Toto je záložní verze starého webu Pedagogické fakulty JU (https://old.pf.jcu.cz), která již nebude dále aktualizována.
 
Od září 2022 funguje nový web fakulty na standardní adrese https://www.pf.jcu.cz.

Symbol PF Anotace diplomovch prac - 1999 - Atelir arteterapie

Anotace diplomovch prac - 1999

Atelir arteterapie

PhDr. Ludmila Vaurov

Monosti a meze arteterapie u dvky s lenm psychotickm onemocnnm

Tato diplomov prce ukazuje na konkrtn kazuistice monost uit arteterapie u jedince s psychotickm onemocnnm.

Po zdvodnn, pro byla zvolena tato konkrtn kazuistika a jak smysl m jej zpracovn pro autorku, se v prci mete informovat o historii psychz. Definuje se zejmna diagnza schizofrenie, etnost vskytu a nkter teorie vzniku onemocnn, kter jsou zajmav pro tuto konkrtn kazuistiku.

Dalm teoretickm tmatem je pehled psychoterapeutickch pstup, zejmna tch, kter lze aplikovat u schizofrennch pacient.

Prce dosti podrobn popisuje rodovou historii a hled v n mon piny vzniku onemocnn. Pozornost je tak vnovna jmnm v rodin, je hledna jejich vzjemn souvislost vznamov a vztahov.

V popisu jednotlivch fz prce s pacientkou se pozvolna vymezuj monosti a hranice arteterapie u psychoticky nemocn dvky. Poten pedstavy byly spe skeptick, cel prce ale chce ukzat, e nen teba se pedem zkat uit arteterapie, kter i v tomto ppad, sehrla velmi dobrou lohu.

Metodika prce s psychoticky nemocnm m sv zkonitosti, tyto se v prbhu prce s vybranou pacientkou potvrdily. Nedoporuuje se artefakty interpretovat, tyto si ale ponechvaj svou vpovdn hodnotu. Pro pacienta samotnho je cenn zitek z vlastn tvorby, z ocenn, zlepen komunikace s okolm. Hodnocen artefakt ped pacientem by mlo bt pozitivn, interpretan je mon artefakty vyut, ale pro terapeuta, ppadn pro dal odbornky, kte o pacienta peuj.

U dvky se stala arteterapie vznamnou pomoc, kter pomh dvce vyrovnvat se s onemocnnm. Arteterapie slou u psychotickho pacienta nejen k abreakci, ale me pispt k zmrnn projev duevn poruchy a k jeho kompenzaci.

Vedouc prce: PhDr. Ing. Marie Lhotov

Mgr. Eva Bokov

Hledn souvislost v tvorb umlc s duevnmi poruchami

Piblen okolnost ovlivujcch ivoty umlc se znmkami duevnch poruch i se sklony sebevraednmi. Rozbor umleckch osobnost, snaha o zachycen obdobnch prvk i shodnch jev a hledn souvislost. Zamylen nad meznmi obsahy termn "genialita" a "lenstv" - jejich propojenost.

Bujn pedstava a jej hranice (ztrta nadvldy nad viz), projevy dnen doby (primitivn tendence a nvraty k pvodnmu). Srovnn divostv a civilizovanosti z pohledu J. J. Rousseaua.

Surrealismus coby "nadrelno relna". Psychoanalza. Srovnn "zastavenho asu" (tedy Giorgio de Chirico, Salvator Dali, Max Ernst a jejich kulisovitost) a "zrychlenho asu" (ohnivost a mysticismus V. van Gogha).

Obsahy tvorby - sklony k dmonizmu a tmatm smrti. Grafologick pohled - zkladn jevy projevujc se v psmu psychicky nemocnch jedinc.

Umleck schopnosti ve vztahu k jinm schopnostem - propojenost dispozic. Mon piny duevnch poruch (sociln, konstitun a ddin). Lidsk touha proti prod v podn markze de Sade.

Zvren hold umn.

Vedouc prce: PhDr. Pavel Kalina, CSc.

rka Klementov

Arteterapie u drogov zvislch

V tto prci se autorka zabv svmi zkuenostmi s drogov zvislmi mladmi lidmi ve vku od 15 do 20 let. Text je tematicky rozlenn do dvou st. V prvnch kapitolch autorka popisuje charakter lebny, v n pracovala, i jej klientely. Souasn uvd strun pehled drog, o kterch se dle v diplomov prci zmiuje. Pot se na nkolika stranch vnuje vaze o vztahu souasn zpadn spolenosti k drogm a otzce, co mohou v dnen dob drogy toxikomanm pinet. S tm souvis i pedloen hypotza tkajc se rozdlen toxikoman do tech typ.

Ve druh sti rozebr autorka tma "Loutkov divadlo", kter zadvala pi arteterapii a o nm se domnv, e by mohlo mt pro toxikomany vyzvac charakter. Tmto tmatem se zabv z hlediska divadeln hry a hran rol, z hlediska pbhu, jen se ve he oivuje, z hlediska schopnosti vytvoen a vymezen autentickho prostoru (problm s tlustm ormovnm a perspektivou, chybjc podlahy, absence smysluplnho du a struktury). Dle se vnuje zpracovn loutek jako figur se rkami, co spojuje s problematikou svobody a manipulace i s u toxikoman nerozvjenou a utlaovanou schopnost vytvet skuten mezilidsk vztahy. Rovn se autorka zabv otzkou barevnosti "Loutkovho divadla", problematikou vku a rol, stereotypi a nediferencovanost ve vtvarnm zpracovn tmat, uvd kazuistiku jedn klientky v souvislosti s "Loutkovm divadlem". Na zvr zmiuje nkter momenty, ke kterm pi arteterapii s toxikomany asto dochz.

Vedouc prce: PhDr. Ing. Marie Lhotov

MUDr. Tereza Slmov

Arteterapie u osob po porann mozku

Traumatick i jinak zskan porann mozku je v souasn dob jednm z nejrychleji narstajcch postien. Tk se pedevm mladch lid, astji mu mezi 16. a 35. rokem, po autohavrich i havrich na motorkch, porannch ve rvakch i pestelkch. Urit st pacient je tvoena alkoholov i drogov zvislmi vzhledem k velkmu mnostv pd a konflikt. Mui jsou asto sami odpovdni za havrii i zrann, eny bvaj vtinou obmi, a u havrie i nsil. Stoupajc procento lid po porann mozku souvis s celkovm narstnm agrese ve spolenosti, i s jejm nedostatenm ventilovnm.

Podobnm problmm el tak lid po operacch mozkovch ndor nebo po rupturch aneurysmat (prasknut cvn vdut) s krvcenm do mozku. Velk st lid postiench porannm mozku umr pmo na nsledky porann, lid, kte raz peij, trp velmi rznorodmi nsledky a pznaky zasahujcmi do oblasti fyzick, kognitivn i psychosociln. asto se jedn o nsledky trval.

V prci se autorka sna podat jednak informaci o zkladnch projevech porann mozku v tvorb klient a na prbhu 2 kasuistik ukazuji mon vvoj. Zamuji se na pouit barev, evoluci v kresb, malb, prostoru. Vm si vztahu emonho a kognitivnho vvoje vzhledem k prbhu arteterapie.

Vvoj po porann mozku je velmi rozdln u kadho jednotlivce, zle na mnoha vlivech, jednak na rozsahu a typu porann, porazov akutn pi, vku pacienta, jeho premorbidnch schopnostech a aktivitch, na podpoe rodiny a pro nj dleitch osob atp. Pesto je mon identifikovat obdobn vtvarn projevy a tak problmy, kterm tito pacienti el. Domnvm se, e arteterapie svm ucelenm pstupem, kdy jsou zapojeny verbln i nonverbln cesty, due i tlo, me hrt velmi vznamnou roli. Nepracuje pouze s hybnost lovka, i zlepenm jeho motivace, ale i s aktulnm emonm proitkem klienta, jeho zmnnm nhledem na sebe, alterac vztah se leny rodiny a pteli, socilnm chovnm. Dleit je i monost arteterapeutick diagnostiky kognitivn a emon vvojov rovn klienta.

Vedouc prce: PhDr. Milan Kyzour