Toto je záložní verze starého webu Pedagogické fakulty JU (https://old.pf.jcu.cz), která již nebude dále aktualizována.
 
Od září 2022 funguje nový web fakulty na standardní adrese https://www.pf.jcu.cz.

Symbol PF Anotace diplomovch prac - 2001 - Katedra hudebn vchovy

Anotace diplomovch prac - 2001

Katedra hudebn vchovy

Broov Jana

esk folk 90. let z pohledu dramaturgick tradice festivalu v Teli

Diplomov prce je zamena na jeden ze nr nonartificiln hudby - folk, pedevm esk. Na zklad vybranch interpret z esk folkov scny je tento nr charakterizovn, zkoumn a sleduj se jeho spoleensk vlivy, pnosy a nejvt hodnoty. Stedem zjm diplomantky je tak velmi vznamn folkov festival "Przdniny v Teli" a v neposledn ad se zaml nad monostmi vyuit folkovch psn v hodinch hudebn vchovy.

Vedouc prce: prof. PhDr. Milo Schnierer

Fraj Pavel

Kyjovsk folklr na pelomu tiscilet

Diplomov prce Kyjovsk folklr na pelomu tiscilet je motivovna mmi nvtvami folklrnch vystoupen, zvlt XV. ronkem Slovckho roku v Kyjov.

Prce se zabv historickmi okolnostmi a vvojem kyjovskho folklru, zvlt se ale sna zachytit souasn folklrn projevy na Kyjovsku a nicku, se zetelem na lidov psn. Hodnot a zmapovv rovn aktivitu souasnch soubor a cimblovch muzik. Uvd t informaci o ivch a pravideln konanch regionlnch folklrnch pehldkch a slavnostech.

Vedouc prce: prof. PhDr. Milo Schnierer

Hlavkov Andrea

Hudba v Crkvi bratrsk

Diplomov prce "Hudba v Crkvi bratrsk" se sna podat ucelen pehled o hudebnch aktivitch Crkve bratrsk od jejch potk a dodnes. Nejde pitom o detailn rozbor jednotlivch hudebnin a podobn, ale o vytvoen celkovho obrazu zasazenho i do souvislost spoleenskho a hudebnho vvoje. Prce tedy, krom toho, e seznamuje tene s Crkv bratrskou a jej hudebn prax, obsahuje i sti spe vahovho charakteru, kde se zaml nad postavenm a lohou duchovn hudby v souasnm svt i crkvi.

Vedouc prce: Mgr. Tom Vrnek

Hloukov Petra

Dtsk sborov zpv jihoeskho regionu se zamenm na Netolick vrabky a jejich sbormistryni Evu Dudkovou

Nae diplomov prce se zabv dtskm sborovm zpvnm. Pestoe je tradice dtskch sbor velice mlad, meme v jihoeskm regionu nalzt takov, kter dosahuj vbornch vsledk. Jednm z nich jsou i Netolit vrabci, kte si v podmnkch malho msta dokzali tvrdou prac vydobt uznn nejen v jinch echch, ale i v cel republice. Svd o tom vsledky z mnoha sout, pehldek i koncert.

Vedouc prce: Mgr. Otakar Dubsk

Hol Jana

Metodika klavrn hry dle japonskho pedagoga Shinichi Suzukiho

Tmatem diplomov prce se stala klavrn metodika japonskho pedagoga Schinichi Suzukiho, kter zan se vzdlvnm velmi malch, u tletch, dt a jej pstup k vuce je tedy jin a asto nezvykl. Ve svt je rozen a velmi spn, ale v esk republice je pro vtinu uitel prakticky neznm.

Proto si diplomantka vytyila za kol ji ve sv prci pedstavit, popsat a vysvtlit. Nejprve se zabv jejm tvrcem S. Suzukim, jeho nzory a pedagogicko-didaktickmi pstupy k vuce, na nich svou metodu postavil. Dle osvtl jej vznik, vvoj a rozen ve svt. Nejvce se vak zam na formu a obsah klavrn metodiky a na jej praktickou aplikaci ve vyuovn. V zvru pak zhodnot jej vliv na ka a vhody i nevhody, kter z pouit Suzukiho metody plynou.

Vedouc prce: doc. Karel Vank

Humlov Magdalna

Soudob sborov soute a festivaly v echch, jejich zamen a pnos

Diplomov prce si vzala za kol zmapovat souasnou situaci na pd sborovch festival a sout. Zabv se otzkou monost pirozen konfrontace souasnch eskch sbor na tchto akcch, piem sleduje jejich rove , dostupnost jednotlivm typm sbor a neopomn ani organizan strnku. Vychz ze stavu tto oblasti v minulch desetiletch a vm si transformac, je pinesla lta devadest.

Prostednictvm vzkumu v tto oblasti se zetelem k historickmu vvoji se sna postihnout skuten souasn stav, k emu j slou vybran reprezentativn vzorek z podstatnch akc tohoto typu. Prce je charakterizuje a sna se dojt k jejich vznamu v rmci naeho sborovho umn.

Vedouc prce: doc. Ji Fuchs

Klmov Petra

Furiant - populrn tanec v esk hudb

Tmatem m diplomov prce je furiant - tanec, kter se z venkovskho prosted postupn pesunul do mst a sehrl dleitou roli v dob nrodnho obrozen. Poukazuji na vznam slova "furiant", co dokldm nktermi citacemi z hudebnch slovnk. Nechyb ani mal mapka se zakreslenm oblasti s nejastjm vskytem furianta v echch. Nejvce se zamuji na zpracovn furianta v dlech naich vznamnch hudebnch skladatel, pedevm v tvorb Bedicha Smetany a Antonna Dvoka. Dle pedstavuji furianta po jeho hudebn a tanen strnce s ukzkami rytmickch doprovod furiantovch npv. Zmiuji se tak o textech furiantovch psn od kterch pechzm k nejznmjmu typu furianta - k furiantu satirickmu. Ke konci m diplomov prce popisuji furianta z hlediska jeho tanenho vyjden s nkresy zkladnch tanench postoj a dren tanenk a s nslednm vyobrazenm nkterch tanench figur.

Vedouc prce: Mgr. Tom Vrnek

Koldinsk Radka

Nzornost v hudebnm vyuovn

Pomoc zsady nzornosti jsem se v esti tmatickch celcch m diplomov prce ve vech slokch hudebn vchovy pokusila konkretizovat abstraktn pojmy, se ktermi se ci mohou setkat v hudebnm vyuovn. Zdraznila jsem dleitost vyuit uebnch pomcek pi vuce a kvalitn vybaven uebny hudebn vchovy.

Rovn uvdm pklady her, jejich prostednictvm se dt stv aktivnj a pirozenj.

Praktickou st charakterizuj rove vybavenosti nkterch kol a odborn pipravenosti a tvoivho pstupu uitel hudebn vchovy v okrese Prachatice.

Vedouc prce: PaedDr. Jan Holec

Kuerov Kateina

Monosti vyuit keyboard ve vuce hudebn vchovy na I. st. Z

V diplomov prci se zabvm funkc a uitm keyboardu v hudebn vchov na prvnm stupni zkladn koly. Na vybranch zkladnch kolch jsem zjiovala rozen nstroje ve vuce hudebn vchovy. Zamuji se na monosti zapojen keyboardu do hudebn vchovy nejen jako doprovodnho nstroje pi zpvu. Soust diplomov prce je zpvnek s vybranmi psnmi pro 1.-5. ronk Z. Keyboard je zde vyuit v pestr kle barevnch i rytmickch monost.

Vedouc prce: Mgr. Tom Vrnek

Kukakov Lenka

Okolnosti apercepce na 1. stupni zkladn koly

Prvn kapitola - Co ui znamenaj pro lovka? - je ppravou dt na poslech hudby a prci s n.

Druh, obshl kapitola - Zvuky a tny, je seznmen dt s tm, co vechno se d dlat s poslouchanou hudbou.

Tet kapitola - Poslech hudby jako innost, pi kter se soustedn poslouch a nepovd - vypovd o tom, m vm pro ns hudba je, jak s n zachzet.

tvrt kapitola - Z eho je hudba "uvaen" - je u msi navc, uren pro dti star nebo nadan.

Pt kapitola - Hudba, hluk a hudebn vchova - je opakem veho, co ostatn kapitoly tvrdily, tedy hudba - jako negativn vliv.

Vedouc prce: PaedDr. Jan Holec

Novk Michal

Tvr inspirace eskm a moravskm folklrem v dle Vtzslava Novka

Tato diplomov prce pojednv o vlivu folklru (zejmna moravskho) na tvorbu naeho pednho skladatele 20.stolet. Je rozdlena do dvou st. V prvnm oddle se zabvme pmou inspirac, toti zhudebovnm lidovch text. Druh st je vnovna vlivu folklrnch prvk na Novkovu tvorbu a vyuit tchto prvk v jeho tvorb.

Vedouc prce: prof. PhDr. Milo Schnierer

Pekov Michaela

Jaroslav Jeek - k tonln harmonick strnce psn Jaroslava Jeka pro Osvobozen divadlo

Diplomov prce se zabv tvorbou Jaroslava Jeka pro Osvobozen divadlo, a to pedevm jeho psnmi. Psniky tohoto genilnho skladatele jsou stle v oblib a pedvaj se z generace na generaci. Jejich ivotaschopnost umonila velik vynalzavost a originalita melodick, tonln harmonick i mylenkov. Mnostv npad, vloench do psniek jejich autory - Jaroslavem Jekem, Jim Voskovcem a Janem Werichem - by mlo bt inspirac a pouenm pro tvrce souasn nonartificiln hudby, nebo po Jaroslavu Jekovi a Jim litrovi se nenael skladatel, jen by takovm vznamnm zpsobem zashl do souasn populrn hudby.

Diplomov prce se sna proniknout do Jekovy kompozin prce v psnikch, avak neklade si za cl vyerpvajcm zpsobem rozebrat a zhodnotit jeho psnikovou tvorbu, nebo tento typ prce to neumouje. Proto jsou vybrny pouze typick pklady, kter by mly postihnout podstatu Jekovy originality.

Vedouc prce: prof. PhDr. Milo Schnierer

Pitrunov Ester

Carl Orff: Carmina burana - vznik a kompozin principy slavn kantty a jej mon didaktick aplikace

Clem diplomov prce je zjistit, na jakch kompozinch principech vznikla kantta Carla Orffa Carmina burana, a proto z historickho a souasnho hlediska poukzat na jej vznam, kter nevychz z konfrontace notovch zznam stedovkho kodexu a dnenho zpracovn. Upozoruje vak na jej syntetickou funkci hudby, ei a pohybu, kterou nachz ve scnickm proveden. Jistou paralelu tak vid ve skladatelov hudebn-pedagogickm systmu Schulwerk, kter pracuje na stejnch kompozinch zkladech, a dokazuje ji na monch aplikacch v hodinch hudebn vchovy.

Vedouc prce: prof. PhDr. Milo Schnierer

Prakov Ivana

Klady a zpory zpvnku "J psnika"

Diplomovou prci s nzvem "Klady a zpory zpvnku J psnika" jsem rozdlila do nkolika kapitol. Po krtkm a strunm vodu se v prvn kapitole zabvm koly hudebn vchovy na prvnm stupni Z. Jakou lohu hraje hudebn vchova ve kolch, jak jsou cle, sloky a osnovy hudebn vchovy na prvnm stupni Z. V druh kapitole uvdm pehled uebnic a zpvnk pouvanch v souasn dob na Z. Ve tet kapitole uvdm z jakch st se zpvnk skld, zabvm se textovou st zpvnku, rozebrm psn po strnce volby tnin, rozsahu interval a pimenosti vku na prvnm stupni Z. Ve tvrt kapitole porovnvm rozdly prvnho a druhho vydn zpvnku "J psnika".

Vedouc prce: Mgr. Tom Vrnek

Prokkov Vladimra

Pveck sbor "Pnice" na III. zkladn kole v Jindichov Hradci

Diplomov prce zaznamenv historii a innost jindichohradeckho dtskho pveckho sboru od jeho zaloen v roce 1962 do konce 90. let 20. stolet. Zabv se okolnostmi vzniku, osobnost vedoucho sboru, repertorem, kontakty s dalmi obdobnmi sbory v tehdejm eskoslovensku a ast na soutch.

Vedouc prce: PaedDr. Jan Holec

Slachov rka

K pomrm voklnch a klavrnch part v psovm odkazu Franze Schuberta s pihldnutm k jeho nsledovnkm v nmeck hudebn kultue

Pestoe je psov tvorba Franze Schuberta melodicky i harmonicky nenron, nedostv se j pi vuce hudebn vchovy na zkladn kole patinho prostoru. Pi vhodnm vbru a pelivm rozboru lze nkter ze Schubertovch psn vyut i na zkladn kole, zvlt pak ve spojen s vukou nmeckho jazyka a tvorbu J. W. Goetha.

Tato diplomov prce se zabv tvorbou Franze Schuberta v oblasti psn. Obsahuje nejen rozbor nkolika vybranch psn s pihldnutm na pomr textu a klavrnho doprovodu, ale tak jejich vyuit pi vuce hudebn vchovy na zkladn kole.

Vedouc prce: prof. PhDr. Milo Schnierer

Suchnkov Ladislava

Hudebn ivot pi chrmu sv. Petra a Pavla v Novch Hradech

Diplomov prce podv ucelen informace o hudebnch osobnostech, kter psobily pi chrmu sv. Petra a Pavla, dle o skladatelch, jejich nvtva msta souvisela s rodem Buquoy. Poprv jsou zde zveejnn chrmov skladatel, kte byli do nedvn doby zapomenuti: P. Raymund, M. Chalupa, P. Ridolph, M. Hammer, Vincenc Dominik Lenk, Franz Goll a Klement. Nedlnou soust prce je i kompletn uspodn a sepsn sbrky hudebnin o 658 dlech z kostela sv. Petra a Pavla, jej obsah nebyl po destky let nikomu znm. Listina z roku 1857 od varhane Christiana Rockla byla nalezena v rmci tdn notov sbrky. Je cennm dokumentem, kter objasnil historick vvoj varhan v kostele sv. Petra a Pavla.

Vedouc prce: Mgr. Tom Vrnek

Tesrkov Jana

Tvr estetika Smetanovch symfonickch bsn tzv. vdskho obdob a M vlasti.
(Jejich vyuit v Hv na kolch vech stup a druh)

V m diplomov prci se zabvm tvr estetikou symfonickch bsn tzv. vdskho obdob a M vlasti od znmho eskho skladatele Bedicha Smetany a podrobnjm rozborem tchto skladeb.

Takt jsem se zamila na monost vyuit tchto skladeb pi vyuovn v hudebn vchov na kolch rznch stup. Vychzela jsem z vlastnho poslechu vech zmnnch dl.

V tto prci jsem se tak pokusila o zkoumn vliv skladatele maarskho pvodu Franze Liszta na tvorbu symfonickch bsn Bedicha Smetany po strnce melodick vynalzavosti, kompozin techniky, instrumentace a obsahu.

Vedouc prce: prof. PhDr. Milo Schnierer

Voldichov Radka

Pveck innosti na II. stupni zkladn koly

  1. Psychologick pedpoklady pveckch innost, formovn tonlnho, harmonickho a rytmickho ctn. Rozvjen hudebn pamti, pedstavivosti a mylen, pveck dovednosti a nvyky.
  2. Sloky pveckho vcviku - hlasov vchova, pveck projev, intonace.
  3. Ncvik psn, problematika metod, repertoru, dvojhlasu a vcehlasu.
  4. Vztah pveckch innost k ostatnm hudebnm innostem - instrumentlnm, poslechovm, pohybovm.
  5. Vzkumn st - zjitn na vybranch kolch, prbh hlasovho vcviku, uplatnn intonace, repertor, rozsah pveckch innost v jednotlivch roncch.

Vedouc prce: doc. PaedDr. Bohumil Vobornk, CSc.

okov Radka

innost Karlovarskho symfonickho orchestru v letech 1989-1999

Diplomov prce "innost Karlovarskho symfonickho orchestru v letech 1989-1999" nastiuje ve strunm pehledu perod kolondnho orchestru (zal. 1835) v modern symfonick tleso, kter slav spchy na domcch i zahraninch pdich. Podrobnji se pak zabv desetiletm obdobm jeho existence (1989-1999) se zamenm na innost orchestru, programov cle, interpersonln vztahy, finann zzem a politicko-kulturn klima.

Karlovarsk symfonick orchestr je jednm z hlavnch inicitor na poli vn klasick i soudob hudby v karlovarskm kraji. Dky vysokmu potu vlastnch koncert, CD nahrvek i podanch festival se ad mezi nejspnj orchestry v esk republice.

Vedouc prce: doc. Frantiek Hudeek