Toto je záložní verze starého webu Pedagogické fakulty JU (https://old.pf.jcu.cz), která již nebude dále aktualizována.
 
Od září 2022 funguje nový web fakulty na standardní adrese https://www.pf.jcu.cz.

Symbol PF Anotace diplomovch prac - 1999 - Katedra fyziky

Anotace diplomovch prac - 1999

Katedra fyziky

Michal Bartyzal

Zpsoby ovovn elektromagnetick odolnosti (EMC) zemn smrov ochrany GCP_S1

Clem diplomov prce bylo nastnn problematiky EMC, stavu esk normalizace vi EU a oven odolnosti zemn smrov ochrany GCP_S1 proti elektromagnetickmu ruen.

GCP_S1 je digitln nezvisl zemn smrov ochrana uren pro chrnn venkovnho a kabelovho veden vn. Tento pstroj byl testovn postupn dle norem na vybran zkouky odolnosti. V diplomov prci jsou uvedeny zkuebn protokoly, kde jsou vyhodnoceny vsledky jednotlivch zkouek.

Vedouc prce: RNDr. Ji Kalk, Dr.

Karel Bazal

Fyzika v dennm ivot

V prci jsou uvedeny jevy tkajc se zraku, ltn, zmn poas a prce v domcnosti. K zskvn informac nm (mimo jin) slou nae smysly a z nich pak nejvce zrak. Nai pozornost velmi asto upout urit zmna pohybu nebo samotn pohyb. Pohyb ve vzduchu, ltn, je stle pro mnoh tene zhadnm jevem. Stejn zhadnm jako nap. jevy spojen se zmnami poas i jevy vznikajc pi bouce. Ti teni, kte cel den nejdou ven, do prody, a u ze zdravotnch nebo jinch dvod, se nemus bt, e by mohli o pozorovn zajmavch jev pijt, ada se jich toti dje i v jejich domcnostech. Rozhodnete-li se pro pozorovn jev ve vaem okol, mete se jevy uvedenmi v tto prci inspirovat nebo v nich najt odpovdi na otzky souvisejc s vam pozorovnm.

Vedouc prce: doc. RNDr. Eva Prochzkov, CSc.

Jan Flaka

Virtuln fyzikln men

Program OPTIKLAB tvoc hlavn soust tto prce m, jak ji sm nzev "Virtuln fyzikln men" napovd, nabdnout monost provdt vybran men ve form potaov simulace. Jeho smyslem je naznait cestu pro rozen distann formy vzdlvn t na praktick oblasti vuky fyziky, ppadn usnadnit didaktickou innost vyuujcm fyziky na kolch, kde jsou monosti reln laboratorn prce omezeny.

Jako vhodn men pro zpracovn do virtuln podoby bylo zvoleno "Men charakteristik fotocitlivch prvk", kter je standardn provdno studenty fyziky v rmci fyziklnch praktik na Pedagogick fakult Jihoesk univerzity v eskch Budjovicch. Postup pi tomto men v reln laboratoi poskytuje monost relativn pesnho peveden do posloupnosti krok provdnch interaktivn mezi uivatelem a potaem.

Programovac prostedek Visual Basic 5.0 byl vybrn pro urit siln programovac prostedky, kter poskytuje. Ovldn programu je vytvoeno na zklad podobnosti s jinmi bnmi aplikacemi, fungujcmi pod operanm systmem Windows 95, resp. Windows NT. Nkter kroky sice vyaduj vykonn jistch mn bnch akc, a tak zpstupnn rznch poloek menu v rozdlnch fzch bhu programu vynucuje uritou logickou posloupnost krok pi men, pesto se d pedpokldat, e prmrn zkuen uivatel nebude mt s prac v programu vt problmy.

Vedouc prce: PaedDr. Ji Tesa, Dr.

Milan Kramr

Problematika men fyziklnch konstant
(s pihldnutm k historickmu vvoji)

Tato prce pojednv o men vybranch fyziklnch konstant. Jejich historick vvoj z hlediska zpesovn a pouvanch metod a tak nabz lohy z men fyziklnho praktika u nkterch z nich. V historick sti je nastnn vvoj men rychlosti svtla, elementrnho nboje, hmotnosti elementrnch stic, Planckovy konstanty, Avogadrovy konstanty, Faradayovy konstanty a (Newtonovy) gravitan konstanty. V praktiku men fyziklnch konstant je mon najt men rychlosti svtla, Planckovy, Poissonovy, gravitan, Avogadrovy a Faradayovy konstanty. Vechna tato men jsou provediteln ve kolnch laboratornch podmnkch. Monosti men fyziklnch konstant v tto prci nejsou vyerpvajc a je tedy mon dle v tto problematice pokraovat.

Vedouc prce: RNDr. Frantiek pulk

Vclav Ks

Men teplot na vrobn lince v podniku krobrna Horaovice a.s.

Clem tto diplomov prce bylo na zklad zjitn a zhodnocen souasnho stavu men a regulace teploty, navrhnout zpsob men teplot a penosu signlu o teplot z bubnovch praicch pec na vrobn lince v podniku krobrna Horaovice a.s.

Hlavnm problmem men teplot uvnit praicch bubn je penos signlu z povrchu plt praie, kter kon rotan pohyb. V diplomov prci jsem se zabval zejmna tmto problmem.

Zpracoval jsem dv een, na n jsou kladeny poadavky spolehlivosti a dlouhho bezporuchovho chodu.

V prvnm nvrhu jsem se zabval instalac dalho senzoru, kter spluje nroky kladen na men a je umstn tak, e je neustle v kontaktu s praenm materilem.

V druh sti jsem navrhl penos signlu o teplot z praic pece optickou zvorou. Vhodnost tohoto nvrhu jsem ovil praktickm menm pranosti.K prav a modulaci signlu o teplot jsou pouity mikrokontrolry PIC.

Vedouc prce: Ing. Michal er

Tom Mal

Uit programu MS Excel pi zpracovn men ve fyziklnm praktiku

Clem tto diplomov prce bylo vytvoen program, kter zpracovvaj hodnoty namen pi fyziklnm praktiku z optiky. Vytvoen aplikace maj nahradit dve pouvan programy pracujc pod operanm systmem MS-DOS. elem bylo vytvoit oteven systm program vyuvajcch pednost operanho systmu Microsoft Windows s poadavkem shodnho vzhledu program, shodnho ovldn a shodn formy prezentovn vsledk. Nejjednodu cestou k vyeen problmu bylo vytvoen program formou seit aplikace Microsoft Excel 97, nebo tato aplikace umouje pomoc maker, psanch v programovacm jazyku Visual Basic for Application, roziovat sv schopnosti a disponuje vemi potebnmi prostedky, kter jsou nutn k prezentaci hodnot zskanch pi men (grafick vstup, velk matematick vybaven aplikace apod.).

Cel prce je rozlenna do pti hlavnch st. Prvn dv pojednvaj o vyuit pota pi fyziklnch experimentech a o potaovm modelovn a simulaci. Rovn je zde provedeno rozdlen potaovch systm pro zpracovn men a jejich popis.

V nsledujc sti jsou uvedeny monosti programovn maker v aplikaci Microsoft Excel.

Ve stejn sti prce jsou rozebrny jednotliv fyzikln lohy v n zpracovvan. Pot nsleduje oddl, kter je zamen na popis jednotlivch seit praktik, jejich ovldn, vstup apod.

V ploze jsou uvedeny vstupy vytvoench seit maker, charakteristika jednotlivch formul, modul a modul td, kter jsou obsaeny v seitech praktik.

K diplomov prci byl vytvoen doprovodn disk CD, na kterm lze nalzt vytvoen seity praktik, npovdu k seitm praktik ve form HTML a dal doprovodn utility, kter seity praktik vyaduj (ADO, Microsoft Internet Explorer 4.0 apod.).

Vedouc prce: PaedDr. Ji Tesa, Dr.

Vclav Michalec

Sbrka eench pklad z elektroniky

Tato diplomov prce pedstavuje sbrku eench pklad z elektroniky, slouc k procviovn uiva pedmtu Elektronika, probranmu na PF JU v eskch Budjovicch.

Sbrka je rozdlena do devti kapitol, kter na sebe z hlediska vkladu problematiky bezprostedn navazuj. Obsahuje celkem 105 pklad s 226 obrzky a znan mnostv vzorc. Ve je pro pehlednost oslovno.

Na potku kad kapitoly je uveden strun souhrn teorie, kterou je teba znt pro een pklad z danho tmatu. Po teorii ji nsleduj een pklady. Seznmme se zde s nktermi specilnmi metodami, sloucmi ke zjednoduen een el. obvod, resp. jejich st. Zvltn pozornost je pak vnovna een el. obvod pipojench na stdav napt. Dle nsleduje st zabvajc se prbhy periodickch signl v obvodech a jejich Fourierovou harmonickou analzou. V samm zvru sbrky se seznmme s eenm obvod se zkladnmi polovodiovmi prvky a s problematikou operanch zesilova a logickch obvod.

Vedouc prce: RNDr. Ji Kalk, Dr.

Ji Richter

Pota a konstrukce test z fyziky

Prvn st prce se zabv problematikou sestavovn test. Jsou zde popsny rzn typy test a testovch poloek, dle pak postup pi sestavovn test a metody pro zjiovn kvality test na zklad vsledk pedtestovn. Tato st je zakonena konkrtnm pkladem kolnho testu a jeho zhodnocenm pomoc statistickch index. Pro test bylo zvoleno tma Energie hmotnho bodu z uiva Fyziky pro prvn ronk gymnzi. Test se skld se ze ty ekvivalentnch variant po deseti otzkch.

Druhou st prce tvo program TESTWIN, kter m slouit jako pomcka uitele pi sestavovn test. Program byl konstruovn v prosted Borland Delphi 3 pro Windows 95. Jeho ovldn je shodn s ovldnm, jak se pouv i v ostatnch aplikacch Windows. Proto by mla bt prce s programem snadn.

Testwin obsahuje mnostv funkc pro vytven test, tisk test a samozejm i jejich vyhodnocovn. A je ho mon pout i ke zkouen k pmo u potae. Editor matic a editor otzek umouj uivateli vytven nov matice otzek nebo upravovat ji existujc. Soust prce je t podrobn popis vech funkc a monost programu.

Vedouc prce: RNDr. Frantiek pulk

Pavel Rousek

Obecn postupy kalibrace teplotnch idel pro Microcal 200

Diplomov prce pojednv o termoelektrickch a odporovch snmach teploty, a o jejich kalibraci pomoc kalibranho pstroje MicroCal 200.

Prce je rozdlena do ty kapitol.

  1. kapitola: seznamuje s fyzikln podstatou teplotnch idel. Odporov a termoelektrick snmae teploty.
  2. kapitola: obsahuje popis kalibrtoru MicroCal 200. Jsou zde uvedeny informace o vkonnosti a jeho vlastnostech i fyzickm sloen.
  3. kapitola: obsahuje vdy pro jednotliv snmae teploty praktick postup jejich zapojen a nastaven dan konfigurace v kalibrtoru a to pro men a simulaci.
  4. kapitola: je zde uveden chronologick postup kol, kter jsou provdny pi kalibraci teplotnch idel.

Vedouc prce: Ing. Michal er

Jitka torknov

Fyzikln experiment ve vuce

Diplomov prce nazvan "Fyzikln experiment ve vuce" se zabv pedevm motivan lohou experimentu pi vuce fyziky na zkladn kole. Prce je rozdlena na nkolik kapitol. Nejdleitj st tvo motivan experimenty a problmov lohy. V ploze je podn pehled experiment z elektiny a magnetismu v jednotlivch uebnicch pouvanch v souasnosti na Z.

Vedouc prce: RNDr. Frantiek pulk

rka Tylov

Voda jako anomln kapalina

Odborn studie tkajc se problematiky vody z hlediska jejch chemickch a fyziklnch vlastnost: hustoty, viskozity, povrchovho napt, stlaitelnosti, elektrolytick vodivosti, odrazu a lomu svtla ve vod, en zvuku ve vod, absorpce tepla vodou, tepeln vodivosti a fzovch pemn vody. Poskytuje zkladn informace o anomlnm chovn vody, vetn dsledk a aplikac vyplvajcch z tchto vlastnost.

Prce je urena jako roziujc pehledn studijn materil studentm stednch kol, poslucham pedagogickch fakult, ale i uitelm v praxi, vyerpvajc pouze zkladn problematiku o fyziklnch a chemickch vlastnostech vody.

Vedouc prce: doc. RNDr. Pavel David, CSc.

Josef Frd

Optick snmae pro PC

Tmatickm plnem diplomov prce je seznmen s zkladnmi druhy optickch snma, jejich funkc innosti a aplikacemi do bn praxe. Je zde nastnn penos do PC, zpracovn a nsledn vyhodnocen snmanho signlu.

Vedouc prce: RNDr. Frantiek pulk

Marek Luk

Nvrh, vroba a konstrukce nzkofrekvennch soustav

Tmatickm titm diplomov prce je vysvtlen nezbytnch zkladnch pojm a zapojen modernch nf obvod, podrobn nvrhy len akustickho penosovho etzce jakmi jsou mikrofonn pedzesilovae, napov zesilovae, vkonov zesilovae, linern smovac pulty, soutov zesilovae, elektronick spnac obvody, mezilehl zesilovae atd.

Vedouc prce: RNDr. Ji Kalk, Dr.