Toto je záložní verze starého webu Pedagogické fakulty JU (https://old.pf.jcu.cz), která již nebude dále aktualizována.
 
Od září 2022 funguje nový web fakulty na standardní adrese https://www.pf.jcu.cz.

Symbol PF Anotace diplomovch prac - 2001 - Katedra tlesn vchovy a sportu

Anotace diplomovch prac - 2001

Katedra tlesn vchovy a sportu

Blahout Ji

Historie tlovchovnch zazen v eskch Budjovicch

Tato diplomov prce se zabv histori tlovchovnch a sportovnch zazen v eskch Budjovicch a jejich vstavbou a provozem. Nejstarm tlovchovnm zazenm v .Budjovicch byla stelnice na Dominiknskm (dnes Sokolskm) ostrov, o kter jsou dochovny historick prameny ji z roku 1602. V roce 1668 byla stelnice penesena ped Praskou brnu. V roce 1862 byl zaloen Budweis Turnverein, kter zaal cviit v prostorch hostince U zelen ratolesti v dnen Husov ulici. 24. 7. 1871 byl slavnostn poloen zkladn kmen Nmeckho domu, v jeho projektu se potalo tak s tlocvinou. Tato byla umstna v lev zadn sti suternu. Druhou nmeckou tlocvinou jednotou ve mst byla Deutscher Turnverein Jahn Budweis, kter byla zaloena 1897. Jej cviebn innost probhala zpotku v pronajatch prostorech. Prvnm eskm tlocvinm spolkem byl Sokol I., kter ml letn tlocvinu od roku 1862 na zahrad tzv. Haasenburgu. V roce 1869 byla zzena v zahrad besedn devn bouda, v kter se cviilo pouze v lt. Tlovchovn innost se v eskch Budjovicch sousteovala od potku v tsn blzkosti ek Vltavy a Male, a t vtina tlovchovnch zazen byla budovna v blzkosti tchto vodnch tok. Mezi nejdleitj tlovchovn zazen zajiujc sportovn, rekrean a kulturn ivot pat Plaveck bazn s letn plovrnou na Sokolskm ostrov, Zimn stadion v Hjeku, Sportovn hala a fotbalov stadion na Steleckm ostrov.

Vedouc prce: doc. PaedDr. Jan tumbauer, CSc.

Brothnek Ale

Zaten organismu pi provdn rznch forem rekrean oohybov aktivity u dosplch osob

Diplomov prce se zabv problmem zaten kardiovaskulrnho apartu u osob v produktivnm vku pi rznch sportovn rekreanch innostech. Cl prce spov ve zjitn zaten osob ve vku 20-45 let muskho pohlav v posilovn, pi cyklistick vyjce, p jednodenn turistick akci na beckch lych, p turistice a pi tenisovm utkn. rove zaten byla zjiovna na zklad daj o srden tepov frekvenci (mena sporttestrem). Vsledky ukzaly, e nejvy fyziologick zaten bylo dosaeno pi bhu na lych, dle cykloturistice, tenise, nsledovalo cvien v posilovn a nejnich hodnot bylo dosaeno pi p turistice.

Vedouc prce: PaedDr. Emil epka, CSc.

ech Svatopluk

Zjiovn konzumace alkoholu u sportujc adolescentn mldee v rznch sportovnch odvtvch

V prci se student zabv aktulnm tmatem souasnosti - zjiovnm konzumace alkoholu sportujc adolescentn mldee. V teoretick sti strun charakterizuje alkohol a dsledky jeho konzumace, vztah alkoholu a sportu a pedevm se zabv alkoholem v souvislosti se sportujcmi adolescenty. Praktick st obsahuje zskan informace o souasn situaci v oblasti konzumace alkoholu u sportujcch adolescent. Pro el prce byla pouita metoda hromadnho dotazovacho eten typu dotaznku. Zskan data jsou zpracovna a podrobena statistickmu testovn - metodou jednocestn ANOVA. Vzkum je provdn na vech sportovnch stednch kolch v Brn, eskch Budjovicch a Praze. V zvru prce je vyhodnocena konzumace alkoholu a postoje k jeho konzumaci u student oboru tlesn vchova a sport Jihoesk univerzity pedagogick fakulty a porovnna s konzumac sledovanch sportujcch adolescent.

Vedouc prce: doc. PaedDr. Milada Krej, CSc.

Halsek Marian

Nvrh a oven metodiky ncviku rychlho protitoku jako zkladnho tonho sytmu v podmnkch vuky basketbalu v rmci koln TV

Snad se mezi naimi trenry nenajde jedin,kter by se svm drustvem nechtl hrt rychl protitok (RP). Otzka tedy nen, zda RP hrt nebo ne. Otzkou, a to stejn, vak zstv, jak ho hrt, tj. jakm zpsobem, aby byl co nejefektivnj.

RP je jedin, veobecn uznvan ton systm, kter na prvn pohled pin "lacin koe", na druh stran vak mus bt podloen velkmi fyzickmi, psychickmi a technickmi schopnostmi hr, jejich taktickmi znalostmi i volnmi vlastnostmi.

Fyzick zdatnost, perfektn zvldnut hernch prvk a hernch inost jednotlivce (pohyb, chytn me, pihrvky, dribling, prostorov vidn, orientace na hiti apod. a to ve v pln rychlosti) spolu s dovednost sprvn eit vznikajc rznorod situace, vyadujc vyspl taktick mylen a v neposledn ad velmi dobr morln vlastnosti (houevnatost, vytrvalost), to jsou u hr nutn zkladn pedpoklady, kter vedou ke kenmu spchu.

Drustvo, kter stav pedevm na rychlm protitoku, vyvj po cel utkn na soupee znan tlak, je agresivn a vyuv k rychlmu zakonen akc kad pleitosti. Tato snaha se pen i do systmu v postupnm toku, kter je jednodu, s malm mnostvm pihrvek, s astmi pokusy o stelbu a s draznm doskakovnm.

Na zklad tto obrovsk nronosti, kterou rychl protitok vyaduje, bylo studentovm kolem navrhnout metodiku RP, zrove ji okamit ovit, zda jsou ji schopni zvldnout ci 2. stupn zkladn koly.

Vedouc prce: Mgr. Milan Janda

Jakubcov Jana

Vvoj such ppravy plavc v zvodnm plavn

Diplomov prce se zabv vvojem such ppravy plavc od potku organizovanho trninku od roku 1953 do roku 1990. Pod pojmem such pprava jsou myleny veker prostedky, kter se vyuvaj mimo vodn prosted. Mezi tyto prostedky jsou azeny gymnastika, atletika, sportovn hry, posilovn s pomckami, na pstrojch a dal pohybov aktivity. Clem prce je podat pehled o vvoji such ppravy plavc. V jednotlivch obdobch lze vytipovat pevldajc prostedky such ppravy. V 50. letech se vyuv Kiphutova gymnastika, atletika, hry, turistika. V 60. letech se objevuje kruhov trnink. V 70. letech se povaj exergeny, expandery, zaazuje se atletika, gymnastika, hry a streink. V 80. letech se zanaj pouvat trenary. V 90. letech je prce trenr zcela individuln. Soust prce je i strun historie plavn a sloky sportovnho trninku.

Vedouc prce: PaedDr. Emil epka, CSc.

Joskov Alena

Nvrh a oven turistickho prvodce na pravm behu Lipensk pehradn ndre

Hlavnm clem diplomov prce bylo navrhnout a ovit turistick trasy na pravm behu Lipensk pehradn ndre. Tato lokalita byla dlouhou dobu z sti nepstupna dky hraniccm se sousednm Rakouskem a proto se studentka rozhodla vytvoit zde systm turistickch tras. Zvolen oblast nen vhodn pouze pro p turistiku, ale i pro dal druhy turistiky. Proto do sv prce zahrnula i okrajov nkolik mlo tras pro cykloturistiku. Tato prce je napsna tak, aby trasy byly dostupn nejen vem tdm 1. stupn zkladn koly, ale i co nejirmu spektru zjemc o turistiku v tto oblasti.

Vedle veobecn celkov charakteristiky oblasti Lipensk pehradn ndre se studentka zamila i na nov vybaven pro turistiku.

Turistika je v prci vysvtlena jako problematika obecn v souvislosti s pedepsanmi osnovami 1. stupn zkladn koly. Tak ale se zamenm na projekty obecn a nrodn koly.

Jednotliv trasy jsou popsny srozumiteln na jednom list papru, aby jejich manipulace byla co nejleh. Kad trasa m sv pojmenovn, slo, podrobnou mapu a mapu pro zpesnn popisovan lokality. Pi prci bylo pouito metody oven platnosti tras formou dotaznku. Kontrola byla provdna tedy s dtmi rznch vkovch kategori podle nronosti trasy.

Vedouc prce: Mgr. Zdenk Tomek

Kavkov Ilona

Sledovn a hodnocen hernho vkonu drustva VSK Slavia Pf JU v utkn ve volejbale

Clem tto diplomov prce je sledovn a hodnocen hernho vkonu drustva VSK Slavia PF JU v utkn ve volejbale. Pozorovanm objektem se stalo drustvo mladch dorostenek VSK Slavia PF B, kter se astnilo soute "PEBOR R" a finlovho turnaje hrajcho se dvoukolov v Brn a v eskm Krumlov. kolem prce je sledovn, hodnocen, porovnn a konen vyhodnocen. Diplomantka se zaml tak nad spolehlivost metody technickho zpisu. Tato prce by mla poukzat na nkter neodstatky a pednosti metody hodnocen hernho vkonu hre v utkn ve volejbale. A dokzat, e kontrola drustva v souti je pro trenra takka nepostradateln.

Vedouc prce: Mgr. Zdenk Tomek

Klma tpn

Kauzalita vvoje gymnastickho nad a vvoje gymnastickch sestav

Tato prce je zamena na vvoj gymnastickho nad, konkrtn hrazdy a bradel a gymnastickch sestav na tchto nadch v obdob od potku gymnastiky (tlocviku) na naem zem a do roku 1950, roku, ve kterm se konaly posledn gymnastick zvody, kter jet obsahovaly nkter s disciplin atletickch. K zpracovn zskanch informac byly pouity metody vyhovujc charakteru tto prce (pm, progresivn a diachronn). Jako podklad pro tvorbu historick prce byla pouita kniha M. Hrocha " vod do studia djepisu".

Vedouc prce: Mgr. Gustav Bago

Kohoutov Vladimra

Nvrh a oven plnu vuky lyovn u zatenk

Smyslem prce bylo sestavit lyask vukov pln pro zatenky, kter byl sestaven z rznch vukovch pln. Byl sestaven tak, aby lyask prprava probhala zbavnou formou, zrove rozvinula u zatenk pohybov schopnosti potebn pro lyovn a nauit zatenky zkladnm lyaskm dovednostem. Nejvtm problmem tto zkladn etapy prpravy je zaazovn vhodnch lyaskch prvk dle ternu i podmnek, co asto zatenky od lyovn odrad. V druh sti jde o zhodnocen plnu na zklad zpracovanch vsledk.

Cel prce by pak mla pimt lyask instruktory, cviitele k zamylen nad vytvoenm lyaskho plnu pro zatenky a zrove poslouit jako informace studentm, instruktorm, cviitelm a rodim zanajcch lya.

Vedouc prce: doc. PaedDr. Zdenk ebrle, CSc.

Menk Vladimr

Zjiovn souasnho stavu vuky hzen na stednch kolch v jihoeskm regionu

Ve sv diplomov prci se student zabval hodnocenm hzen a jejho msta v souasn praxi koln tlesn vchovy na stednch kolch jihoeskho regionu. poskytl informace o vsledcch dotaznkovho eten uitel tlesn vchovy na stednch kolch jihoeskho regionu, kde zjioval pedevm zjem o hzenou a hledal piny toho, e j nen ve vuce tlesn vchovy vnovna dostaten pozornost.

Vedouc prce: doc. PaedDr. Zdenk ebrle, CSc.

Musilov Jitka

Zjiovn souasnho stavu lyovn na zkladnch a stednch kolch v okrese Pelhimov

Dnen doba pin mnoho negativnch dopad na lovka. Soust inn obrany je i sprvn pohybov reim. Jako jeho nejvhodnj forma v zimnm obdob se pro svj charakter jev lyovn. Dti maj obrovskou vhodu, e kolstv jim v rmci povinn vuky umouje zskat zkladn lyask dovednosti. Pomoc dotaznku, rozeslanho na zkladn a stedn koly v okrese Pelhimov, se studentka snaila zodpovdt nkter otzky souvcisejc s ast, ppadn neast k a student na lyaskch vcvikovch zjezdech.

Vedouc prce: doc. PaedDr. Zdenk ebrle, CSc.

Peterka Marek

Historie kopan v eskch Budjovicch

Tmatem tto diplomov prce je historie kopan v eskch Budjovicch od jejho vzniku a po souasnost. Prce je zamena na historii fotbalovch klub psobcch na zem eskch Budjovic a je rozlenna do 29 kapitol. Kad z nich se vnuje historii jednoho fotbalovho klubu a zahrnuje nejdleitj momenty a udlosti v jeho innosti. azen jednotlivch klub je pojato chronologicky, stejnm zpsobem je postupovno pi zpracovn konkrtnch dat uvnit tchto sportovnch celk.

Nejobshlej kapitoly jsou vnovny nejspnjm fotbalovm klubm, mezi kter pat SK Such Vrbn (pozdji Lokomotiva B), Meteor B, TJ Igla B (pozdji Akra B), SK tyi Dvory. U tchto oddl jsou zmnna konkrtnj fakta. Neopak mn informac je zde o klubech s krtkou fotbalovou histori. Tm je vnovn hlavn posledn odstavec textu.

V prci nen popsna historie SK esk Budjovice, protoe je samostatnm tmatem jin diplomov prce.

Vedouc prce: doc. PaedDr. Jan tumbauer, CSc.

Pokorn Zdenk

Navren a natoen videoprogramu - "Metodika ncviku a jzdy na kolekovch bruslch - in line skating"

Prce se v teoretick sti zabv zpracovnm problematiky jzdy na kolekovch bruslch. Vnuje se historii in line bruslen, popisuje inek bruslen na organismus, seznamuje a dokld vznam zkladnho bruslaskho vybaven v procesu jzdy na kolekovch bruslch, nastiuje pouit kolekovch brusl v procesu sportovnho trninku, pedkld soubor nkolika pohybovch her, je lze pout pi ncviku prvk zkladnho bruslen a v prvn ad zpracovv a vytv teorii a metodiku jzdy na kolekovch bruslch.

Kad pohybov prvek zkladnho bruslen je nejprve strun charakterizovn, pot nastnn a popsn soubor prpravnch pohybovch cvien a na zvr je pedloeno nkolik pohybovch her sloucch ke zdokonalen danho prvku zkladnho bruslen. Kad pohybov prvek i prpravn cvien slouc k jeho snadnjmu ncviku jsou opateny fotografiemi sloucmi k lepmu pochopen provdn techniky. Umon rovn lpe pochopit vznam a princip provdnch prpravnch cvien.

V tto prci je pouito terminologie znm ze vech odvtv tlesn vchovy a sportu. Vzhledem k podobnosti danch odvtv je hojn uvna terminologie znm z teorie a metodiky lednho hokeje. Terminologie specificky pouvan v in line skatingu je vysvtlena ve slovnku, kter je soust tto diplomov prce.

Vedouc prce: PaedDr. Ludvk Michalov

Rudolfov Veronika

Vyuvn spektra didaktickch dcch styl ve vyuovacch jednotkch na stednch kolch v okrese Chrudim

V souasn dob je snaha o to, aby vedoucm initelem ve vyuovacm procesu nebyl jenom uitel, ale aby se st zodpovdnosti pesunula na ky. Spektrum didaktickch styl vytv nov podmnky pro uen k, vede je od pasivn recepce k tvoivosti, k samostatnmu een problmu a tm umouje uiteli efektvin vchovn psobit. Prce podv informace o vyuvn didaktickch dcch styl ve vuce tlesn vchovy na stednch kolch v okrese Chrudim.

Vedouc prce: doc. PaedDr. Zdenk ebrle, CSc.

Sahulkov Alena

zkost jako rys a zkost jako stav pi sportovnm souten

Se zvenm zjmu o hzenou nesta se ji vnovat pouze fyzick, technick a taktick pprav, ale do poped vstupuj i prvky psychologick ppravy hr a hrek. V diplomov prci se studentka zamila jednak teoreticky a jednak experimentln na jeden z nejdleitjch faktor pro spch hr/hrek a tm i drustva. Tmto faktorem je zkost. Doke-li trenr sprvn diagnostikovat tuto promnnou a zejmna rozdl v zkosti pi trninku a v nedleitch utknch oproti utknm hranm pod znanm psychickm stresem (mistrovsk ligov utkn), je jednm z vraznch pedpoklad jeho spn prce pi zvldn zkosti. Tato diplomov prce odhalila, e pi znalosti rysov zkosti je dleitou promnnou soutn stavov zkost.

Vedouc prce: prof. PhDr. Frantiek Man, CSc.

Stkov Vladimra

Oven rovn pohybovch dovednost ve sportovn gymnastice na zkladn kole v Prachaticch

Clem tto diplomov prce bylo oven rovn pohybovch dovednost ve sportovn gymnastice na zkladn kole. V vodn sti je popsn historick vvoj sportovn gymnastiky. Teoreticko-metodologick prce se zabv cly a koly diplomov prce, rozborem metod pouvanch pi ovovn a rozborem literatury, ze kter bylo erpno. Vybran poznatky o danm tmatu byly zpracovny v analytick sti. Vsledky men a matematickmi tabulkami se zabv st syntetick, kter obsahuje etnost znmek, zastoupen znmek v jednotlivch disciplinch a pehledem spnosti v jednotlivch roncch. Ve je pehledn zobrazeno v grafickch plohch.

Vedouc prce: Mgr. Gustav Bago

pejtek Daniel

Nvrh a oven rekreanho programu s vyuitm tance - akrobatick rokenrol

Pedmtem tto bakalsk prce je sestaven rekreanho programu s vyuitm tance, kter byl aplikovn v klubu akrobatickho rokenrolu ELVIS JIHLAVA TJ SOKOL BEDICHOV, v trvn deseti tdn. Clem je vytvoen prvnho trninkovho programu pro akrobatick rokenrol. K realizaci programu byla vybrna skupina esti dt (ti pry). Dti prochzely programem od jednoduchch choreografickch prvk pes zkladn krok a po vmny. Tento program meme aplikovat opakovan u zatenk - zjemc o rokenrol.

Vedouc prce: PaedDr. Jaroslava Tenglov

rom Zdenk

Historie kopan v jinch echch od roku 1938 do roku 1960

Tato diplomov prce se zabv jihoeskou kopanou v obdob let 1938-1960. Popisuje vy soute, v nich mly jin echy svho zstupce a jejich prbh. Cel asov obdob je rozdleno do pti kapitol a jako pedly mezi nimi jsou zvoleny dleit okamiky v historii na tlovchovy a sportu. V prvn kapitole se diplomant zabv obdobm druh svtov vlky, druh kapitola zachycuje prvn povlen lta, situaci v kopan po norovm pevratu v roce 1948 a nslednm direktivnm sjednocen tlovchovy do organizac Sokola l kapitola tet. Obsahem tvrt kapitoly je dn v kopan v dob po vzniku dobrovolnch sportovnch organizac a pt kapitola se zabv situac v kopan po sjednocen tlovchovy a sportu v jedinou organizaci. Text je doplnn 733 odkazy, uvedenmi v zvru. Soust diplomov prce je obrazov ploha.

Vedouc prce: doc. PaedDr. Jan tumbauer, CSc.

tchov Andrea

Kauzalita vvoje gymnastickho nad a gymnastickch sestav

kolem tto bakalsk prce je podat pehled vvoje gymnastickho nad a sestav se zamenm na bradla o nestejn vi erdi.

Za prvopotky cvien na nad je mono povaovat voltiovn. K velkmu rozvoji nad, cvien na nm a ke vzniku novch druh nad dochz pevn v 16.-17. stol. Za zakladatele systmu nmeckho naovho tlocviku je povaovn Friedrich Ludwig Jahn a jeho spolupracovnk Ernst Wilhelm Bernard Eiselen.

Zakladatelem naeho nrodnho tlovchovnho hnut je Dr. Miroslav Tyr. V roce 1862 vznik tlovchovn organizace Sokol, ve kter bylo umonno cviit i dvkm. V roce 1881 vznik Svaz evropskch tlocvinch sdruen (FEG) a v roce 1921 Mezinrodn gymnastick federace (FIG), jejm lenem byla i eskoslovensk republika. Vvoj nad, sestav a cel gymnastiky je pozdren druhou svtovou vlkou.

Po druh svtov vlce prochzej nejboulivjm vvojem ze vech druh gymnastickho nad prv bradla en. Z paralelnch muskch bradel se postupn pelo na cvien na bradlech o nestejn vi erd. Cvien mlo zpotku spe statick charakter. Pozdji se cvien na bradlech vyznaovalo technicky a dynamicky dokonalm provdnm prvk a astm stdnm pedchod z jedn erd na druhou.

V 60. letech 20. stolet byla vyvinuta konstruktrem Richardem Reuterem nov bradla o nestejn vi erd, pipomnajc spe velkou a malou hrazdu. Sestavy postupn zskvaj na akrobatinosti, vihovosti a dlce.

V 80.letech dochz k prav rozpt erd,kter opt mn charakter sestav. Vznikaj nov a obtnj prvky. Vvoj konstrukce tohoto nad i gymnastickch sestav se postupn ustaluje.

Vedouc prce: Mgr. Gustav Bago

vestka Josef

rove fitcenter v Jihoeskm regionu

Student se ve sv bakalsk prci zabval srovnnm rovn stvajcch fitcenter v Jihoeskm regionu. Posilovny byly vybrny z vtch, pevn okresnch mst. Zamil se na rozdlen dle velikosti, elu a hlavn vybaven. Toto hledisko pak v prci rozpracoval podrobnji podle zvolench kritri (nap. plocha, cena za 1 trnink, rove socilnho zazen, prosted, nin a pstroj). Tato kriteria jsou zkladem kadho zazen. Srovnn je uvedeno v jednotlivch tabulkch a vce rozvedeno v diskuzi. Dle student rozpracoval kadou posilovnu a uvedl jej pednosti a nedostatky, jak bhem hodnocen vypozoroval.

Soust prce je i obrazov ploha s navtvenmi fitcentry.

Vedouc prce: Mgr. Petr Vank

Vlek Zdenk

Monitorovn asti ve sportu a pohybov aktivit mldee v jihoeskm regionu

Diplomov prce se zabv vzkumem asti k zkladnch a stednch kol jihoeskho regionu ve sportu a pohybov aktivit mimo koln tlesnou vchovu. Pomoc metody hromadnho dotazovacho eten zjiuje zapojen mldee v pohybovch a jinch zjmovch innostech a aktivitch, provozovn jednotlivch sportovnch odvtv, ast v organizovan pohybov aktivit v rmci sportovnch a tlovchovnch organizac, ast na organizovanch sportovnch soutch a vyuit veejnch i soukromch sportovi, tlocvien a jinch sportovnch zazen.

Tato analza sleduje rozdly mezi ky zkladnch a stednch kol, jako i odlinosti mezi jednotlivmi ronky. Zrove mezi sebou porovnv dvky a chlapce a zachycuje pohybovou aktivitu mldee z mstskho a venkovskho prosted..

Vedouc prce: doc. PaedDr. Zdenk ebrle, CSc.