy jsou pouiteln v prbhu celho roku, obsahuj metodickou ppravu pro pedagogy, plnky jednotlivch tras s oslovanmi stanoviti, doplujc texty k vybranm zstupcm zvat z jednotlivch tras a nestandardizovan testy k navrenm exkurzm ve variantch A, B s vsledky.

Vedouc prce: Mgr. Vlasta Matnov, Ph. D.

Lenka Holasov

Vyuit naun stezky Babn ve vuce prvouky a prodovdy

Diplomov prce nabz prodovdn program pro 1.-5. ronk Z. Vyuv lokality NPR Babn v CHKO rsk vrchy. Obsahuje 5 + 5 pracovnch seit pro podzimn a jarn vychzky a poskytuje tak soubory innost a her vyuitelnch v prodovdn vchov a vyuovn.

Vedouc prce: Mgr. Jan Petr, Ph.D.

Lucie Jandov

Vvoj a ivotn cyklus hladinatky Velia caprai (Insecta: Heteroptera: Veliidae) v Novohradskch horch

Hlavnm kolem diplomov prce bylo zjistit ivotn cyklus hladinatky Velia caprai v Novohradskch horch, morfologicky popsat rozliovac znaky vech vvojovch stadi druhu a morfometrickm menm zskat hodnoty parametr tla vech vvojovch stadi. Dle pak srovnat alometrick vvoj jarn (1. generace) a letn (2. generace) Velia caprai.

Vskyt jednotlivch stadi druhu Velia caprai byl sledovn v letech 2000/2001. Rozborem vzork 1467 odchycench jedinc bylo zjitno, e druh Velia caprai je v Novohradskch horch bivoltijn. Vskyt jedinc obou generac se navzjem pekrv, larvy 1. instaru letn generace (2. generace) se vyskytuj od potku ervence spolen s vymi instary jarn generace (1. generace).

K uren morfometrick charakteristiky a rstovch charakteristik bylo promeno 270 jedinc vech vvojovch stadi. Zvislost dlkovho rstu na fyziologickm ase je charakterizovna rovnicemi:

larvy jednotlivch stadi - dospl samci
1. generace   y = 2,2707x0,5409
2. generace   y = 2,0216x0,6106
larvy jednotlivch stadi - dospl samice
1. generace   y = 2,2845x0,5303
2. generace   y = 2,0276x0,6054

Srovnnm parametr tl jedinc jarn (1. generace) a letn generace (2. generace) bylo zjitno, e (zejmna mlad) larvy jarn generace jsou celkov vt ne larvy generace letn. Dosplci obou generac maj srovnatelnou velikost. Na zklad tchto skutenost byla vyslovena hypotza, e rst larev 2. generace m kompenzan charakter.

Spolehlivmi rozliovacmi morfometrickmi znaky larev jednotlivch instar a generac jsou zejmna: dlka tla a dlka stehen 3. pru nohou.

Vedouc prce: prof. RNDr. Miroslav Papek, CSc.

Veronika Hodinov

Spoleenstva vodnch plotic (Heteroptera: Nepomorpha, Gerromorpha) rybnk v povod Tich (Novohradsk hory)

Hlavnm kolem diplomov prce byl vzkum spoleenstev vodnch plotic rybnk v povod toku Tich (Novohradsk hory, resp. jejich podh). Spoleenstva byla hodnocena nejen podle vskytu jednotlivch druh a poetnosti jedinc, ale tak podle vybranch ekologickch charakteristik (dominance, druhov diverzita). Prce dle uvd zhodnocen podobnosti spoleenstev pomoc Spellerbegova indexu a prostednictvm programu Twinspan a srovnv vsledky v zvislosti na uit metodice zadn vstupnch dat.

Na sledovanm zem bylo nalezeno 24 druh vodnch plotic nleejcch 9 eledm. Infrad Nepomorpha zastupuje 5 eled se 17 druhy: Nepidae (Spleulovit) se 2 druhy - Nepa cinerea a Ranatra linearis, Corixidae (Kleankovit) s 11 druhy - Cymatia bonsdorffi, Cymatia coleopttrata, Callicorixa praeusta, Corixa dentipes, Hesperocorixa sahlbergi, Paracorixa concinna, Sigara (Retrocorixa) semistriata, Sigara (Sigara) striata, Sigara (Subsigara) distincta, Sigara (Subsigara) falleni, Sigara (Subsigara) fossarum, Naucoridae (Bodulovit) s 1 druhem - Ilyocoris cimicoides, Notonectidae (Znakoplavkovit) se 2 druhy - Notonecta glauca a Notonecta lutea, a Pleidae (lunovkovit) s 1 druhem - Plea minutissima.

Infrad Gerromorpha zastupuj 4 eledi se 7 druhy: Mesoveliidae (Nrtnicovit) s 1 druhem - Mesovelia furcata, Hydrometridae (Vodomrkovit) s 1 druhem - Hydrometra stagnorum, Veliidae (Hladinatkovit) s 1 druhem - Microvelia reticulata a Gerridae (Bruslakovit) se 4 druhy - Gerris (Gerris) lacustris, Gerris (Gerriseloides) lateralis, Gerris (Gerris) odontogaster a Gerris (Aquarius) paludum.

Vedouc prce: prof. RNDr. Miroslav Papek, CSc.

Monika Ortov

Studium primrn produkce vybranho mokadnho ekosystmu v oblasti Novohradskch hor (Srovnn produktivity vybranch porost dvou rybnk - Husk a Matouk)

Tato prce pin vsledky vzkumu biomasy vodnch a mokadnch makrofyt na dvou vybranch lokalitch v oblasti Novohradskch hor a podh - rybncch Huskm a Matouk). Jejm clem bylo celkov zmapovat mnostv organick hmoty vyprodukovan zdejmi porosty a provst srovnn obou ndr. Ze zskanch informac je usuzovno na stav rybnk, zejmna obsah ivin a jeho vliv na rst vegetace. Je t upozornno na negativn vliv necitlivch lidskch zsah do studovanch ekosystm a jejich okol a navren mon postup vedouc k zachovn tchto cennch krajinnch prvk.

Vedouc prce: Mgr. Rostislav ern, CSc.

Ale Tma

Ichtyofauna Svinenskho a Keblanskho potoka v Novohradskch horch

Tmatem diplomov prce je studium ichtyofauny v podlnm profilu Svinenskho potoka a v jeho levostrannm ptoku potoku Keblanskm. Tma prce je soust vzkumu Novohradskch hor - Biodiverzita a spoleenstva vod (MSM: J06/98: 124100001), kter probh na katede biologie PF JU od roku 1999.

Hlavnm clem prce byla inventarizace vyskytujcch se druh ryb ve sledovanch vodohospodsky vznamnch tocch, kter svm charakterem odpovdaj pstruhovm vodm. Charakter ichtyocenz byl posuzovn z hlediska vskytu jednotlivch druh a poetnosti jedinc tchto druh a dle byla spoleenstva hodnocena z hlediska biomasy, druhov diverzity a ekvitability.

Ichtyologick przkum sledovanch lokalit byl uskutenn v letech 1999 a 2000. Za oba roky byl zjitn vskyt celkem 11 druh ryb vetn mihule poton (Lampetra planeri). Z typickch obyvatel pstruhovch vod byl krom mihule zaregistrovn pedevm pstruh obecn (Salmo trutta m. fario) a jako doprovodn druhy mnk jednovous (Lota lota), menka mramorovan (Barbatula barbatula), hrouzek obecn (Gobio gobio) a jelec tlou (Leuciscus cephalus). Ostatn zjitn druhy maj svj pvod v rybncch propojench se zkoumanmi toky.

Odloven ryb materil byl v ternu zpracovn standardnm zpsobem a vrcen zpt. Na zklad zskanch dat byly stanoveny dlko-frekvenn distribuce, dlko-hmotnostn a dlkov vztahy. U pstruha byl z odebranch upin stanoven vk a rstov parametry.

Vedouc prce: Mgr. Vlasta Matnov, Ph. D.

Kateina Hakov

Ichtyofauna ern, Lunho, Huskho a Tisovho potoka v Novohradskch horch v roce 2000

Tma diplomov prce je soust vzkumu Novohradskch hor (Biodiverzita a spoleenstva vod), kter se zaal eit na katede biologie v roce 1999. Studie je financovna z vzkumnho zmru MSM J06/98: 124100001.

Clem diplomov prce je inventarizace druh ryb a postien druhov diverzity v podlnm profilu ern a v jejch ptocch Lunm, Huskm a Tisovm potoce v Novohradskch horch.

Ichtyologick przkum se uskutenil 14. a 15. z roku 2000. Bylo vybrno a proloveno 7 sek o celkov dlce 1320 m. Vechny loven seky jmenovanch tok spadaj svm charakterem do pstruhovho psma.

Chycen ryby byly v ternu zpracovny standardnm postupem a pot vrceny zpt do toku (Holk a Hensel, 1972). Ze zskanch dat byl vypotn index druhov diverzity a ekvitability, dle byly vypoteny odhady poetnosti a biomasy, dlkohmotnostn vztah a dlkov vztahy a stanoveny dlkofrekvenn distribuce ryb. Z odebranch upin bylo ureno st ryb a byla dopotna dlka tla v jednotlivch letech jejich ivota.

Celkem byly zaznamenny 4 druhy ryb. Poetn dominujcm druhem byl pstruh obecn (Salmo trutta m. fario) a hojn se vyskytovala vranka obecn (Cottus gobio). Vskyt hrouzka obecnho (Gobio gobio) a okouna nho (Perca fluviatilis) v Lunm potoce se d vysvtlit vyplavenm z Mlnskho potoka, jinak jsou studovan toky ovlivnny rybami z blzkch rybnk minimln.

Vedouc prce: Mgr. Vlasta Matnov, Ph. D.